Bez roušek a bez peněz? Víme, jak ušetřit v době pokoronavirové!

Během nečekané krize klesl podle průzkumu sociologa Daniela Prokopa příjem více jak polovině domácností. Češi tak museli sáhnout do svých finančních rezerv. V šetření na horší časy si ale nestojíme nejlépe a odborníky doporučovaný finanční polštář ve výši šestinásobku měsíčních výdajů má málokdo.

Podle Prokopových výsledků by dvěma pětinám domácností vystačily úspory jen na měsíc. Za opravdu šetřivé a skromné se totiž podle průzkumu Sberbank považuje jen pětina lidí. Abychom si na nenadálé události vytvořili rezervu v podobě šestinásobku výdajů, měli bychom podle expertů dlouhodobě odkládat alespoň 10 % svých příjmů. Přijde vám tento cíl jako běh na dlouhou trať, či dokonce nereálný? Inspirujte se i dalšími tipy, jak na to.

Nakupujte chytře
Veďte si přehled všech výdajů, snadno pak vyberete položky, které můžete seškrtat. Využít k tomu můžete zápisník s tužkou, v lepším případě chytrou aplikaci. Při návštěvě obchodu se držte připraveného nákupního seznamu. Snažte se všude platit bezhotovostně, ať máte díky bankovním aplikacím absolutní přehled o tom, za co utrácíte. Kupujete něco nákladnějšího? Zkontrolujte si nejdříve, jestli někde nedostanete výhodnější nabídku. Zároveň si osvojte pravidlo jednoho měsíce, kdy si během 30 dní rozmyslíte, zda danou věc opravdu potřebujete. Pár minut navíc věnujte i běžnému nákupu levnějšího zboží, zbrklé rozhodování vede většinou k hromadění nepotřebných věcí.

Korunku ke korunce zhodnocujte
Komu se nesnížil příjem a odolal častým online nákupům, tomu se v karanténě podařilo našetřit hezké peníze. Neschovávejte ale úspory doma, ani na běžném účtu. Myslete na jejich zúročení. „Pravidelné ukládání financí na zvláštní účet je vhodným způsobem, jak vytvořit dostatečně velký finanční polštář pro budoucí potřeby či nenadálé situace. Chcete-li mít naspořené peníze stále k dispozici, ideálním řešením je založení spořicího účtu. Na rozdíl od běžného jsou zde vaše peníze úročeny,” říká Radka Černá ze Sberbank. Pro větší zhodnocení peněz zkuste investice. Investovat totiž může každý, kdo dokáže odložit stranou alespoň 500 Kč měsíčně. V dnešní době se ale nejdříve poraďte s odborníkem, který vám poradí s výběrem těch nejvhodnějších fondů.

Vyměňte poplatky za bonusy
Nespravujte své peníze na autopilota a přehodnoťte i další finanční produkty. Ujistěte se, že neplatíte žádné poplatky navíc, a nepřehlédněte ani možnost bonusů a zhodnocení. Úrok na běžném účtu bývá minimální, proto je lepší hledat účet s odměnami za zřízení a vedení. Víte, že aktivní využívání plateb a stálý příjem může být někde důvodem ke každoroční odměně více než tisíc korun? Mezi úspory se neztratí ani odměna za mobilitu, tedy přestup od stávající banky k nové, kterou dnes pár bank nabízí. Suma sumárum za první rok můžete vydělat i 2500 Kč.

Plaťte včas a zvažte konsolidaci úvěrů
Přehodnocením bankovního účtu to ale nekončí. Výrazně můžete ušetřit i při sloučení několika úvěrů do jedné, osvobodíte se tak od placení peněz navíc. Tzv. konsolidace zjednodušuje splácení úvěrů a často zajistí lepší úrok. „Pokud například splácíte úvěry v celkové výši 600 000 Kč při měsíční splátce 10 751 Kč, můžete své závazky refinancovat podle nejlepších podmínek konsolidací na trhu. Vaše nová splátka pak může činit například 7 877 Kč na 8 let. Měsíčně tak na splátkách ušetříte 2 874 Kč. V případě řádného splácení můžete dokonce dostat na běžný účet zpět bonus ve výši 80 920 Kč,“ vysvětluje Černá ze Sberbank. Ve výsledku tak zaplatíte méně, a navíc si zjednodušíte splácení, jen jedna částka měsíčně na jeden účet.

Zdroj: Sberbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.