Čelte stresu pomocí mindfulness
Objevte způsob žití Mindfulness který vám pomůže dosáhnout klidu a zbavit se stresu. Může to být běh na dlouhou trať, pomůže vám ale dosáhnout hledaného klidu v dnešním hektickém životě.
Co je to mindfulness?
Mindfulness můžeme přeložit jako všímavost, nebo bdělou vědomou pozornost. Je to technika, která posiluje schopnost mysli zaměřovat se na plné prožívání a přijímání přítomnosti. Skrze různé meditační cvičení jedinec získá schopnost záměrně věnovat pozornost tomu, co se děje v přítomném okamžiku bez posuzování, hodnocení a očekávání.
Jedná se o praktickou techniku emoční regulace, která vychází z tradic buddhismu. V dnešní době je mindfulness spojováno s meditací, které nevychází z konkrétního náboženství a je oproštěno o veškeré spirituality. „Úplně jednoduše a obecně můžeme mindfulness chápat jako prostou schopnost žít právě teď a právě tady, přijímat věci takové, jaké jsou,” říká Ingrid Reková, lektorka mindfulness.
Mindfulness vede k postupné redukci stresu a zvládání negativních emocí. To přispívá k lepšímu zvládání nepřehledných situací, ke zlepšení rodinných i pracovních vztahů a celkově k větší spokojenosti v životě.
Kde se mindfulness vzal?
Mindfulness má své kořeny v buddhistické filosofii (abhidhamma), která se rozvíjela přes 2500 let. Do povědomí v západní kultuře se koncept dostal díky doktoru Jon Kabat-Zinnovi, který ve spolupráci s buddhistickým mnichem Thich Nhat Hanhem (vlivná osobnost i pro západní pojetí mindfulness) na konci sedmdesátých let oddělil trénink všímavosti od náboženské tradice a vytvořil program Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR).
V posledních desetiletích vzrostl o mindfulness zájem i v psychologickém výzkumu, kde jsou techniky využívány bez jejich náboženského přesahu a potenciál těchto praktik je tak vhodný pro všechny. Tedy i ty, kteří odmítají jakoukoliv náboženskou praxi.
Jak docílit mindfulness?
Jedním z prostředků, jak docílit dané všímavosti, je meditace. Ta v člověku postupně vyvíjí schopnost prožívat určité věci plněji. Na druhé straně učí udržet si nad životem nadhled a nejednat impulzivně. Tento způsob meditace můžeme chápat jako záměrné a cílené směřování pozornosti na přítomnost a uvědomění si toho, co se odehrává v lidské mysli a těle.
„Meditace v mindfulness jsou něco jako trénink nebo posilování schopností mysli. Schopnosti plně prožívat přítomnost bez toho, aby člověk hodnotil minulost, nebo se strachoval o budoucnost,” přibližuje Ingrid Reková.
Pro koho je mindfulness určen?
Učení mindfulness je vhodné pro ty, kteří chtějí najít klid, rovnováhu a uvolnění v životě. Mindfulness lidem umožní získat nadhled, užívat si přítomnosti a dosáhnout lepší emocionální vyrovnanosti.
Mindfulness je využívána také jako pomocná technika pro lidi, kteří trpí depresí, úzkostí, poruchami nálad, poruchami spánku a je efektivní také při léčbě nejrůznějších psychosomatických obtíží.
Technika mindfulness je dnes využívána čím dál více i ve firmách a korporátním prostředí. Vede k redukci stresu a zlepšení vztahů na pracovišti, s tím souvisí větší spokojenost zaměstnanců a zvýšená efektivita práce.
„Člověk by neměl zapomínat na sebe a svoji pohodu, i proto jsme připravili workshop mindfulness. Chceme lidi naučit, jak pracovat se stresem a nejlépe mu předcházet. Mindfulness je dlouhodobá záležitost, na které se musí průběžně pracovat. My zájemcům ukážeme, kterou cestou se vydat,” přibližuje důvod připravení nového kurzu Nikol Varčevová ze společnosti NICOM.
Desatero, jak můžete dosáhnout mindfulness stavu i vy! Chcete být mindfulness? Toto desatero vám poradí, jak na to!
Základ v opakování Dech pod kontrolou Vnímání těla Soustředěnost k cíli Přítomnost tady a teď Nehodnoťte, pozorujte Všímavá každodennost Posílení trpělivosti On-line meditace Kurz všímavosti Co rada na závěr? Rozhodně nepropadejte zoufalství. Pokud vám při prvních pokusech o meditaci létají hlavou myšlenky jak střelené, tak se ničeho nebojte, je to normální. Rozhodně ale svoji snahu nevzdávejte! 🙂 |
Představení kurzu NICOM – Mindfulness – Jak se zbavit stresu
Kurzy Mindfulness společnost NICOM nabízí od února 2020, probíhat budou formou jednodenních osmihodinových sezení. Cílem tohoto kurzu je seznámit účastníky s jednoduchou cestou, jak být v životě šťastnější.
Obsah kurzu:
- Úvod (představení, praxe všímavé komunikace ve dvojicích a sdílení).
- Seznámení s mindfulness (co je to mindfulness, historie a aktuální poznatky).
- Jak cvičení mindfulness funguje (pozornost a metapozornost, formální a neformální praxe meditace).
- Práce s tělem (vazba mezi myšlenkami, emocemi, hormony a tělem; všímavost k tělu, pocitům, emocím).
- Přátelství k sobě (nehodnotící přístup k sobě a životním situacím).
- Mindfulness ve vztazích (vědomá a všímavá komunikace, empatická komunikace).
- Shrnutí, závěr (přenos do praxe, budování návyků, reflexe kurzu).
Během kurzu se naučíte:
- Porozumět principům mindfulness, jak funguje a jaké jsou jeho přínosy v krátkém i dlouhém časovém horizontu.
- Být schopni praktikovat 5 základních technik.
- Vědět, jak mindfulness může pozitivně ovlivnit životy účastníků jak po osobní, tak profesní stránce.
- Být schopni praktikovat i po skončení kurzu základní meditace a empatickou komunikaci.
Více podrobností o kurzu najdete na webových stránkách společnosti NICOM.