Světový den boje s rakovinou vaječníků

Ovariální karcinom neboli zhoubné onemocnění vaječníků je velmi zákeřné onemocnění. Symbolem boje proti tomuto „tichému zabijákovi“, jak se onemocnění také říká, je tyrkysově modrá stužka, tzv. Teal cancer ribbon. Den boje proti rakovině vaječníků byl celosvětově stanoven na 8. května.

Připojte se k milionům lidí po celém světě včetně ČR, kteří vyjadřují solidaritu ženám s tímto závažným onkologickým onemocněním. Diagnózu rakoviny vaječníků si každý rok na celém světě vyslechne 295 000 žen, více než 900 z nich v ČR. Onemocnění má nejvyšší úmrtnost mezi všemi gynekologickým nádory. Celosvětově si vyžádá život 184 000 žen, 600 z nich v ČR.

Existuje prevence?
Bohužel zatím neexistuje spolehlivá metoda, která by dokázala zachytit onemocnění v raném, tedy potenciálně vyléčitelném stádiu. Ženy většinou přivádí k lékaři až příznaky pokročilých stádií. První znatelné příznaky jsou snadno zaměnitelné s projevy méně vážných onemocnění.  Proto je důležité, aby ženy naslouchaly svému tělu a vyhledaly lékaře, i když mohou mít pocit, že se jedná o banální záležitost.

V PŘÍPADĚ POTVRZENÍ PODEZŘENÍ HRAJE VČASNÉ ZAHÁJENÍ LÉČBY ZÁSADNÍ ROLI.

Co je to „Syndrom malé sukně“?
Slyšela jste někdy o syndromu malé sukně? To, že nemůžeme dopnout knoflík u sukně nebo kalhot, nemusí vždy znamenat, že jsme si o víkendu daly pohov od diety! Může totiž jít o příznak závažného onemocnění, proto je důležité naslouchat signálům svého těla.  Syndromem malé sukně bývá mezi lékaři nazýváno nádorové onemocnění vaječníků.

Rakovina vaječníků je zákeřná tím, že se v počátku nijak neprojevuje. Teprve když nádor naroste do takových rozměrů, že tlačí na okolní orgány, objevují se břišní bolesti a citelné zvětšení objemu břicha, zvané syndrom malé sukně. Mezi další příznaky patří nadýmání, zácpa nebo problémy s příjmem potravy, časté močení. Neváhejte se obrátit na svého gynekologa, pokud tyto potíže vnímáte!

Dále také:

  • poruchy vyprazdňování stolice
  • pocit častého nucení na močení
  • zvětšování obvodu břicha, tzv. syndrom malé sukně
  • ztráta chuti k jídlu, pocit plnosti, nevolnost a zvracení
  • nechtěný úbytek hmotnosti
  • obtížné dýchání, pocit krátkého dechu
  • únava a snížená výkonnost

Nejnovější poznatky
Riziko, že žena onemocnění rakovinou vaječníků, dramaticky zvyšuje genetická mutace BRCA1 a BRCA2. Příběh Angeliny Jolie. Toto vážné genetické onemocnění je spojováno především s desetinásobně vyšším rizikem rakoviny prsu (zkratka BRCA pochází z anglického BReast CAncer). Právě o spojitosti s rakovinou vaječníků se ale mluví málo.

Proto je mottem Světového dne rakoviny vaječníků v ČR: BRCA nejsou jen PRSA. Cílem této společné aktivity Nadačního fondu Hippokrates a Onko unie, o.ps., je informovat českou veřejnost, že nositelky mutace BRCA mají 30x vyšší riziko rakoviny vaječníků. Důležitý je také posun v dostupné léčbě. Ženy, které onemocní rakovinou vaječníků a jsou zároveň nositelkami mutace BRCA1/BRCA2, mohou být nově léčeny tzv. PARP inhibitory.

