Ohlednutí za seriálem Krejzovi

„Krejzy“ seriál Krejzovi dospěl do svého závěru, a to znamená, že nastal čas se s oblíbeným primáckým seriálem rozloučit. Ale nejdříve nám dovolte se ohlédnout a vybrat několik zajímavostí, trochu počítat a zavzpomínat na to nej z dlouhého natáčení.

Seriál Krejzovi nás zavedl do jedné trochu netradiční vily, kde žilo pohromadě několik generací a rodin. Vila ve skutečnosti existuje, nachází se v ulici Kamenitá v Praze 4, ale její interiéry tvůrci postavili v ateliérech v Malešicích. Celkem tak mohli natáčet cca ve dvaceti prostředích. (Krejzova dílna, rodinná kuchyně a hala. Ložnice Anny, Krejzova ložnice, pokoj dětí, pokoj Báry a Ondry, pokoj Danky, koupelna, pokoj Anety nebo pizzerie. Nechybí ani veterina – ordinace, kumbál, čekárna. Rádio Best – kancelář, open space, studio. Kancelář v bance a kancelář Anny.)

Většina příběhů se točila kolem hlavních hrdinek, a ty musely být specifické. Vandu Hybnerovou (Anna), Markétu Plánkovou (Bára), Lucii Polišenskou (Cinda) a Ivanu Korolovou (Danka) tak čekala před natáčením zásadní proměna. Musely se všechny nechat obarvit nazrzavo. A po kom byly ty holky zrzavé? Přece po mamince Heleně, která se dlouho v seriálu vyskytovala jen jako hlas, který promlouval z monitoru. Zhmotnila se až v 80. díle díky Jaroslavě Kretschmerové, která tak fyzicky odtočila 13 dílů.

Největší proměnou prošel Jan Krejza, kterého do ledna roku 2019 hrál Václav Postránecký. Kvůli jeho zdravotním komplikacím ho musel vystřídat kolega Oldřich Navrátil, kterého si sám pan Postránecký vybral jako svého nástupce. Do seriálu se už totiž nikdy nevrátil, 7. května ve věku 75 let podlehl rakovině. Na place se během 114 dílů, které se natočily za 18 měsíců, vystřídalo na 570 herců. Jeden natáčecí den obvykle trval dvanáct hodin.

Nedílnou součástí seriálu byla živá zvířata, kterých se na place objevily desítky – vedle běžných kočiček, pejsků, myší, krav, slepic, koz, ovcí, prasat, poníka nebo králíka se herci museli popasovat s jakožto hereckým kolegou i s tygrem, medvědem, krokodýlem, velbloudem, lamou, papouškem nebo hadem.

Na své si přišli i kostyméři, kteří se nejvíc zapotili u shánění převleku medvěda, který se musel upravovat přímo na těle herce a toho do něj vysloveně nacpat a oblek pak sešít. V živé paměti mají i kostýmy pro Ivanu Korolovou a Michala Novotného, kteří byli oblečeni za super hrdiny. Celé se to natáčelo ale v zimě, takže se tenké látky podkládaly termo prádlem, jinak by herci v zimě natáčení nevydrželi. Nezapomenutelný byl i pestrobarevný kostým pro Aleše Cibulku, který si ho dokonce od produkce odkoupil a odnesl domů.

Zdroj: FTV Prima

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.