Chřipka ročně zabije až dva tisíce lidí, nejúčinnější prevencí je očkování!
Vysoká horečka, zimnice a velká únava – to jsou nejčastější příznaky chřipky. Na její komplikace ročně v České republice zemře až dva tisíce lidí. Je to čtyřikrát více než u dopravních nehod. Onemocnění si nevybírá, nakazit se mohou děti i dospělí. Epidemie chřipky v Česku propuká obvykle začátkem roku. Očkovat by se ale lidé měli už nyní. Na vakcinaci v některých případech přispívají pojišťovny, nebo ji dokonce plně proplácí.
Proti chřipce očkují lékaři od konce září do poloviny prosince. Chřipková epidemie totiž začíná většinou až začátkem nového roku, takže pacientovi nehrozí, že by se nakazil ještě před očkováním. „Prosinec už je ale nejzazším termínem. Jestliže má být organismus proti chřipce imunní, musí si po vakcinaci nejprve vytvořit protilátky. Trvá to obvykle dva týdny,“ říká MUDr. Igor Karen ze Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČSP JEP a dodává: „Očkování proti chřipce bych doporučil všem. Virem je totiž ohrožen úplně každý, můžeme očkovat děti starší šesti měsíců i seniory.“
Chřipku často lidé zaměňují za běžnou virózu, na tu ale na rozdíl právě od chřipky lidé neumírají. Pacient trpící virózou má většinou rýmu, teplotu do 37,5°C, mírný kašel a je trochu unavený. U chřipky se teplota může vyšplhat až přes 40 °C. Nemoc provází velké bolesti kloubů i svalů a také silný kašel. Na rozdíl od virózy pacient nemívá rýmu, a naopak bývá velmi unavený. Skupinou, která je chřipkou nejvíce ohrožena, jsou právě senioři. Lidé starší 65 let mají navíc očkování proti této nemoci zdarma. Onemocnění, které přechází z člověka na člověka, je velmi nebezpečné také pro diabetiky, pacienty s chronickým onemocněním srdce, cév a ledvin. I těmto lidem, stejně jako pacientům po transplantacích, hradí očkování zdravotní pojišťovny.
Vakcinaci by ale podle MUDr. Igora Karena měli zvážit i lidé v produktivním věku. „Na chřipku může bohužel zemřít i jinak úplně zdravý člověk. Právě mladí lidé také nejvíc přispívají k šíření nemoci, ať už v kancelářích, nebo v hromadné dopravě. Pojišťovny na nepovinná očkování přispívají z fondu prevence,“ vysvětluje MUDr. Igor Karen. „Lidé mají občas strach z reakce na vakcíny. Za více než 20 let své praxe jsem se s alergickou reakcí na vakcinaci setkal pouze dvakrát. Jednou pacient řekl, že nemá na očkování alergii, ale když začal v ordinaci otékat, přiznal, že už se mu něco podobného jednou stalo. Důležité je proto vždy informovat lékaře předem.“
Nejčastěji se lékaři setkávají se zarudnutím v místě vpichu, což potvrzuje, že pacientova imunita funguje správně. Někteří lidé podle MUDr. Igora Karena odrazují ostatní pacienty od vakcinace a argumentují tím, že se sami nechali proti chřipce naočkovat, ale přesto onemocněli. „Taková tvrzení nejsou pravdivá. Někdy se může stát, že se pacient nechá očkovat proti chřipce a má začínající známky virózy, která poté může proběhnout se všemi příznaky, nicméně musím podotknout, že ani tito lidé nikdy neumřeli na komplikace na rozdíl těch, kteří se nenechali očkovat.“ Nejúčinnější prevencí proti chřipce je očkování. Posilování imunity a otužování pomůže při viróze, ale před chřipkou neuchrání. Stále více lidí se i přesto snaží posílit organismus s pomocí vitaminových koktejlů přímo do žil. Podle MUDr. Igora Karena to rozhodně není všelék.
„I ke mně do ordinace chodí lidé, kteří chtějí vysokou dávku vitaminu C do žíly. Některé výzkumy opravdu potvrzují, že vysoká koncentrace „céčka“ dokáže povzbudit imunitní systém. Tato metoda není vhodná pro každého. Je to opravdu velká dávka vitaminu a pacient musí splňovat určitá kritéria. Například musí být dostatečně zavodněný, aby nedošlo k poškození ledvin,“ říká MUDr. Igor Karen.
Zdroj: www.svl.cz