Ašvaganda – zázračná bylinka z dálného východu

Ašvaganda neboli vitánie snodárná je bylinka prověřená mnoha generacemi. Ajurvéda ji využívá více než 4000 let a považuje za velmi důležitou rostlinu, která má na lidský organismus mnohostranné účinky. Patří mezi adaptogeny, které nám pomáhají zvládat stres, nevhodný životní styl a náročné podmínky. Podporuje imunitu, pomáhá tělu vyrovnat se s celou řadou problémů. Rozhodně stojí za to si tuto rostlinu blíže představit.

Základ ajurvédy
Musíme především zdůraznit, že ašvaganda patří mezi základní kameny ajurvédy, tedy indické medicíny, jejíž počátky se datují do doby před asi 5000 lety. Ajurvéda se zaměřuje nikoli na následky, ale na původ onemocnění, a snaží se ho vyléčit například pomocí bylin, což zahrnuje i ašvagandu. Staří Indové ji označovali za velmi všestrannou bylinu.

Koňská síla pro lásku
Také ve staré Mezopotámii se s vitánií snodárnou důvěrně seznámili. Oceňovali zejména její afrodiziakální účinky. Nadrcený kořen rostliny se velmi často stával součástí různých nápojů, které měly probudit lásku. Samotný název ašvaganda se skládá ze dvou slov pocházejících ze sanskrtu, a to ašva, tedy kůň a gandha, síla. V podstatě tedy jméno rostliny lze přeložit jako koňská síla, což je značně výstižné.

Do Evropy ji přivezli obchodníci
V současnosti Indové na ašvagandu stále nedají dopustit. Lidé, kteří v Indii pracují na vysokých manažerských postech, zabývají se náročnou duševní činností a čelí vysoké míře stresu, užívají vitánii na uklidnění. Zároveň také proti depresím. Právě z Indie a Mezopotámie se ašvaganda rozšiřovala dál. Evropané se s jejím léčebným působením seznámili v 17. století, za což můžeme poděkovat především obchodníkům, kteří vyráželi do Asie.

Roste v Africe i v Indii
Jak vlastně ašvaganda vypadá? Jedná se o keř, který dorůstá výšky 1-2 metrů. Větve jsou dřevnatého charakteru, najdeme na nich chloupky šedavé barvy. Listy vzhledem k celkové výšce keře působí drobným dojmem. Typická je světle žlutá barva květů, které se po opylení promění v červené bobule. Keře vitánie najdeme nejčastěji v polopouštích a savanách. Spokojí se i s chudšími podmínkami k růstu, a to v oblastech počínajících subsaharskou Afrikou až po Indii.

Potřebuje vlhkou zem
Klidně se dá pěstovat i u nás. Seje se v květnu. Rostlince v květináči bude svědčit slunné místo, přičemž v létě se nemusíte bát dát ji ven, byť třeba jenom na okenní parapet. Stejnou měrou, jakou miluje teplo a léto, zároveň nesnáší zimu. Proto je důležité ji na podzim uklidit do tepla domova. Pokud jde o náročnost pěstování, není příliš vysoká. Zvládne úspěšně růst v klasické zemině a jediné, co si žádá, je pravidelná zálivka. Na přísun vody je choulostivá především v prvních měsících pěstování. To byste měli mít na zřeteli, aby půda zůstávala stále dost vlhká.

Zatočí s volnými radikály
Organismu prospívá jako celku. Řadí se do kategorie významných antioxidantů. Díky ašvagandě se organismus lépe zbavuje nahromaděných toxinů. Působí jako filtr vylučující volné radikály, které nám škodí. Jsou to právě volné radikály, které se jeví jako prapříčina mnoha civilizačních chorob. Vitánie nám pomáhá se jich zbavit a tím zároveň zpomaluje stárnutí buněk, proto se s trochou nadsázky označuje jako elixír mládí.

Budete spát jako miminka
Posiluje nervovou soustavu a nezanedbatelný vliv má i na kvalitu spánku. Ostatně, ne nadarmo má ve svém názvu snodárná. Podporuje paměť a koncentraci. Výborným doplňkem je proto třeba pro studenty, kteří se potřebují učit na zkoušky, soustředit se na konkrétní text a zapamatovat si velké množství informací. Užitečná je rovněž pro seniory, protože brzdí degeneraci nervových buněk a mozku.

Recept na plodnost i deprese
Potíže s plodností, snížené libido, předčasná ejakulace, ale i řada se sexuálních poruch nevyjímaje impotenci a frigiditu dokáže ašvaganda léčit. Zvyšuje chuť na sex, prokrvuje malou pánev. Blahodárné účinky vykazuje i v oblasti kardiovaskulárních chorob. Zejména snižuje krevní tlak. Čistí krev, podporuje tvorbu červených krvinek. Vhodným doplňkem je i při chemoterapiích, protože povzbuzuje vznik bílých krvinek. Zároveň stabilizuje glykémii a snižuje cholesterol v krvi. Nervozita, úzkosti, mírné deprese, i tyto příznaky vám vitánie pomůže zvládnout.

Bílkoviny pro svaly a vitamín C na imunitu
Obsahuje aminokyseliny, které tvoří základ bílkovin, proto má její užívání význam i pro sportovce, kterým pomáhá udržovat svaly. Význam to má ale i pro ostatní, u kterých podporuje vývoj kostí a svalů. Velké množství antioxidantů pomáhá proti rakovině. Nezanedbatelný je obsah vitamínu C, který pomáhá ke správné funkci našeho imunitního systému. Alkaloidy ve vitánii mají uklidňující a protizánětlivé účinky.

Extrakt je účinnější než namletý prášek
Velmi důležitou kapitolou je rovněž užívání ašvagandy. Už jsme zmiňovali, že její drcený kořen byl kdysi součástí nápojů lásky. I dnes je samozřejmě možné užívat drcený kořen ve formě odvaru. Princip spočívá v tom, že se nadrcený kořen přelije horkou vodou, vaří asi 7 minut a potom nechá ještě cca 7 minut louhovat. Prášek z namletého kořene se dá rozpustit v horké vodě případně i v horkém mléku.

Mnohem účinnější je ovšem extrakt z kořene ašvagandy, který obsahuje díky způsobu zpracování ještě více koncentrovaných látek. Proto v případě extraktu postačí mnohem nižší dávkování. Zatímco u užívání namletého prášku se za optimální dávku považuje 3-5 gramů, u extraktu postačí jenom 0,5-1 gram. Extrakt se dá buď rozmíchat v nápoji, nebo užívat ve formě kapsle.

TIP: Podívejte se na další adaptogeny, které vám pomohou zatočit nejen s jarní únavou.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.