Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Celiakie: autoimunitní onemocnění s doživotní léčbou a nulovým příspěvkem pojišťoven

V české populaci čím dál známější autoimunitní onemocnění nedává pacientům na vybranou. Bez přísné bezlepkové diety může jejich oslabené tělo postihnout rakovina, neplodnost a řada dalších závažných problémů. Na finančně náročnou doživotní léčbu přitom celiaci zůstávají naprosto sami. V Česku jako jedné z mála posledních zemí Evropské unie není lék na tuto závažnou nemoc nijak plošně hrazený.

Bezlepková dieta se stává současným trendem, existuje však nemalá skupina lidí, pro které není bezlepkové stravování módní výstřelek, ale životní nutnost. Na vině je celiakie, autoimunitní onemocnění, při kterém lepek těžce poškozuje tenké střevo. Narušená sliznice pak není schopna vstřebat živiny, jako jsou tuky, bílkoviny, některé vitaminy či vápník, a zároveň se střevem mohou do těla dostat látky způsobující i život ohrožující komplikace. Do hry tak vstupuje zvýšené riziko nádorových onemocnění, neplodnosti či spontánních potratů.

„Jedinou léčbou celiakie je přísná bezlepková dieta, tedy vynechání potravin vyrobených z obilnin obsahujících lepek. Při jejím dodržování postupně dochází k obnovení střevní sliznice a schopnosti vstřebávat živiny. Postupně mizí příznaky, jako je zvracení, bolest břicha či průjem, ale k úplnému zhojení střeva dochází až mnohem později. Bezlepkovou dietu pak musí pacienti bezpodmínečně držet až do konce života,“ upřesňuje doc. MUDr. Pavel Kohout, přednosta interní kliniky 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice a současně předseda Pracovní skupiny pro celiakii.

Nemoc může vypuknout kdykoli během života a není žádná cesta, jak se jí dopředu vyvarovat. „Existují onemocnění, která jsou preventabilní, dalo by se jim tedy konkrétním způsobem předejít, a přesto je jejich drahá léčba plně hrazena. Jedná se např. o diabetes II. typu, obezitu, závažné následky kouření či abusu alkoholu. Pacienti s celiakií ale zůstávají bez finanční pomoci, ačkoli za svou nemoc nemohou a stejně jako ostatní si celý život poctivě platí zdravotní pojištění,“ dodává za Pracovní skupinu MUDr. Iva Hoffmanová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Jediný lék tedy představuje bezlepková dieta, která se měsíčně prodraží přibližně o 3000 Kč. Jak ostatně udává i MPSV a jeho výpočet dávek v hmotné nouzi z roku 2006. „Měsíčně se částka na živobytí celiakům navyšuje o 2800 Kč,“ upřesňuje Jitka Dlabalová z pacientské organizace Společnost pro bezlepkovou dietu a dodává: „Některé zdravotní pojišťovny nabízí programy, které na základě potvrzení od lékaře přispívají celiakům na bezlepkové potraviny. VZP po předložení paragonů na bezlepkové potraviny proplácí dětem a nezaopatřeným studentům do 26 let 6000 Kč ročně, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna 1000 Kč dětem do 18 let, ZPŠ 4000 Kč a RBZP 1000 Kč všem svým pojištěncům. Většina nemocných ale zůstává finančně odkázaná jen sama na sebe, čímž tvoříme vedle většiny zemí Evropské unie smutnou výjimku,“ konstatuje Dlabalová.

V České republice se prevalence celiakie pohybuje kolem 1 %. Za rok 2018 se podle statistiky ÚZIS k lékaři dostavilo 21.483 pacientů s celiakií, tato statistika však nezahrnuje ty, kteří diagnózu mají, ale v daném roce zdravotní péči nevyhledali. Znepokojivou skutečností je také fakt, že velká část pacientů o své nemoci neví a není dosud správně diagnostikovaná.

Zdroj: ČLS JEP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *