Desatero, jak vybírat kuřecí maso

Jak poznám, že je maso kvalitní a čerstvé? Mohou mi o produktu něco napovědět vnější faktory v podobě balení či skladování? V našem desateru je shrnuto to nejdůležitější, na co si při koupi kuřecího masa dát pozor.

1. Skladování kuřecího masa. V první řadě je dobré si všimnout, kde se kuřecí maso uchovává. Chladicí box musí být čistý a nepřesahovat teplotu 4 °C. Kuřecí droby potřebují teplotu ještě o stupeň nižší.

2. Klíčová část, která by měla obsahovat datum trvanlivosti, informaci o výrobci a zemi původu. Vždy musí být uveden název výrobku a přesná adresa výrobce. Podle předpisů není způsob chovu povinný údaj, ale je dobré si vybírat maso, kde se tato informace nachází.

3. Jakostní třída. Drůbeží maso se řadí do dvou tříd – A a B. U nás se poslední roky prodává převážně vyšší třída A. Nicméně je dobré si tento údaj zkontrolovat. Drůbež v jakostní třídě A má trochu jinou stavbu těla. Především prsa a stehna jsou dobře vyvinutá.

4. Vůně masa. I přesto, že se kuřecí maso nejčastěji prodává v plastových vaničkách a nelze si k němu čichnout, tak aspoň u pultového prodeje můžeme zkontrolovat vůni. Pokud je tedy příležitost, tak právě vůně nám o kvalitě a čerstvosti masa hodně napoví.

5. Pozor na námrazu. Na povrchu nesmí být kuřecí maso obaleno námrazou. To naznačuje, že v minulosti bylo již rozmrazeno.

6. Voda ve vaničce. Dalším ukazatelem je vanička, v které by se nemělo nacházet příliš krvavé vody. Povrch kuřete je správně hladký nikoliv oslizlý.

7. Barva masa. Čerstvé kuře má za syrova růžovou barvu. Jakmile začíná blednout do šeda, rozhodně ho nekupujte.

8. Celková stavba kuřete. Při kontrole vzhledu si všímáme i vrstvy tuku. Ta je na prsou, hřbetu a horních stehnech tenká a rovnoměrná. Drůbež musí být neporušená, čistá a bez vyčnívajících zlomených kostí.

9. Datum spotřeby. Tento údaj si pokaždé zkontrolujte. To sice samo o sobě není vždy nejlepším měřítkem, jestli syrové kuře je čerstvé nebo není, ale společně s ostatními body nám pomůže při výběru.

10. Uskladnění po nákupu. Klíčové také je, jak s kuřecím masem zacházíme již v naší kuchyni. Často je maso baleno do speciální směsi potravinářských plynů v tzv. ochranné atmosféře. To zaručuje zachování přirozené barvy a kvality masa po delší dobu skladování, přesto je nutné balíček co nejdříve umístit do lednice a dodržet lhůtu trvanlivosti. Jestliže ho zmrazíme, maso nám v dobré kvalitě vydrží až 6 měsíců.

Zdroj a foto: Zrozeno v EU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.