Rady a tipy, jak na znečištěný gril

Bez ohledu na to, zda disponujete grilem plynovým, elektrickým či na dřevěné uhlí, stačí pár efektivních triků a grilovací sezona může opět začít aneb pár rad, jak na péči o gril.

Nejdůležitější je čistá mřížka
Místo, na které se pokládají potraviny musí být vždy důkladně čisté. Právě mřížka totiž ovlivňuje to, zda budou grilované speciality zdraví prospěšné či nikoli. Jakékoli staré usazeniny se pod žárem znovu rozpustí a jejich výpary se promění v karcinogenní, navíc mohou připečené zbytky pokazit chuť nově připravovaného jídla. Na hrubou nečistotu vezměte například zednickou špachtli, následně pod proudem vody vyčistěte mřížku pomocí drátěnky.

Na elektrický gril se musí jemně i v případě čisticích prostředků
U elektrického grilu je důležité začít s čištěním, dokud je stále horký. Pokud jste to po posledním grilování zanedbali, doporučuje se gril znovu nahřát. Před samotným čištěním je však důležité jej odpojit ze zásuvky. Zároveň je nutné mít na paměti, že povrchy elektrických grilů jsou náchylné k poškrábání a jakékoli rýhy způsobí pozdější připalování pokrmů. Obecně platí, že k čištění postačí hladká strana houbičky či papírové utěrky a jemný čisticí prostředek, nejlépe ten určený přímo na grily, ne však s brusným – abrazivním účinkem.

Plynový gril vyčistí vysoká teplota
V tomto případě je nejsnazší postup údržby velice jednoduchý. Po každém použití gril rozpálíte na vysokou teplotu, a tím se zbavíte všech zbytků mastnoty a jídla. Že máte čisto poznáte jednoduše – jakmile přestane vycházet kouř. Všechny nečistoty se promění na popel a ty hravě odstraníte pomocí hadříku či utěrky. Rošt vyčistíte pomocí škrabky nebo drátěnky. Pokud je však silně znečištěný, pomůže např. Larrin čistič na grily, trouby a krbová skla, ten účinně odstraňuje mastnotu, připálené tuky, usazeniny kouře a sazí a ostatní nečistoty, takže poslouží i k čištění vnějších částí.

Gril na dřevěné uhlí je třeba vypálit
Nejdříve je důležité odstranit veškerý popel a zbytky jídla, čímž se doba výpalu zkrátí. Na vyčištění roštu postačí houbička na nádobí a Larrin čistič na grily. Ten stačí nechat na čištěné ploše pět minut a poté opláchnout vodou. Díky speciálnímu složení je gril připraven brzy znovu k použití bez větší námahy. O vnějšek grilu se v tomto případě není nutné starat vůbec. Nicméně je možné ho natřít třeba voskem nebo olejem.

Prevence je základ
Čím více opatření učiníte, aby se jídlo nepřipalovalo, tím méně práce do budoucna budete mít. Aby se maso a další potraviny nepřichytávaly k roštu, postačí jídlo před grilováním potřít trochou oleje. Další možností jsou misky na grilování. Existují buď jednorázové z alobalu nebo třeba smaltované na více použití. Pokud by chtěl člověk uchránit před znečištěním i ohniště – u grilů na uhlí – může spodek grilu vyložit alobalem. A samozřejmě platí, že je třeba gril ihned po použití vyčistit a nenechávat zaschnout. Jakou metodu zvolíte záleží na vás, nejjednodušší je určitě sáhnout po přípravku přímo určeném na grily. Pak už si stačí jen vychutnat oblíbený pokrm a užít si krásné jarní dny.

Na mastnotu a saze od teď jedině LARRIN
Venku už je krásně teplo, což znamená jediné – sezóna grilování je v plném proudu. Při pohledu na znečištěný gril však člověka může přejít chuť k jídlu. Není ale nutné se strachovat, jeho vyčištění účinným čističem na grily, trouby a krbová skla od tradiční české firmy STYL zabere doslova jen chviličku. Už po pěti minutách odstraňuje nejen připálené tuky a mastnotu, ale i usazené saze a kouř.

Čistič LARRIN na grily je vysoce účinný přípravek, který se dá použít jak na vyčištění mastného grilu, tak i na trouby, krbová skla, opékací a pečící zařízení, kamna i nádobí. Stačí nanést malé množství na vlhký hadřík či houbičku a potřít jím čištěnou plochu. Produkt se zde nechá pět minut působit a následně se opláchne vodou. Při silném znečištění je možné postup opakovat.

Tento čistič na grily účinně odstraňuje mastnotu a připálené tuky, ale třeba i usazeniny od kouře a sazí. Stane se tak ideálním pomocníkem na úklid začouzeného krbu, který jel v zimě na plné obrátky, ale i trouby, kde třeba přeteklo těsto z pekáče.

LARRIN na grily zakoupíte v běžné prodejní síti (Hruška, ROSA market). Doporučená cena je 33 Kč/ 500 ml.

Zdroj: Styl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.