6 častých potíží se zdravím a jejich řešení

Venkovní teplota je každý den úplně jiná. A ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, které na náš číhají za každým rohem. Klíč ke zdraví najdete v lékárně nebo v přírodě. Druhá varianta však může být účinnější, než si myslíte. Vyzkoušejte babské rady, které vám pomohou vyřešit většinu zdravotních neduhů.

Nachlazení
S pochmurným počasím se pojí vyšší nemocnost, ať už je to jen bolest v krku nebo chřipka. Léčivé účinky medu všichni známe a při nachlazení pijeme čaj s medem a citronem. Jen tak dál! Znáte ale babskou radu v podobě medu s cibulí? Promíchejte nakrájenou syrovou cibuli s medem a počkejte pár hodin, než pustí šťávu. Vznikne vám sirup, který nejenže pomůže při nachlazení, ale díky medu i dobře chutná. Klidně ho můžete naordinovat i vašim nemocným dětem. Ověřeným pomocníkem je lipový med Medokomerc s obsahem silic, které uvolňují dýchací cesty a urychlují tak léčení.

Rýma
Ač je rýma celkem banální záležitost, dokáže pořádně otrávit den. V zimním období je to pravděpodobně první problém, který vás potká. Přestože se říká, že neléčená rýma trvá týden a léčená 7 dní, je možné zmírnit a urychlit její průběh. Už naše prababičky si od ucpaného nosu ulevovaly napářkou. Nakloňte se nad mísu s horkou vodou, do které můžete přidat sůl, přikryjte si hlavu ručníkem a inhalujte páru. Skvělým trikem je ponoření rukou (až po lokty), nebo nohou do horké vody. Roztáhnou se tak cévy na končetinách a tím se uvolní také nosní sliznice. Úlevy docílíte i díky Rýmovníku – nenáročné rostlině, kterou se vyplatí mít doma. Využití je čistě na vás. Stačí utrhnout lístek, promnout ho v ruce a přičichnout, nebo si z něj připravit čaj či sirup.

Ženské potíže
Velké množství žen trápí gynekologické problémy, jako jsou záněty, infekce a další. Přesto, že se objevují nejčastěji v létě, mohou vás potkat i v chladnějším období. Častou příčinou je totiž celkové oslabení organismu nebo i běžné nachlazení. Doslova ženskou bylinou je kontryhel, léčí jak záněty v těle, tak pomáhá při menstruačních potížích, při zánětu vaječníků i v přechodu. Pití čaje z Kontryhele je možné i preventivně – nemá totiž žádné škodlivé účinky. Při svědění a výtoku se doporučují sedací koupele v jeho odvaru.

Kašel
Není nic horšího než neschopnost se v klidu vyspat kvůli otravným záchvatům kašle. Sotva trochu zaberete, začnete se „dusit“ kvůli škrábání v krku a nekončící a hlavně vysilující zápas s vlastním hrdlem je na světě. Ale nezoufejte. Vzpomeňte si na svá dětská léta. Možná i vám vaše babičky nebo maminky dělaly horké mléko se lžičkou medu (např. Medokomerc). Tento elixír by měl váš kašlem rozbolavělý krk zklidnit a ukolébat vás k sladkému spánku.

Únava
Kombinace sychravého počasí, nedostatek slunečních paprsků a výkyvy teplot vedou často k únavě. A není to jen klišé. Nedostatek energie opravdu způsobuje vyčerpání, které nás omezuje v každodenním životě. Opravdovou vzpruhou pro nervovou soustavu a celkové vyčerpání je čaj z Bukvice Lékařské, která mimo jiné blahodárně působí i na nespavost. Další známou léčivkou, která si s únavou lehce poradí, je Ženšen. Tento životabudič zvyšuje výkonnost, koncentraci a celkovou chuť do života. Pokud máte problém s únavou hlavně po ránu, pijte každý den po probuzení vlažnou vodu s citronem. Uvidíte, jak se budete za pár dní cítit lépe.

Medová kaše poslední záchrany
Ze všeho nejdůležitější je prevence. Pokud se chcete vyhnout výše zmíněným problémům, starejte se o své zdraví a imunitu s předstihem, nejlépe po celý rok. Pokud svoji imunitu posilujete, ale i tak cítíte, že se o vás nemoc pokouší, vyrobte si medovou kaši, která vaši imunitu pořádně rozhýbe. Použijte pastovaný med (např. Medokomerc), který je díky své husté konzistenci na kaši nejvhodnější, smíchejte s trochou skořice, citronovou šťávou a nasekanou cibulí na drobno nebo s rozmačkaným česnekem. Síla této směsi od vás bacily odežene naprosto spolehlivě.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.