Nakupujte s rozmyslem aneb trendy je udržitelná móda!

„slow fashion“, neboli udržitelná móda, je v poslední době hodně probírané téma. Pokud patříte k nevyléčitelným milovnicím módních trendů, ve svém šatníku ukrýváte poklady ze všech možných kolekcí a přesto ráno „nemáte co na sebe“, zbystřete.

Plýtvání oblečením je v současnosti vážným, ale často opomíjeným problémem. Nepromyšlené nákupy oblečení, které po pár nošeních skončí v popelnici, se staly bohužel trendem hlavně pro mladé lidi. Přeplněné skříně nekvalitních kousků dnes nejsou ničím výjimečným.

Produkce módního průmyslu roste nekontrolovatelně vysokým tempem, což má neblahý dopad na životní prostředí i na samotné výrobní podmínky. Miliardy kusů nechtěného oblečení končí ročně ve spalovnách a na skládkách. A jejich počet pořád narůstá, protože vzrůstá i poptávka. Také vám to připadá jako začarovaný kruh?

V první radě je důležité přestat podléhat nátlaku okolí. Opravdu ne všechno, co vidíte ve výlohách, nutně potřebujete. Uvědomte si, že není důležitá kvantita, ale kvalita. Kvalitní nadčasový kousek bude vypadat dobře i za několik let. Investujte do univerzálních basic modelů, které můžete lehce kombinovat. Myslete také na to, z jakých materiálů je oblečení vyráběno, a jaký má jeho výroba dopady na prostředí a společnost. Přemýšleli jste někdy, v jakých podmínkách se daný produkt v zemi třetího světa vyrábí? Udržitelná móda sází nejen na minimalismus a kvalitu, ale také na ekologický a humánní přístup. Firem, které začínají myslet „udržitelně“, narůstá. Do popředí se dostávají recyklované i nové revoluční materiály, v procesu výroby se šetří vodou i elektřinou, a používají se netoxická barviva. Co byste řekli na takový kabát z PET lahví? Neměli byste hned lepší pocit, že i prázdné nápojové lahve najdou nové využití? Nechtěli byste oblékat džíny, o kterých víte, že jejich barvením nejsou ohroženy vodní toky?  Udržitelné kousky se čím víc objevují i v běžných módních řetězcích. A to je rozhodně pozitivní krok vpřed. Chystáte se ho udělat i vy?

Objevte udržitelné módní kousky z aktuálních kolekcí značek Cellbes, Esprit, F&F a Deichmann.

  • Cellbes nabízí produkty s certifikátem GOTS (Global Organic Textile Standard), což je mezinárodní označení oděvů a textilních výrobků vyráběných ekologicky (od ekologického pěstování rostlin po výrobek). Certifikace klade nároky mimo jiné na nízký obsah chemikálií, čistotu vody a vysledovatelnost pracovních podmínek v továrnách.
  • Esprit nabízí jak udržitelný denim, tak kolekci kabátů z recyklovaných materiálů. Pánskou kolekci reprezentují zimě vlastní odstíny černé, tmavě zelené a barvy velbloudí srsti. Pánské bundy obsahují 89 % recyklovaných materiálů, což se rovná 17 PET lahvím. Bundy jsou vyplněny ze 75 % 3M Thinsulate – vnitřní podšívkou bez použití peří. Lepší izolační vlastnosti pak propůjčuje 15 plastových lahví na jednu bundu. Dámskou kolekci zastupuje černá, karamelová a zelená. Svrchníky jsou vyráběny z REPREVE, tedy umělého vlákna, na jehož výrobu se využívá méně ropy, tvoří se méně skleníkových plynů a šetří se více přírodních zdrojů. Vnější materiál svrchníků sestává z 89 % recyklovaného polyesteru a 11 % elastanu, na vnitřní výplň je použitý stejný materiál jako u pánské kolekce, tedy 75 % 3M Thinsulate. Celkem bylo na výrobu kousků z kolekce podzim/zima zpracováno a zrecyklováno 1,3 milionu lahví.
ESPRIT BETTER DENIM5 FAKT, KTERÁ POTŘEBUJETE ZNÁT
6 % Esprit denimu je vyrobeno z lyocellu (udržitelné celulózové vlákno vyrobené zvlákňováním v rozpouštědle).
25 % polyesterových vláken v našem denimu je recyklovatelných a 7 % Esprit denimu je vyráběno z recyklovaných materiálů.
32 % Esprit denimu obsahuje organickou bavlnu.
66 % Esprit denimu je označeno jako „low impact“, tzn. s nízkým vlivem na životní prostředí. A to z důvodu, že zanechává malou ekologickou stopu z hlediska spotřeby vody, energie a chemikálií.
Do roku 2021 bude 50 % Esprit denimu hodnoceno jako „low impact“.
  • F&F má širokou nabídku udržitelných modelů. U denim kolekce se při její výrobě díky laserové technologii zvané “Jeanologia” ušetří až 600 litrů vody a spotřebuje se výrazně méně energie i chemikálií, užívaných zejména během barvení. V tuto chvíli je jedním z dalších úspěchů v otázce udržitelnosti skutečnost, že minimálně 50 % veškeré bavlny použité napříč dámskou, pánskou, dětskou a baby kolekcí F&F pochází z udržitelných zdrojů. Ke klíčovým udržitelným produktům v rámci dámské kolekce patří kardigany vyrobené ze 100 % z recyklovaných plastových lahví. Při výrobě dámské kolekce využilo F&F více než 26 milionů plastových lahví, které by jinak skončily v oceánu nebo na skládkách.
  • Deichmann prodává kolekci tenisek Adidas Parley, které jsou z části vyrobené z recyklovaného plastu, nasbíraného přímo na plážích. Kromě této kolekce najdete v nabídce dále tenisky Nike, které jsou vyráběny z propracovaného inovativního materiálu Flyleather, 5x odolnějšího než tradiční useň. Tyto tenisky jsou vyrobeny z kůže, která by jinak skončila jako odpad.

Zdroj a foto: archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *