Zažijte letos pravou vánoční atmosféru

V dnešní uspěchané době občas zapomínáme na to, že Vánoce nejsou jen o perfektním úklidu, nazdobených domech, dárcích a neustálém běhání po obchodních centrech. Komerčnost svátku k nám promlouvá z reklamních ploch a výloh obchodů již začátkem září, a tím svátky postrádají veškeré kouzlo. Není divu, že mnoho dospělých pak nemohou mezi tím vším tlakem najít ten pravý duch Vánoc”. Slibte si, že letos tohle období prožijete s minimálním stresem a v okruhu těch nejbližších. V klidu tak, abyste měli čas načerpat energii na všechny své plány do nového roku. Inspiraci k prožití pravé vánoční atmosféry, můžete naleznout i v našem článku.

Vraťte se do dětství
Zkuste si vybavit své vlastní prožívání vánoční atmosféry, ale očima dítěte – vzpomínáte? Když konečně nastal Štědrý den, běžel čas neskutečně pomalu. Směsice vůní jehličí a všemožných vánočních dobrot se linula domovem, ale vy jste se drželi, protože jste chtěli vidět zlaté prasátko. Vaše nadšení maximálně vygradovalo přesně v ten moment, jakmile jste z kuchyně ucítili smažící se ryby, řízky nebo vinnou klobásu. Jako dítě jste zkrátka dokázali zahodit všechny starosti za hlavu a skutečně prožít přítomný moment.

K naladění a nasátí té správné atmosféry vám nyní pomůže i jednoduché pravidlo – vypněte všechny digitální přístroje, které naznačují, že existuje svět venku, zejména svět pracovní (e-maily přísně zakázány). Právě moderní technika vás izoluje od lidí a prožitků samotných. Naproti tomu staré zvyky a příjemně strávený čas s vašimi blízkými vám naopak dokáže podpořit nostalgické vzpomínky a umožní Vánoce zažít znovu tím plnohodnotným způsobem.

Posílit tu pravou vánoční atmosféru můžete skrz prastaré tradice. Výsledky je ale samozřejmě nutné brát s rezervou. Zkusit můžete například všemi známé lití olova, jehož odlitek vám vyvěští budoucnost. Jak moc vy a vaši blízcí budete příští rok zdraví, vám zase ukáže rozkrájené jablko kolmo ke stopce. A jestli se budete moct těšit na cestování, nebo budete celý rok doma, odhalí tradice pouštění lodiček, tedy svíček s rozpůlenými vlašskými ořechy.

Dárky, které mají smysl 
Nakupování dárků je samo o sobě disciplínou velmi náročnou. Nemělo by se však stát, že vás okolnosti doženou k tomu, kupovat dárky z povinnosti, takové ty – „jen aby se neřeklo“. Dnešní doba umožňuje mít téměř vše na dosah kdykoli a kdekoli. Proto se mnoho lidí rozhodne pro méně konzumní způsob oslavy Vánoc. I malý dárek, který daného člověka vystihuje, potěší.

To, co však dělá Vánoce mnohem kouzelnější, jsou dobré skutky. Těch není nikdy dost ani během celého roku. Pokud chcete skloubit jedno s druhým, tedy podpořit něco, co má smysl a zároveň obdarovat svého blízkého něčím opravdu hezkým, zabrouzdejte na charitativní prodeje. Může to být například e-shop neziskové organizace Loono, kde naleznete opravdu unikátní kousky. I jeden jediný dárek, který má opravdový smysl, a stojí za ním celý příběh, potěší víc než mnoho nepromyšlených dárků.

„Výtěžek z našeho charitativního prodeje pak podpoří pořádání workshopu ve firmách, školách a na festivalech, a my budeme v oblasti moct vyškolit ještě více lidí. A to, že prevence dokáže zachránit nejeden život jsme dokázali už téměř 50 příběhy,” doplňuje Kateřina Vacková zakladatelka neziskové organizace Loono, která sdružuje mladé lékaře a studenty medicíny za společným cílem – vést k prevenci.

Nezapomínejte však darovat svůj čas, péči a pozornost i svým blízkým. Kdy jindy je vhodnější období, než když všechny pracovní záležitosti spí pod bílou peřinou a vy máte na starosti hlavně ochutnávání cukroví a sledování všech oblíbených pohádek.

Zdroj a foto: Loono

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.