Dana Morávková: “Netušila jsem, jaký poklad v Ordinaci máme!”

Ještě před vyhlášením nouzového stavu stál hrdě v dekoraci seriálu Ordinace v růžové zahradě 2, dnes pomáhá pacientům na ARO Nemocnice Motol. Řeč je o unikátním plicním ventilátoru, který TV Nova za účasti Kapky naděje věnovala Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Motol.

Do rukou přednosty kliniky doc. MUDr. Tomášovi Vymazalovi, Ph.D., MHA jej předaly herečka Dana Morávková a kreativní producentka seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Simona Matásková. „Všechny přístroje, které v Ordinaci máme a využíváme pro natáčení, jsou skutečné a funkční. Vzhledem k současné situaci nemůžeme natáčet, tedy ani využít tento přístroj, který ale může být velmi užitečný jinde. Jsme proto moc rádi, že ho můžeme poskytnout tam, kde je ho akutně zapotřebí,“ říká Simona Matásková.

„Vůbec jsem netušila, jaký poklad v Ordinaci máme a jsem opravdu moc ráda, že tento plicní ventilátor, který stejně jako my jen hrál, že pomáhá, bude pomáhat doopravdy a může skutečně zachránit lidské životy,“ doplňuje producentku herečka Dana Morávková, která v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 už jedenáctým rokem ztvárňuje lékařku Zdenu Suchou.

Plicní ventilátor High flow nasal oxygen z Ordinace v růžové zahradě 2 využije FN Motol v lůžkové části ARO pro dospělé. „Jsme za něj velmi vděční. Je to unikátní pomůcka, kterou využijeme u pacientů, kteří mají plicní postižení nebo kteří jsou po operaci dýchacích cest. Přístroj je unikátní v tom, že dokáže vygenerovat kyslík pod vysokým průtokem. Tato směs je přiváděna k dýchacím cestám pacienta speciální kanylou do nosu. Člověk normálně dýchá, může normálně mluvit, a přesto jeho tělo dostává kyslík ve větší koncentraci než normálně. Vysoký průtok zabezpečí, že plíce jsou rozepnuté a nekolabují,“ vysvětlil přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Motol doc. MUDr. Tomášovi Vymazalovi, Ph.D., MHA.

K předání ventilátoru došlo v úterý 21. dubna za přítomnosti a přispění Venduly Svobodové a její nadace Kapka Naděje. „Kapka naděje v rámci projektu Vlny naděje dnes předala FN Motol několik přístrojů. Jeden díky TV Nova a Ordinaci v růžové zahradě 2, a další díky solidaritě Čechů, kteří přispívají dárcovskými SMS a finančními dary na účet Kapky naděje. Podrobnosti najdou na našich webových stránkách www.kapkanadeje.cz“, říká prezidentka a zakladatelka Kapky naděje Vendula Pizingerová s tím, že Vlna naděje aktuálně zajistila přístroje v hodnotě celkových 16 milionům korun pro 50 nemocnic v celé České republice.

Zdroj a foto: TV Nova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.