Výživová poradkyně Martina Dvořáková: Trendy vládnou i v dietách a potravinách!

Přerušovaný půst, tukožroutská dieta, detoxikační šťávy. Každý rok se objeví jeden zaručený způsob jak zhubnout, který vyřadí ty předešlé. Tak, jako se trendy promítají do módy, ovlivňují i stravování. Jak se v tom všem vyznat a jak vybrat vhodnou dietu radí Martina Dvořáková, dietní koučka a hlavní výživová poradkyně české společnosti KetoDiet. 

Jak poznáme, že právě daná dieta nám pomůže zhubnout?
Těžko to poznáte, dokud ji nezkusíte. Každé tělo přece jen reaguje jinak. Až polovinu naší snahy zhubnout ovlivňuje genetika (metabolismus, hormonální rovnováha), zbytek se dělí mezi stravu, pohyb, socioekonomické vlivy a také psychiku. Vždy radím, že hubnutí chce trpělivost, ale hlavně poslouchat své tělo. Všímejte si toho, co vám dělá dobře a po čem se naopak cítíte těžce. Někomu pomůže zařadit více bílkovin do stravy, jiný potřebuje výrazněji snížit kalorický příjem. Osobně bych se ale vyhýbala jednostranným a na první pohled extrémním dietám typu jezení kysaného zelí nebo velkých porcí masa.

Znamená to tedy, že někomu může daná dieta pomoci a jiný se po ní bude cítit špatně?
Neřekla bych to až takhle kategoricky, ale ano, může to tak být. Je to opět individuální. Když zvažujeme přínosy diety, vždy si uvědomme, proč hubneme. Na prvním místě by mělo být naše zdraví, ať už fyzické, tak i to psychické. Nezřídka se setkávám s tím, že je důvodem pro shazování nadváhy podpoření sebevědomí a lepší pocit ze sebe sama. Chceme-li zhubnout pouze pár kilo, je vhodnější zaměřit se na změnu a pravidelnost jídelníčku tak, abychom ho zvládli dlouhodobě dodržovat a samozřejmě přidat vhodný pohyb. U vyšší nadváhy nebo obezity může pomoci cílená redukční dieta, mezi které patří například i ketodieta.

Podle čeho tedy máme dietu vybírat?
Kritérií je hodně, a pokud si člověk není jistý, protože se ve výživě příliš neorientuje, měl by se obrátit v ideálním případě na nutričního poradce, i když každý má trochu odlišné metody a názory. Jestliže v něj máte důvěru a vidíte na sobě změny, pak máte vyhráno. Zároveň dejte na svou intuici – co vám dělá dobře? Po čem se cítíte lépe? Čemu věříte? Toho se držte.

Existuje nějaký „nadčasový trend“ v hubnutí?
Několikrát do roka přichází odborníci se zaručenou metodou hubnutí, kterou ale po chvíli zavrhnou. Často se jedná o extrémní návody především ze světa showbyznysu. Hubnutí je vždy o kalorickém deficitu, ale radikální hladovky nejsou řešením, stejně tak strava chudá na živiny. Několikadenní popíjení mléka vám akorát rozhodí metabolismus.

Obecně si myslím, že je potřeba se podívat na to, co ve svém jídelníčku děláme špatně. Nejčastěji jsou to nálože jednoduchých cukrů v nápojích a nezdravém jídle, které naše tělo nedokáže v tom ohromném množství využít, a proto je ukládá na “horší časy” v podobě tuků. Odbourejte je z jídelníčku a první krok ke zdravějšímu tělu je na světě.

Pokud si chcete na začátku hubnutí pomoci, zmiňovaná ketodieta může být hodně účinným nástrojem. Výsledky, které jsou vidět, rychle podpoří vaše odhodlání. S využitím speciálních potravin s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů navíc bude příprava snadná. Lidé si často myslí, že ketodieta je jen o instantních proteinových jídlech, tak to ale není. Je doplněna o vhodnou zeleninu, semínka, oříšky, maso. Je to pestrá strava se sníženým obsahem sacharidů, žádná jednotvárnost. Rozmanitost a střídmost fungují už desetiletí napříč všemi společnostmi bez ohledu na módní stravovací výkřiky.

Zdroj: KetoDiet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.