Klíšťata hrozí lidem i zvířatům – nebezpečí infekcí roste!

Poslední roky testování parazitů na přenositelné choroby ukazují, že každé čtvrté testované klíště bylo nakažené nakažené! Nejčastějšími chorobami, které přenášela, byla lymeská borelióza, babesióza a klíšťová encefalitida.

Klíšťata nás ohrožují nejedním závažným onemocněním, které mohou mít při ignorovaní příznaků fatální následky a velmi vážný dopad na naše zdraví. Nejčastějšími jsou lymeská borelióza a klíšťová encefalitida (infekční zánět mozku). Klíšťové encefalitidě se dá úspěšně předcházet očkováním, které však mnoho lidí podceňuje, proti borelióze zatím podobná ochrana chybí. Očkování se doporučuje zejména turistům, starším lidem na vesnici a dětem.

U psů a koček je včasné rozpoznání některých z přibližně 150 přenosných chorob pro majitele dost náročné a následky bývají často fatální. Parazité mohou způsobit vnitřní poškození orgánů a v nejhorších případech i smrt. Majitel by proto měl stejně jako sebe, co nejlépe ochránit svého psa či kočku. Vzhledem k tomu, že někteří parazité jsou časem na jisté užívané látky rezistentní, je dobré poradit se přímo s veterinářem.

Chraňte se oděvem, repelenty i očkováním
Klíšťata mají na našem těle v oblibě dobře prokrvená místa s tenkou kůží. Oblast podpaží, podkolenní jamky, oblast třísel, břicha, zápěstí – to vše patří k jejich oblíbeným místům obživy. Klíšťata mají výborné horolezecké schopnosti a tak není divu, že se vám dokážu po těle vyšplhat na krk, mezi vlasy nebo za uši. Po každém návratu z přírody si proto detailně prohlédněte celé tělo.

Základem prevence je očkování proti klíšťové encefalitidě. Chystáte-li se do přírody nebo na místo, kde by se klíšťata mohla vyskytovat, myslete na vhodné oblečení – dlouhé rukávy, nohavice a vysoké boty ideálně světlé barvy. Používejte repelenty, vyhýbejte se pobytu ve vysoké trávě a po příchodu domů se pořádně zkontrolujte.

Nezapomínejte na domácí miláčky
Psi a kočky jsou díky svému pohybu v přírodě ještě ohroženější, než lidé. „Klíšťata na své hostitele trpělivě čekají v přízemní vrstvě rostlinného porostu maximálně do výšky jednoho metru. Tráva, nízké keře, ale i opadané listí představují ideální podmínky pro jejich výskyt,“ říká veterinární lékařka Kateřina Kaděrová z veterinární kliniky v Uherském Hradišti.

Veterinář má k dispozici hned několik typů přípravků, které jsou ideální na prevenci před vnějšími parazity. Patří k nim například i hit posledních let – žvýkací tableta pro psy s trojměsíčním účinkem, spot-on přípravky pro psy a kočky, které se aplikuji na krk zvířete, pronikají přímo do kůže a chrání ho během tří měsíců nebo tradiční voděodolný antiparazitní obojek pro psy, který chrání dlouhodobě.

Jak správně odstraníme klíště?
Na přisáté klíště určitě nenanášejte olej ani krém, jak se doporučovalo v minulosti. Při „dušení“ klíštěte totiž dochází k vyvrhnutí slin, což může zvýšit pravděpodobnost nakažení zvířete patogeny přítomnými v trávicích šťávách klíštěte.

„Při jeho odstraňování doporučuji použít pinzetu nebo různé typy háčků, smyček a podběráků vyrobených k tomuto účelu. Důležité je klíště uchytit co nejblíže kůži zvířete, za tvrdou základnu hlavičky. Následně za souběžného jemného tahu vykonáváme kývavý rotační pohyb pinzetou ze strany na stranu, jakoby jsme kružítkem chtěli nakreslit půlkruh. Po vyjmutí klíštěte ranku dezinfikujeme, ideálně jódovým preparátem,“ vysvětluje doktorka Kaděrová.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.