Rakovina vaječníků – desatero nejdůležitějších informací
I když patří mezi nejzákeřnější nádorová onemocnění, o rakovině vaječníků toho většina lidí moc neví. Přečtěte si desatero odpovědí na ty nejdůležitější otázky. 1. Co je rakovina vaječníků?
Rakovina vaječníků je sedmou nejčastější rakovinou a osmou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen na světě. Diagnózu si každý rok vyslechne více než 900 žen v ČR. 600 z nich na následky onemocnění zemře.2. Jaké jsou prvotní příznaky?
Jde o zhoubné onemocnění, které se stejně jako některé další typy nádorů dlouho výrazně neprojevuje. Nádor vznikající v prostoru břišní dutiny má prostor růst poměrně dlouhou dobu, než začne svým objemem fyzicky tlačit na okolní tkáně a orgány. Prvotním příznakem, který popisuje shodně většina žen, je zvětšování objemu břicha, takzvaný syndrom malé sukně.3. Jaké další signály bych neměla podcenit?
Nebezpečí rakoviny vaječníků spočívá také v tom, že většina příznaků je snadno zaměnitelná za méně vážné zdravotní potíže. Proto neváhejte navštívit svého lékaře, když trpíte zvětšeným objemem a bolestmi břicha, nechutenstvím, nadýmáním, pálení žáhy a nevolností. Nezřídka se dostavuje také časté močení a zácpa a menstruační problémy.

4. Je rakovina vaječníků dědičná?
Dědičnost hraje velkou roli. Nedědí se však samotný nádor, ale zvýšená pravděpodobnost onemocnění. Může za ni genová mutace BRCA1 a BRCA2, kterou trpí každý osmistý Čech – ženy i muži. Ženy s touto mutací mají až třicetkrát vyšší riziko vzniku rakoviny vaječníků, ale také desetkrát vyšší riziko, že onemocní rakovinou prsu. Jestliže máte v rodině ženy, které těmito nádory onemocněly, promluvte si se svým lékařem o možnosti genetického testování.

5. V jakém věku se nejčastěji onemocnění projevuje?
Nejčastěji se onemocnění objevuje ve věkové skupině pacientek mezi 55–75 lety věku, výjimkou ale nejsou ani mladší pacientky.

6. Jaká je prevence?
I přes pokročilost moderní medicíny zatím neexistuje prevence, která by snížila riziko onemocnění. Avšak u žen s potvrzenou genovou mutací BRCA1 nebo BRCA2 jsou možné preventivní operace, které riziko významně minimalizují. Jedná se o odstranění vaječníků a vejcovodů, případně také dělohy.

7. Má na riziko onemocnění vliv, jestli má žena děti?
Těhotenství a kojení znamená menší počet proběhlých ovulačních cyklů, čímž klesá pravděpodobnost vzniku nádoru vaječníků. Dále se téměř o polovinu snižuje riziko užíváním hormonální antikoncepce, ale pouze za předpokladu, že se užívá pět a více let.

8. Jaká je léčba?
Rakovina vaječníků je léčena operativně a pomocí chemoterapie. Léčebné postupy v posledních letech prošly zásadním vývojem a jsou často kombinovány s biologickou léčbou. Průlom v léčbě jsou takzvané PARP inhibitory, které zabraňují velmi častému návratu onemocnění a mohou být podávány pacientkám s rakovinou vaječníků s genovou mutací BRCA1 nebo BRCA2.

9. Kde se rakovina vaječníků léčí?
Pokud je gynekologem vysloveno podezření na zhoubný gynekologický nádor, pacientka by měla být odeslána na jedno z Onkogynekologických center v ČR. Seznam je dostupný na stránkách www.onkogyn.cz

10. Kde hledat podporu, když onemocním?
Ženy, které onemocněly zhoubným gynekologickým nádorem, podporuje Pacientská organizace VERONICA www.pacientska-organizace.cz Na jejích webových stránkách si můžete přečíst příběhy žen, které onemocněly, a získat objektivní informace o prevenci a léčbě od předních lékařů.

Nemocné ženy, můžete podpořit 8. 5.  Stačí sdílet na sociálních sítích své foto s překříženými prsty, které říká: Držím palce všem ženám s rakovinou vaječníků! Doplňte hashtagem #fingerscrossed.

Zdroj: www.onko-unie.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *