Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Jak vyčistit koberec snadno a rychle?

Je skvělým izolantem tepla, tlumí hluk při chůzi dětí, dospělých i čtyřnohých mazlíčků, eliminuje riziko uklouznutí a je skvělým interiérovým doplňkem, neboť dělá domov domovem. Nevýhodou se však může zdát náročnější údržba a přítomnost alergika v domácnosti. Koberec je jeden z nejoblíbenějších doplňků v bytě. Aby dlouho vydržel, je však třeba věnovat mu tu nejlepší péči, a toho lze dosáhnout i bez drahých firem či předražených přístrojů.

Koberce jsou příjemné především v ložnicích a obývacích pokojích, ale často se využívají i v dětských pokojích. Jejich hlavní výhodou totiž je, že hezky vypadají, hřejí, člověk si může sednout na podlahu, chodit naboso, dítě si může hrát na zemi a nebude mu zima. Zároveň jsou však koberce i lapačem prachu, který se v nich usazuje, a dochází zde k množení roztočů. Pokud tomu chcete zabránit, držte se pár jednoduchých tipů.

1. Luxování
Základem péče o koberce je pravidelné vysávání – minimálně jednou týdně, čímž se odstraní hrubé nečistoty. Jestliže jsou v domácnosti alergici, vhodnější je vysavač sáčkový, na údržbu není tak náročný jako ten bezsáčkový. Důležitá je i technika vysávání. Ježdění po koberci pouze dopředu a dozadu nemá smysl. Dobré je směr měnit. Lze tak mnohem lépe odstranit nečistoty a prach. Běžné vysávání koberců je nedílnou součástí týdenního úklidu, přesto je dle odborníků koberec jednou z nejšpinavějších věcí v bytě. Mluví se o špíně, která až 4 000x překoná toaletu.

2. Suché čištění
Kromě vysávání, které by mělo být samozřejmostí, je dobré koberec čas od času vyčistit důkladněji. Jednou ze spolehlivých a levných možností čištění koberců za pomoci tzv. suché pěny. Tento způsob se doporučuje u všech koberců různé cenové kategorie i materiálu. Ať už se jedná o vlněný, pravý perský nebo syntetický koberec, vždy půjde o vhodné řešení. Na výběr je speciální prášek, granulovaný čistič nebo roztok, ze kterého se smícháním vytvoří pěna. Tyto přípravky mají schopnost nečistoty z koberce vsáknout, jsou velmi šetrné a koberce tedy neničí.

3. Aktivní kyslík
Na trhu je k dostání mnoho výrobků, jedním z nich je například suchá pěna Larrin Koralan české výroby. Kromě odstraňování zašlých skvrn oživuje barvy a také neutralizuje pachy. Použití je snadné, stačí zředit vodou, vytvořit pěnu a tu kartáčkem do koberce vetřít. Pak nechat působit a po zaschnutí zbytek pěny odstranit vysavačem. Larrin Koralan čisticí pěna na koberce a potahy pro ruční čištění díky aktivnímu kyslíku do hloubky vyčistí i zašlé skvrny například od vína nebo kávy a oživí barvy textilií.

4. Mokré čištění
Druhou možností, jak vyčistit koberec svépomocí, je čištění mokrou cestou. K tomu je potřeba speciální vysavač, jež kombinací tlaku a teplé vody vhání čisticí prostředek rovnou do koberce a zároveň ho společně se všemi nečistotami vysává. Údržba koberce touto cestou není vhodná pro veškeré materiály, především pak ne pro ty přírodní, jako je například vlna nebo hedvábí. Výhodou je naopak rychlé a hloubkové vyčištění.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *