Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

V DISKu brzy vypukne premiéra proslulé italské komedie Poprask

Studenti 4. ročníku katedry činoherního divadla připravují již třetí absolventskou inscenaci, a to Poprask na laguně s podtitulem Když vypuknou sváry. Premiéra se uskuteční 15. listopadu od 19:30 v Divadle DISK. Slavná komedie Carla Goldoniho plná hádek, smíření a lásky bude uvedena v dosud neinscenovaném překladu Rudolfa Součka.

„Tato komedie si nás získala svou potřebou celosouborové souhry. Od počátku studia se snažíme budovat z ročníku opravdový ansámbl a nyní máme příležitost zúročit tento přístup v komediálním žánru. Všechny naše inscenace stály do velké míry na výkonech herců a ani tato nebude výjimkou. Při zkouškách společně odkrýváme situační komiku, kterou text nabízí, a opět s absolutní důvěrou v autora hledáme možnosti rozehrávání. Skrze často až banální situace a komediální výstupy Goldoni dává příležitost vyjádřit se k problémům dnešního světa, neboť ctižádost, žárlivost a ješitnost jsou vlastnosti nadčasové a stejně jako dámy z Chioggie, i my často z maličkostí děláme nepřekonatelné problémy, kvůli nimž se zbortí svět,“ osvětluje inscenační přístup režisér Vojtěch Nejedlý.

Režisérova slova doplňuje dramaturg Josef Kačmarčík, který upozorňuje na skutečnost, že ačkoli je Goldoniho hra notoricky známá, zazní na jevišti DISKu jiný text, než na který jsou diváci zvyklí. „Nebude se jednat pouze o další premiéru v nekonečné řadě diskovek, ale o mimořádnou událost premiéry dosud neuvedeného českého překladu Rudolfa Součka z roku 1952. Kromě interpretace textu naše příprava obsáhla studium a srovnání předešlých profesionálních inscenací a porovnání Součkova překladu s jediným uváděným českým překladem od Jaroslava Pokorného i s italským originálem. Projekt, který byl původně zamýšlen pouze jako tvorba inscenace, se tak stal téměř výzkumem.“

Příběh slavné komedie není třeba dlouze představovat. V přímořském městečku Chioggia panuje klid. Ženy sedí u svých domů a spokojeně paličkují, muži loví ryby velké jako velryby, za okny roste majoránka. Ale pak zafouká sirocco, muži přirazí ke břehu a když dojde k neuváženému nákupu cukety v cukru, nastává poprask, při kterém dojde i na nože. Vzhledem k poměrně vysokému množství postav byli k inscenaci přizváni také někteří studenti 3. ročníku herectví KČD.

O hereckém souboru
Současný absolventský ročník studentů katedry činoherního divadla DAMU, který nyní uvádí svou třetí absolventskou inscenaci v divadle DISK, založil v roce 2018 soubor Činohra 16-20 a působí pod jeho jménem na DAMU a v Divadle Kolowrat. Členy souboru spojuje víra v drama a ve slovo dramatika. Nejnovějším titulem tohoto souboru v Divadle Kolowrat jsou Dostojevského Bílé noci. Herci se však již několikrát setkali i s ryze komediálním žánrem. Bylo to především při inscenacích Shakespearových komedií Jak se vám líbí a Večer tříkrálový, ale také při při práci na O´Caseyho Penzionu pro svobodné pány, který původně vznikl jako klauzurní inscenace a následně byl reprízován v ateliérech DAMU.

INFORMACE O INSCENACI
Autor: Carlo Goldoni
Překlad: Rudolf Souček
Úprava: Vojtěch Nejedlý a Josef Kačmarčík
Režie: Vojtěch Nejedlý
Dramaturgie: Josef Kačmarčík
Scéna a kostýmy: Iva Bartošová, Petr Vaněk
Hudba: Anuša Petr, Tomáš Mašek, Veronika Holcová / Jana Nunčič
Produkce: Andrea Michel, Tereza Rybová, David Karban

HRAJÍ STUDENTI 4. A 3. ROČNÍKU KATEDRY ČINOHERNÍHO DIVADLA
Jessica Bechyňová, Kryštof Dvořáček, Michael Goldschmid, David Krchňavý, Viktor Kuzník, Zuzana Novotná, Anna Randárová, Jakub Svojanovský, Lýdie Šafářová / Barbora Křupková (3. ročník), Pavel Čeněk Vaculík, Eliška Zbranková, Petr Kult (3. ročník), Marek Frňka (3. ročník)

PEDAGOGICKÉ VEDENÍ ROČNÍKU
doc. Mgr. Milan Schejbal; prof. MgA. Zuzana Sílová; MgA. Dana Hávová; Ladislav Mrkvička; MgA. Miroslava Pleštilová; MgA. Tereza Sochová; MgA. Michal Lázňovský, Ph.D.

veřejná generální zkouška: 14. 11. 2019 v 11:00
premiéra: 15. 11. 2019 v 19:30
nejbližší reprízy: 19. 11., 24. 11. a 28. 11.

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).

Základní vstupné stojí 160 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).

Zdroj: www.divadlodisk.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *