Letních brigád je oproti loňsku méně. Náročná práce studenty neláká

Sehnat zajímavou a dobře placenou brigádu na letní prázdniny je letos pro studenty mnohem obtížnější. Krátkodobých pracovních příležitostí je oproti předešlým letům méně a studentům navíc konkurují zájemci, kteří kvůli koronaviru přišli o práci. Najít brigádu v oboru souvisejícím se studiem není snadné. Nejvíce příležitostí nabízejí například obchodní řetězce, provozovny rychlého občerstvení a logistické firmy.

Personální agentury i samotné firmy v České republice nabízí stovky pracovních příležitostí na léto. Zaměstnavatelé se snaží pomocí brigádníků vykrýt především období dovolených stálých pracovníků nebo obsadit čistě sezonní pozice. Nejčastěji firmy hledají pracovníky do prodejen, fastfoodů, skladů, pro zajištění běžné administrativy nebo na doručování zásilek. Méně časté jsou pracovní nabídky, u kterých jsou nutné určité odborné znalosti a zkušenosti. „Přivýdělek pro studenty nabízíme prakticky po celý rok. V období letních prázdnin pravidelně spolupracujeme s několika brigádníky, kteří chtějí kromě přivýdělku získat i praxi v oboru. Zavedli jsme například pozici asistent přípraváře a asistent stavbyvedoucího. Studenti stavebních učňovských oborů u nás mohou pracovat kupříkladu jako zedníci,“ uvádí Ondřej Wachal, ekonomicko-provozní ředitel rodinné stavební společnosti VW Wachal.

Letos se hodinové výdělky u brigádnických pozic pohybují nejčastěji mezi 100 až 150 korunami. Nejvíce si vydělají studenti pracující v oblasti informačních technologií. Až na 400 korun za hodinu si přijdou například vývojáři aplikací nebo programátoři. Zajímavou finanční odměnu slibují na personálních portálech rovněž firmy hledající telefonisty do call center, tazatele pro výzkum v terénu nebo překladatele.

Nejvíce nabídek krátkodobých brigád je ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno či Ostrava. Zatímco v krajských městech si zájemci hledají brigádu nejčastěji na stránkách personálních agentur, na menších městech se mnohem častěji využívají rodinné kontakty a vazby na místní firmy. Ondřej Wachal k tomu dodává: „Zájem o letní brigády na stavbě není nijak extrémní, když se někdo ozve, jde většinou o rodinné příslušníky nebo příbuzné našich zaměstnanců. Práce na stavbě je poměrně náročná a rozhodně není pro každého“. Fyzicky náročná venkovní práce, která je vykonávána bez ohledu na počasí, studenty příliš neláká. Málokdo si totiž troufne strávit deset nebo i více hodin denně například při práci na poli.

Zdroj: VW WACHAL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.