Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Firemní vozidla v době (post)koronavirové: Jak omezit výdaje?

I když je pandemie koronaviru na ústupu, musíme čelit jejím ekonomickým důsledkům. Jak mnozí lidé, tak i firmy a podnikatelé jsou nuceni se uskromnit a hledat cestu, jak omezovat svoje výdaje. Tato doba ovšem klade nejen zvýšený důraz na řízení nákladů, ale též ochranu zdraví. Případná další vlna pandemie COVID-19 by mohla pro firmy, které přečkaly první vlnu, znamenat mnohem větší pohromu, stejně tak pro jejich zaměstnance. Jaké jsou možnosti optimalizace nákladů i eliminace zdravotních rizik v případě firemních automobilů?

Důležitým trendem během pandemie koronaviru COVID-19 byla „bezkontaktnost“. Podle informací českých bank vzrostl během pandemie počet karetních transakcí na úkor hotovosti. Není divu. Češi dlouhodobě patří v celosvětovém měřítku ke špičce co do využití bezkontaktních plateb, a když se takřka v každé prodejně objevila cedulka s prosbou o platbu kartou, český spotřebitel rád vyhověl.

Nákup paliva bez zbytečné administrativy
Obdobný vývoj lze registrovat rovněž v segmentu tankovacích karet, které jsou v závislosti na poskytovateli dostupné i pro malé firmy a podnikatele. „Během karantény jsme zaznamenali obrovský zájem klientů, kteří doposud za nákup paliva platili hotovostí nebo platební kartou. Výhoda tankovací karty spočívá kromě slevy na palivo – v ideálním případě – v tom, že odpadá nutnost sbírat účtenky, někam je vozit a předávat. Místo toho firma obdrží kompletní vyúčtování elektronicky. Zbytečná administrativa, ale hlavně rizikový kontakt se tím omezuje na minimum,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil.

Na čerpačce můžete zaplatit přímo z vozidla
Češi patří mezi velké fanoušky platebních inovací. Například podle MasterCard je Česko sedmou zemí v Evropě podle počtu plateb takzvanou nositelnou elektronikou. Kontinuálně roste obliba plateb mobilním telefonem, který umožňuje použít k placení také tankovací kartu. Pokud využijete k načerpání paliva obsluhu, de facto není nutné vůbec opouštět vozidlo. „V síti čerpacích stanic Shell můžete přímo z vozidla vyfotit telefonem QR kód na tankovacím stojanu a o úhradu se postará platební aplikace,“ říká Damir Duraković. Stále platí, že firma obdrží veškeré úhrady na souhrnném vyúčtování. Pokud by však přece jen bylo nutné účtenky dokládat pro kontrolu, lze i tak dodržet „bezdotykový“ režim. „Při platbě z vozidla se vygeneruje elektronická verze účtenky, při platbě u obsluhy může řidič díky naší aplikaci papírovou účtenku nafotit a odeslat na předem definovaný e-mail,“ dodává Damir Duraković.

Tankovací kartou v mobilu plaťte i parkování
Někteří poskytovatelé tankovacích karet umožňují propojení s aplikací pro úhradu parkovného. Jak při parkování v městských zónách placeného stání, tak i na parkovištích za závorou lze pro placení mobilním telefonem využít rovněž tankovací kartu. Výhodou je, že nemusíte hledat parkovací automat a přijít tak do styku s potenciálně nebezpečným povrchem. Také úhrada parkovného tankovací kartou opět probíhá na základě souhrnného vyúčtování za měsíc zpětně. Kromě toho, že nemusíte hledat parkovací automat, je navíc možné si předplacenou dobu stání na dálku odkudkoliv prodloužit. Aplikace vás na blížící se konec automaticky upozorní. Nejrozšířenější platební systém v Česku aktuálně umožňuje mobilní platby za parkování v zónách 13 měst a na 34 parkovištích například v obchodních centrech nebo horských střediscích.

Dejte si pozor na poplatky za tankování
Kromě omezení administrativy mohou tankovací karty rovněž nezanedbatelně snížit výdaje za palivo. Reálná sleva při platbách tankovací kartou ovšem není samozřejmá věc. Existují karetní společnosti, které si účtují takzvané servisní poplatky představující přirážku ke každému natankovanému litru. „Reálně tak zaplatíte za každý litr paliva více, než ukazuje stojan čerpací stanice. Nejmenší firmy s odběrem do 1 200 litrů měsíčně mohou mít servisní poplatek přes dvě koruny za každý litr. Pokud tedy tankovací karty již využíváte, zkontrolujte si, jaké položky obsahuje vaše vyúčtování,“ doporučuje Damir Duraković.

Plošné ceny paliv jsou dostupné i malým firmám
Tankovací karty umožňují využívat kromě daných slev z totemových cen benzínu a nafty rovněž takzvanou plošnou cenu. Tento koncept byl dříve určen jen velkým podnikům nebo dopravcům a samozřejmě též podmíněn minimálním odběrem paliva. Mnoho firem a podnikatelů však stále neví, že tankování za plošnou cenu mohou dnes již využívat i živnostníci, a to bez závazků. „Plošná cena je týdně vyhlašovaná cena paliva platná pro držitele tankovací karty v dané síti čerpacích stanic. Dlouhodobě se pohybuje pod průměrem trhu a výrazně může snížit výdaje kupříkladu na obvykle dražších dálničních pumpách. Letos v červnu se plošné ceny nafty pohybovaly okolo 25,50 koruny za litr, zatímco na D1 se litr nafty prodává už skoro za 31 korun,“ vysvětluje Damir Duraković.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *