Tipy, jak udělat z vánoční fotky nezapomenutelnou

Vánoce jsou opět tady. Stromeček ozdobený, všude svítí světýlka a dárky čekají na své majitele. Chcete si tuto vzpomínku uchovat kromě paměti i v albu, ale vaše fotky ze Štědrého dne často nestojí za nic? Vše, co potřebujete, je držet se několika jednoduchých rad. Díky nim vyfotíte i na mobilní telefon krásné snímky plné té pravé vánoční atmosféry.

Udělejte testovací fotku
Než se pustíte do focení vaší rodiny u vánočního stromku, nebo štědrovečerní tabule, vyfoťte nejprve prostor bez lidí. Zjistíte, jaké máte nastavení světel v místnosti. Vyberete úhel, ze kterého vyfotíte nejlepší snímek. Prověříte, zda je vidět vše, co má na fotografii být a celkově prostě rozvrhnete celou kompozici. Na fotoaparátu či smartphonu si nastavíte správný režim a vyhnete se nekonečně dlouhému zdržování blízkých v křečovitých úsměvech. Pěknou fotku pak pořídíte během chvilky.

Použijte přirozené světlo
Všude září světla z dekorací a vánočního stromku. Mihotající svíčky vytvářejí tu pravou atmosféru, a když ještě padne část dne do stínu.. Využijte tuhle jedinečnou světelnou kombinaci pro svoje fotky! Dodá jim na kráse. Pokud se fotíte před stromečkem, postavte vaše blízké mezi něho a přirozený zdroj světla, ať už je to okno nebo dveře. S použitím přirozeného světla nebudete litovat. Získáte přirozené, teplé fotografie, které přidají výrazu barev jen na kráse,” radí Nikol Varčevová ze společnosti NICOM, která se zaměřuje na fotografické kurzy.

Neberte dekoraci jako kýč
Prskavky, světýlka a různé vánoční ozdoby. Pro někoho možná kýč, jejich správný výběr ale dokáže rozjasnit fotky dětí i dospělých. Stačí jen využít světla a stínu, cíleně zaostřit na vánoční baňku v popředí a postavu se stromečkem nechat v pozadí. Efektně vypadají kompozice se zapálenými prskavkami. V případě takových fotografií je důležité správně vybrat program focení. Pokud vám mobilní telefon umožňuje manuální nastavení, u statických záběrů využijte 1/50 nebo 1/2 sekundy, nastavte vyšší citlivost ISO a určitě využijte pevný podklad. Nejlepší je stativ, telefon ale prakticky můžete umístit kamkoliv,” radí fotografka Lucie Špinková. Zkoušejte, hrajte si a uvidíte, jakou budou mít vaše záběry atmosféru!

Buďte investigativní fotograf
Už jen kvůli krásnému aranžmá se o Vánocích vyplatí fotit momentky. Při zpětném prohlížení fotek se spíše zastavíte u těch, na kterých jsou přirozené emoce. Zachyťte atmosféru originálním způsobem. Výbornou příležitostí je zdobení stromku či rozbalování dárků. Využijte sekvenční snímání, buďte v pozoru a nepřijdete tak o žádnou mimořádnou vzpomínku.

Nebojte se sdílet s přáteli
Podělte se vánočními fotografiemi se známými, pošlete jim vtipnou PFku s přáním všeho nejlepšího. Zkuste se podívat na Loonapix a dodejte ke své fotce zdarma rámeček s vánočním motivem, doplňte osobní vzkaz. Upravený snímek si můžete ve vysoké kvalitě stáhnout do počítače a pak už jen posíláte přes mail nebo sociální sítě. Nebojte se, není to kýč. Naopak, originální přání s jedinečným záběrem dokáže vykouzlit úsměv na tváři každého z nás. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.