Jak psychika ovlivňuje naše hubnutí?

Strava, pohyb, genetika, socioekonomické aspekty. To vše má vliv na úspěšnost hubnutí. Nezanedbatelným faktorem je také psychika. Přejídání se ze stresu, srovnávání se s ostatními a často nereálné cíle mohou úsilí zhubnout značně zpomalit. Jak změnit své myšlení a na co si dát pozor, radí psycholožka PhDr. Marta Boučková a výživoví poradci Martina Dvořáková a Jiří Skála ze společnosti KetoDiet.

Hubnutí začíná v mysli
Dostatek pohybu, správná strava, žádný vliv léků na váhu, která nejde dolů. To je dietní scénář mnoha žen i mužů. Proč nehubnou, když k tomu mají nejlepší předpoklady? Jejich mysl tomu podvědomě zabraňuje. Proč nehubnou, když k tomu mají nejlepší předpoklady? Jejich myšlení jim to komplikuje. “Obzvláště ženy na sebe bývají tvrdé. Když nezhubnou za týden tolik, kolik si představovaly, ztrácí motivaci dál v hubnutí pokračovat. Na řadu přichází začarovaný kruh nespokojenosti a výčitek, který ve většině případů opět přidává kilogramy. Za nějaký čas se zase zopakuje stejný pokus o hubnutí. A je-li taktika hubnutí stejná jako minule, bude bohužel s největší pravděpodobností stejný i výsledek,“ přibližuje problematiku psycholožka PhDr. Marta Boučková. Podle ní naopak rychle a efektivněji hubnou ti, kteří si po konzultaci s odborníkem nastaví reálné očekávání a dietu pak vnímají jako začátek cesty ke zdravějšímu životnímu stylu.

Když se životní neúspěchy promítají do postavy
Vliv na postavu mají i naše úspěchy a neúspěchy. Rozchod, problémy ve vztahu či práci, finanční tíseň nebo stres mají lidé tendenci zajídat. „Bývá to začarovaný kruh, do kterého se dostanete velmi rychle. Potřebujete se odměnit, potěšit nebo uchlácholit, a tak si dopřejete, co vám chutná a co na chvíli určitě zabere. Ale takovéto „radosti“, které mají posloužit k tomu, aby se člověk lepe cítil, si v průběhu času, pokud si je člověk dopřává, vyberou svou daň. A ta se platí v narůstajících kilech, o něž většina z nás nestojí. Paradox je v tom, že tyto radosti podstupuje mnoho lidí, právě proto, aby tam ta kila nebyla,“ vysvětluje Marta.

Začarovaný kruh výčitek a přejídání se
Jakmile si lidé začnou všímat toho, že jim je v šatníku stále méně a méně oblečení, pustí se do diety. Očekávání mají nadhodnocená, chtějí zhubnout rychleji a víc, než je v možnostech těla. Když po prvním týdnu neukazuje váha o 3-5 kg méně, dietu často vzdají. Případně si začnou vyčítat, že jsou neschopní, když jiní už by dávno zhubli. Přichází frustrace a stres, navíc zajídané dalšími kaloriemi. „Srovnávání se s ostatními je jedním z největších úskalí hubnutí. Že kamarádka zhubla za stejnou dobu o kilo víc, i když necvičí tolik jako vy, je běžná stížnost, kterou ve výživových poradnách slyšíme. Vždy radíme: nedívejte se na váhu každý den, nesrovnávejte svoji postavy s ostatními a především se nestresujte tím, že hubnete pomaleji, než jste doufali. Pokud 30-50 let žijete určitým způsobem života, nemůže vám to tělo odpustit za měsíc,“ usmívá se Jiří Skála, výživový poradce a fitness trenér české společnosti KetoDiet. Ten varuje i před chybějícím cílem, který si lidé často nestanoví. 10 kg dolů za rok je zvládnutelné, ale pokud si lidé říkají: „Musím se sebou začít něco dělat, zhubnu,“ pak ani nemají určené, jak tohoto nekonkrétního cíle dosáhnout, natož kdy.

PhDr. Marta Boučková

Dieta jako startovní bod v životní revoluci
Kdo chce zhubnout, měl by si uvědomit, že je potřeba zásadní změny. Lidé ale často neví, jak začít. „Mnoho lidí se snaží hubnout, ale bezvýsledně. Netuší, jak si svůj jídelníček poskládat a často nad tím ani nechtějí přemýšlet. Neuvědomují si, že experimentovat s vlastním tělem se nevyplácí. Abychom dosáhli požadovaných výsledků, musíme změnit stravovací návyky, životní styl, ale především naše myšlení. Dietní plán KetoDiet jsme navrhli tak, abyste nejen zhubli, ale zároveň se naučili přemýšlet o jídle jinak, jedli pravidelně a nezapomínali ani na pravidelný pohyb. Díky ketodietě na sobě uvidíte výsledky velmi rychle, což vás bude motivovat dietní plán dokončit. Je to skvělý pomocník v začátcích, ideální odrazový můstek ke změně vašich stravovacích návyků. Věřím, že úspěšný úbytek kilogramů má tak pozitivní vliv na naši psychiku, že se vám nebude chtít vracet se ke starému způsobu života. Je to investice do nás samých,“ uzavírá Martina Dvořáková, hlavní výživová poradkyně a dietní koučka KetoDiet.

PhDr. Marta Boučková
Psycholožka, autorka knihy Když se hubnout nedaří aneb 12 příběhů těch, kterým pomohla rada psychologa. Vystudovala FF UK v Praze, obor psychologie. Od roku 1994 provozuje soukromou praxi (První Pražská Partnerská Poradna) a od roku 2002 je předsedou představenstva Evropského kariérního institutu – EKI, z. s.. Specializuje se na aplikovanou poradenskou psychologii. Její psychologický přístup vychází z kognitivně behaviorální psychologie. Ve své privátní praxi pracuje s klienty, kteří se zaměřují na vlastní osobnostní rozvoj. V posledních letech velká část jejích odborných aktivit směřuje do oblasti individuální práce se stresem, na kterou často úzce navazuje i nutnost konkrétní aplikace ladění optimálního životního stylu směřujícího k harmonizaci těla a psychiky v kontextu každodenních povinností.

Zdroj a foto: KetoDiet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.