Nechte se zlákat černým interiérem a buďte IN!

Černá převládá…. Ale pouze jako trend v našich interiérech – tam je totiž plně IN, a to jak v mini, tak maxi provedení. Chcete se inspirovat? Máme pro vás pár ukázek a tipů…

Černá? Ve velkém? Správně!
Ačkoli barvou roku byla pro letošek příznačně vyhlášená klasická modrá jako barva naděje, rozhodně to není jediná barva, která je trendy! Nezapomeňte sáhnout i po černé, která do interiérů naběhla jako trend už v loňském roce. A začněme třeba u oken. „Černé provedení okenních rámů zpopularizovaly zejména moderní stavby, které takto dotváří svůj celkový vnější vzhled. Černá je přitom žádána nejen u dřevěných oken, ale především u oken hliníkových, nebo jejich vzájemné kombinaci, tedy oken dřevohliníkových, jako například Alu Design Quadrat s minimalistickým designem vnějšího hliníkového pláště. Trendová černá tak zůstává pouze z exteriéru na hliníkové vnější obložce a interiérovou stranu okna zdobí dřevo, které místnosti dodá pocitové teplo a útulnost,“ prozradila Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA. U černé na okenních rámech musíme mít na paměti, že přitahuje sluníčko a jeho teplo, a proto její použití je z praktického pohledu výhodnější na hliníkových rámech, než na dřevěných, zatímco plastová se vzhledem k jejich dilataci nedoporučují vůbec.

A kdo se černé nebojí…
…pořídí si směle v této barvě třeba i nábytek. Navíc díky moderním materiálům si nemusíte dělat starosti s tím, že běžně je černá optický magnet na prach. Příkladem takových, které prach či nečistoty hravě odpuzují, jsou inovativní nanopovrchy. „Konkrétním příkladem je nanolaminát SOFTIXX, který je nejen jedním z nejhlubších matů, ale navíc jeho povrch tvořený nanočásticemi přináší až revoluční vlastnosti jako odolnost vůči vodě a nárazům, i naprostou odolnost proti zanechávání otisků prstů a v maximálně možné míře také eliminuje ulpívání prachu, což u černé rozhodně oceníte,“ uvádí Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společností Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek a panelů.

Jste příznivci vysokého lesku? Pak vězte, že černé sklo má nejvyšší stupeň lesku. Ovšem pozor, pro nábytková dvířka volte spíše jeho imitace, jsou mnohem praktičtější – na výrobu i na údržbu. „Klasické kalené sklo totiž neumožňuje například dodatečné úpravy jako vrtání či frézování, nebo použití běžných nábytkových pantů. To vše naopak dovoluje moderní alternativa skla VETRIXX, tedy akrylát smísený se skleněným prachem, který je se sklem vzhledově téměř identický. Navíc díky tomu, že VETRIXX vyniká ideálně rovnou plochou a elegantní zkosenou hraně s fazetou, dotáhnete celkové vyznění symbiózy lesku a černé do nejmenšího detailu,“ uvádí Martin Dusík z Trachey.

Ostatně trend elegantních tmavých nábytkových dekorů potvrzují i koupelny. „Ať už jde přímo o černou nebo další lamino dekory jako antracit, Graphite, Lava či Cosmo, nebo o tmavé odstíny stříkaných laků, které rozhodně i v koupelně vypadají elegantně, výsledkem je vždy exkluzivní, nadčasový a osobitý interiér,“ uvádí Ing. Petr Blažek ze společnosti Dřevojas, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku, a pokračuje: „Dokonalost originálního vyznění pak můžete ještě více podpořit, a to například jejich kombinací s dalšími současnými trendy, jako jsou například minimalistické, na míru řešené desky s posazeným umyvadlem, nebo s netradičními prvky jako zkosené čelo skříňky z řady Invence.“

Černá na stěnu? …třeba jen na chvíli!
A na jaké další ploše bude ještě černá vypadat skvěle? Třeba na solitérním obkladu stěny, který tím dotvoří celkovou elegantní tvář prostoru! „U obkladu stěny, na kterém chceme variabilně střídat trendové barvy, je šikovné využít sofistikované systémové řešení, které umožňuje v průběhu času měnit obkladové desky. Příkladem je obkladový systém EFEKTA, pro který lze zvolit rozmanité materiály od lakovaného skla, případně jeho grafické varianty Grafoskla, přes laminátové imitace kamene, až po přírodní dýhu. Obklad stěny tak můžete jednoduše měnit podle nejaktuálnějších trendů,“ říká Petr Paksi ze společnosti JAP FUTURE.

A co na to detaily? Černé se rozhodně nebrání…
Černá nevypadá skvěle jen ve velkém formátu, ale službu udělá i na interiérových detailech, z nichž některé navíc ještě umí její eleganci a magickou uhrančivost zvýraznit. Jaké? Například rámečky vypínačů, které využívají černé sklo v lesklém i matném provedení… „Domovní vypínače DECENTE jsou vzhledově velice variabilní, a i proto si s jejich rámečky můžeme doslova designově hrát podle posledních trendů, černou nevyjímaje. Vše je díky tomu, že k jednomu elektrostrojku se mohou střídat různé rámečky ze stejné modelové řady a u DECENTE je právě na výběr velká škála barev i materiálů,“ říká Lenka Vodicová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín.

Ostatně trend černé na interiérových detailech potvrzují i výrobci v oblasti dveřního kování, kde se tato barva dostává výrazně do popředí zájmu. Navíc například mechanicky odolná povrchová úprava titan černý mat dokonale sluší v podstatě každému dveřnímu kování. „Dnes je naprosto běžné doplnit kliku či madlo dveřním zámkem ve stejném barevném odstínu. U novinkového magnetického zavírání Magnetic je tak velice efektní a prakticky žádoucí sladit černou na madle, zámku i zárubni,“ uvádí Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování. U vybraných modelů dveřního kování je dokonce matný černý povrch ještě povýšen o stupeň výš tím, že je ručně zbroušen do působivého 3D efektu drásaného dřeva.

A dveřnímu křídlu lze dodat černou eleganci nejen díky klikám a zámkům. Toho pravého „wow“ efektu docílíte kombinací černé na dveřním kování a rámech dveří! „Viditelný černý rám umožňují pouze dveře s hliníkovou konstrukcí, na které velice dobře drží povrchové úpravy. Typickým příkladem dveřních křídel s rámem vyrobeným z hliníku jsou dveře z řady IDEA DOOR. Celá tato řada čítající tři základní modely IDEA, IDEALINE a IDEANET se vyznačuje subtilním hliníkovým rámem v kombinaci s novými, neotřelými variantami skleněných výplní dveří,“ uvádí Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, uceleného výrobce designových dveřních systémů a přidává tip: „Černou lze na dveřích ještě znásobit vhodným motivem pro Grafosklo u modelu IDEA, nebo tenkými hliníkovými profily, vodorovně nebo svisle rozčleňujícími skleněnou výplň u dveří IDEALINE.“

Takže už víte, že černé myšlenky je ideální nechat pro interiér? Tomu totiž sluší naplno!

Podklady byly připraveny ve spolupráci se společnostmi Dřevojas, www.drevojas.cz, JAP FUTURE, www.japcz.cz, OBZOR, www.obzor.cz, M&T, www.kliky-mt.cz, Trachea, www.trachea.cz a značkou VEKRA, www.vekra.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.