Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZdraví

Iva Moravcová pokřtila novou knihu Zářit a nevyhořet!

V pražském knihkupectví Luxor byla 13. listopadu 2019 za přítomnosti řady známých osobností pokřtěna kniha Zářit a nevyhořet autorky psycholožky Ivy Moravcové, která na 11 příbězích úspěšných lidí ukazuje, jak snadno může člověka postihnout syndrom vyhoření, i jak je možné mu čelit.

„Syndrom vyhoření nepostihuje jenom workoholiky. Může se k němu dopracovat i člověk, kerý třeba dlouhodobě pečuje o nemocného. Vždycky jde ale o nějakou  jednostrannou zátěž, ať už pracovní nebo jiného druhu. Může postihnout i sportovce, nakonec v knize mám i takový příběh,“ říká autorka Iva Moravcová. „Tato kniha je povídání z mé praxe, kdy prozrazuji tak trochu svoje know-how, jak svoje klienty dávám do kupy a zároveň je to proloženo příběhy lidí, kteří vyhořeli a dostali se z problémů nebo těch, kteří mají celoživotní nasazení a přesto nevyhořeli. I mě už to potkalo. Stalo se to před deseti lety. V momentě, kdy jsem se vedle své práce podílela na dalším projektu, kde jsem zažila spoustu frutrace a dalších úskalí. Tenkrát jsem byla na pokraji vyhoření. A v knize popisuji, co jsem se sebou udělala, jak jsem si sama pomohla.“

Martin Ditmar, podnikatel
„Jsem příkladem toho, co způsobí zanedbání odpočinku“ shrnuje Martin Ditmar, bývalý spolumajitel soutěže Česká Miss, kam ho dovedl dřívější způsob života. „Dvacet let jsem prakticky neodpočíval a vinou přepracování a stresů se dostal na hranici života a smrti.“ To, že se uzdravil považuje za zázrak. Výrazně změnil svůj způsob života, zmírnil tempo a utřídil priority.

Jaroslav Svěcený, houslový virtuóz
„U mě to začalo rozvodem po třiceti letech manželství. Opustil jsem místo, kde jsem většinu života žil a musel se postarat sám o sebe. Byl to úplný restart života. A já to v určitých chvílích nezvládl a skončil na psychiatrii.“ Podle odborníků ho postihla tzv. situační deprese díky rozvodu. Pak přišlo totální vyhoření, způsobené neustálým koncertováním a spousta času za volantem si vybralo svou daň. Dnes už je z nejhoršího venku. „Učím se mít rád a dělám pokroky“.

Jan Pirk, kardiochirurg
Iva Moravcová do knihy zahrnula i příběhy hodné následování. Kardiochirurg Jan Pirk i po sedmdesátce se těší do práce. Má za sebou přes sedm tisíc operací srdce a kolem tří stovek transplantací. Se svým týmem v IKEMu provádí okolo 250 operací ročně. „Nevyhořel jsem díky tomu, že mě práce baví. Pokud někdo pracuje jen proto, aby vydělával peníze, je nejspíš vyhořelý už ve chvíli , kdy do práce nastoupil.“ Psychické pohodě a fyzické kondici vděčí také sportu.

Knihu Zářit a nevyhořet pokřtila zpěvačka Linda Finková společně s herečkou Bárou Kodetovou a Ivanou Jirešovou. „Já jsem syndrom vyhoření nikdy neměla a doufám, že mít nebudu“, říká Linda Finková. „Myslím, že je to náturou, jsem prostě veselá. Dělám toho hodně, někdy je to k zešílení, ale když nejde o život, jde o …“. Bára Kodetová přidává: „Moje krédoje všeho s mírou a držím se toho hodně dlouho.“ Ivana Jirešová uzavírá „Táta mi vždycky říkal, že vedle práce se musím vždy starat o svou duši, srdci a tělo. Takže jsem si zatím na takové dno nesáhla.“

Křest si dále nenechali ujít Štěpánka Duchová s dětmi, moderátorka Lenka Špillarová, golfistka Šinderi Váňová, Bára Kodetová, muž roku Vojta Urban, zpěvák Radim Flender a další.

Foto: Hermina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *