Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Jak se nejlépe ochladit doma i na zahradě?

Horko, rozpálené povrchy a tetelící se vzduch… Letní měsíce nepřináší zkrátka jen bezstarostné radovánky, ale také nutnost vyrovnat se s často až nepříjemně vysokými teplotami. Aby byly při pobytu na zahradě snesitelnější, a po návratu domů jste se ve svém interiéru příjemně zchladili, přinášíme vám několik praktických tipů na markýzy, exteriérová a interiérová zastínění, ale i materiály a barvy, které vám s ochlazením pomohou raz dva a navíc budou skvěle vypadat!

Nepouštějte teplo domů
Pokud chceme svůj dům nejen zastínit před sluncem, ale také tepelně izolovat, je pro zajištění teplotního komfortu v interiéru to nejlepší venkovní stínění. Proč? V zimě brání mrazům a v létě dokáže pohltit teplé slunce ještě před oknem! Nejběžnějším typem venkovního stínění jsou přitom venkovní žaluzie, které se mohou na fasádě domu stát i výborným architektonickým prvkem. Regulací lamel pak můžeme přesně kontrolovat množství světla, které necháme do interiéru proniknout. „Pokud se právě nechystáte měnit okna nebo zateplovat dům, ale přesto byste si rádi okna doplnili o venkovní žaluzie, existuje jednoduché a rychlé řešení v podobě žaluzií VEKRA KOMFORT. Ty mají samonosnou konstrukci, která se kotví přímo do okenního rámu. Je ale třeba počítat jen s tím, že vrchní kastlík může mírně snižovat průhled z okna,“ upozorňuje David Šejvl, manažer stínění VEKRA.

Další možností venkovního stínění jsou venkovní rolety, které navíc nejen výrazně posilují tepelnou izolaci okna, ale zároveň umí zajistit dokonalé zatemnění, výrazně napomáhají k útlumu vnějšího hluku a fungují i jako další prvek pro zvýšení ochrany našeho majetku. A co víc? Barevně je lze sladit s okny, a díky tomu dotváří jejich celkový vzhled!
Speciálním tipem venkovních rolet jsou takzvané látkové screenové rolety, které jsou díky své velikosti až do 24 metrů čtverečních vhodné i pro velkoformátová okna. „Screenové rolety jsou ideální zejména pro denní zastínění, protože i přesto že jsou stažené, je výborně vidět ven, ale dovnitř nepropustí přímé slunce ani teplo. Materiál, ze kterého se vyrábí, tedy skelné vlákno, PVC a polyester, dále dodává screenovým roletám vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům. I u nich platí, že nedovolí slunečním paprskům proniknout na okenní sklo a odráží jej směrem zpět,“ vysvětluje David Šejvl.

TIP: Terase pořiďte stylovou markýzu!
Pro zastínění terasy, a tím snížení teploty v interiéru je ideální markýza, která zároveň dotváří vzhled domu a účinně napomáhá stínění oken proti horkým slunečním paprskům. „Mezi výhody markýz patří jednak dostupná široká škála barev a potisků, takže při výběru můžeme zohlednit celkový vzhled domu a markýzu stylově sladit, a jednak možnost výběru zatahování markýzy, a to buď manuální klikou, elektricky nebo i dálkovým ovládáním. Co bychom ovšem měli mít na paměti je, že účelem markýzy je ochrana před sluncem, nikoliv před povětrnostními vlivy, a tak přesto že se vyrábí ze speciální impregnované látky, která odolá lehké přeháňce, při prudším dešti bychom měli raději markýzu zatáhnout, aby se pod váhou nahromaděné dešťové vody nezlomila,“ varuje David Šejvl z VEKRY. Stejně tak je markýza citlivá na vítr, a tak je vhodné doplnit ji ještě o větrné čidlo, které pokud zaznamená pohyb látky, markýzu samo zatáhne.

Inteligentní technologie, díky které se nezpotíte
Zkrátka ať už máte exteriérové nebo interiérové stínění, nezapomeňte se poohlédnout ještě po jedné chytré vychytávce – moderních inteligentních žaluziích, díky kterým nebudete muset v úmorných vedrech vynakládat žádný zbytečný pohyb navíc! Jejich řízení si navíc můžeme nastavit podle potřeby, podobně jako to umí termostat s topením. „Podle svých individuálních potřeb jsem schopen si vytvořit různé scénáře. Například vstávám-li ráno v šest hodin, nastavím si, aby se žaluzie v tuto dobu pootevřely, a díky tomu se neprobouzím za tmy. Když pak odcházím do práce, navolím si, aby se žaluzie samy zatáhly. Většinou se tento čas v létě pojí i se zvyšováním venkovní teploty a nám díky tomu doma zůstává příjemné chladno i přes celodenní horko,“ vysvětluje David Šejvl, manažer divize stínění VEKRA. Navíc všechny pokročilé automatické funkce už jsme schopni ovládat jednoduše přes mobilní telefon, tablet nebo počítač, takže je výhodou, že pro ovládání a změnu nastavení tedy vůbec nemusíme být v našem bytě či domě, ale stačí mít přístup na internet. A co víc? Výrobci oken s žaluziemi využívají většinou jednoho dodavatele IT systému, takže si na jednu řídící jednotku můžete napojit kromě žaluzií například také garážová vrata nebo vjezdové brány.

TIP: Slaďte žaluziové ovladače s ostatními vypínači v interiéru
Ovládání stínicí techniky je v interiéru často řešeno elektronicky. „Žaluziové vypínače přijímají povely pomocí otočného nebo dvouklapkového mechanismu. Symboly šipek na ovladačích jasně rozlišují směr pohybu a nám už v podstatě stačí jen jednoduše otočit nebo zmáčknout pro více či méně sluníčka,“ popisuje Lenka Vodicová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovní elektroinstalace. Samozřejmostí je stejný design a provedení jako u ostatních vypínačů, u kterých jsou rámečky ovladačů na výběr v mnoha barevných i materiálových variantách.

A nezapomeňte ani na vnitřní stínění…
Vnitřní zastínění nás od letních veder sice ochrání ze všech typů asi nejméně, ale jeho pomoc je také velmi užitečná, zvlášť spojíme-li ho s exteriérovým zastíněním a správným větráním. V tomto případě jsou nejčastějším typem horizontální žaluzie s hliníkovými lamelami, ale službu udělají i jejich méně tradiční alternativy jako látkové rolety, japonské stěny či plisé, tedy skládané látkové žaluzie. Například výhodou plisé pak je, že je oproti klasickým hliníkovým žaluziím lehčí a lze jej ovládat i elektricky! „V současné době mohou být všechny typy zastínění elektricky ovládané. Ovšem pro takové případy je nutné zvolit stínění namontované na zdi, a ne na křídle okna, a to z důvodu nutnosti natažení elektrických kabelů. Elektrické ovládání pro stínění na okenním křídle nemůžeme doporučit,“ upozorňuje David Šejvl, manažer stínění VEKRA. Další výhodou skládaných látkových žaluzií a rolet je látka, ze které se vyrábí – ta totiž odpuzuje prach a má lepší tepelně izolační vlastnosti. „Je nutné si ovšem uvědomit, že vnitřní stínění, ať už montované přímo na křídlo okna nebo kotvené na zeď, je stále převážně optickou bariérou. Díky svému umístění je nenáročné na jakoukoliv údržbu, ale v tepelné izolaci domu nám pomůže jen velice málo. Nejlepší izolaci v rámci vnitřního stínění poskytuje systém interiérových žaluzií s dvojitým plisé s hliníkovou vrstvou mezi látkami – tzv. Duette,radí David Šejvl z VEKRY.

Interiér zchlaďte sklem!
Venkovní a vnitřní zastínění ovšem není jediné, které vám pomůže zařídit chladnější interiér. Pokud potřebujete vytvořit ze svého interiéru pocit malého ledového království, pak dalším šikovným pomocníkem, mohou být také vhodné materiály a barvy. Jaké vybrat? Absolutním vítězem je v tomto případě samozřejmě sklo, které platí za jeden z nejstudenějších, ale zároveň nadčasově elegantních materiálů. Jeho design navíc můžete ještě spojit s kovovými prvky, jako je tomu například u dveří STING DOOR se subtilním hliníkovým rámem a jednovrstvou skleněnou výplní, které společně vytváří pár, ze kterého až příjemně pocitově zamrazí! „Sklo navíc nemusí být pouze ve své čiré podobě, ale i pískované nebo jemně zabarvené. Lze pro výplň dveří zvolit i Grafosklo které má mezi dvěma skly zalaminovanou folii potištěnou grafickými motivy, například se zimními vločkami. A to potom iluzi dveří, které chladí, máme skoro dokonalou,“ říká Petr Paksi, obchodní ředitel firmy JAP FUTURE. Výhodou je, že sklo může být použito i samostatně, bez hliníkové opory, čímž vzniknou celoskleněné dveře, jejichž chladný vzhled můžete ještě povýšit, a to volbou mléčně bílé pískované podobě evokující až krásu zimní námrazy, včetně možnosti celé řady motivů.

TIP: Skleněný prach lesklý jako led
Pokud už jste se do skla zamilovali a chtěli byste ho ve svém interiéru na více prvcích, než jen na dveřích, poohlédněte se také po novinkovém materiálu VETRIXX – akrylátu smíseném se skleněným prachem! Proč právě po něm? „VETRIXX si vás na první pohled získá jak svým designovým vzhledem podtrženým ideálně rovnou plochou, která zvlášť v bílém provedení může evokovat až ledovou plochu, tak charakteristickou zkosenou hranou s fazetou,“ uvádí Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek a panelů, a pokračuje: „Obě tyto vlastnosti z něj činí ideální volbu jak pro čelní nábytkové plochy, tak i například pro dekorativní obklady stěn. Výhodou navíc je, že na rozdíl od svého předobrazu VETRIXX umožňuje dodatečné úpravy jako je vrtání, řezání či frézování.“

Sněhobílý nábytek
Bílá, světle šedá či jemné odstíny modré, i jejich kombinace… Nejen nábytkové materiály, ale i barvy dokáží pomoci s pocitovým zchlazením interiéru. Chcete-li mít přitom na výběr z opravdu pestré škály provedení, pak sáhněte například po foliovaném povrchu T.classic. Proč? „Foliovaná dvířka patří mezi nábytkovými materiály k evergreenům, ať už kvůli své příznivé pořizovací ceně, snadné údržbě, nebo širokým možnostem provedení, a to včetně novinkového studeného dekoru supermatné folie příznačně nazvané sněhově bílá,“ říká Martin Dusík ze společnosti Trachea. Ostatně bílá je v ochlazování interiéru jasným favoritem, a pokud vám sama o sobě nestačí, můžete ji zvolit v lesku! „V takovém případě volte lesklé provedení, které přináší i praktické vlastnosti, aby bílý, tedy designově čistý a vzdušný interiér, nerušily případná nežádoucí poškození. Vhodnou volbou může být například moderní akrylátový povrch T.acrylic, který díky síle akrylátu 1,4 mm a hluboké probarvenosti nabízí opravitelnost povrchu v případě běžného mechanického poškrábání,“ radí Martin Dusík z Trachey.

Výhodou je, že bílý nábytek je barevně nekonfliktní, a tak můžete při „zchlazování“ interiéru kouzlit i s barvami na stěnách, a to i ve vaší koupelně… „U bílého provedení nábytku není pochyb, že patří dlouhodobě k nejoblíbenějším a není divu, protože ho bez problému můžete v interiéru téměř libovolně doladit barevnými doplňky či výmalbou stěn. V případě, že chcete pocitově chladnější koupelnu, pak doporučuji zvolit ideálně právě bílý lakovaný nábytek ve
vysokém lesku, který je dostupný například u řad jako MAJESTY, DOOR či Variante, a dalších. Nejen, že díky lakovanému povrchu hravě ustojí nějakou tu kapku vody, ale doplnit ho pak můžete i barevnými, například studenějšími světle modrými stěnami a minimalistickými doplňky, které zajistí celkově čistý design
,“ inspiruje Ing. Petr Blažek, generální ředitel společnosti Dřevojas, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.

Materiály připraveny ve spolupráci se společnostmi Dřevojas, www.drevojas.cz, JAP FUTURE, www.japcz.cz, OBZOR Zlín, www.obzor.cz, Trachea, www.trachea.cz, a značkou VEKRA, www.vekra.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *