Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníZe života

Vzrostl počet znevýhodněných profesí pro získání hypotéky

Pandemie koronaviru přinesla celou řadu nežádoucích změn v různých segmentech pracovního i osobního života. Velice rychle po vyhlášení nouzového stavu tak došlo i ke ztížení podmínek pro získání hypotečního úvěru. České banky totiž nelenily a začaly obratem více prověřovat jednotlivé zájemce o hypotéku. Nyní mají na její získání mizivou šanci například pracovníci v cestovním ruchu, pohostinství, gastronomii nebo lidé pracující v zahraničí. Bohužel je pravděpodobné, že se černá listina nejistých profesí v nadcházejících měsících ještě značně rozšíří. Kdo vše může mít se získáním hypotéky problém?

Přijatá opatření proti šíření pandemie koronaviru paralyzovala mnoho českých firem i živnostníků. Řada z nich tak pro letošní rok počítá s výrazným poklesem tržeb. Zaměstnavatelé hledají úspory na všech stranách a některé podniky se pravděpodobně v nadcházejících měsících nevyhnou ani další nutné redukci pracovních pozic. Tato nejistota na pracovním trhu doprovázená stále rostoucí nezaměstnaností představuje varovný signál pro banky. Ze zkušenosti online hypotečních specialistů ze srovnávače hypoték Hyponamiru.cz vyplývá, že díky těmto okolnostem banky nyní mnohem více prověřují zájemce o hypotéku.

Riziko nemožnosti splácení hypotéky je vyšší než dříve
V okamžiku, kdy banka schválí jakoukoliv hypotéku, podstupuje možné riziko, že klient nebude schopen svůj dluh splácet. Pro minimalizaci tohoto rizika, tak vždy velmi pečlivě vyhodnocuje bonitu každého žadatele o hypotéku. V rámci takzvaného scoringu sleduje mimo dalších faktorů i odvětví a druh vykonávané práce. U některých profesí je totiž standardně mnohem větší riziko rychlé ztráty zaměstnání. Díky pandemii koronaviru se to teď týká mnohem více profesí než v minulosti.

Jaké jsou nejohroženější profese?
Pandemie koronaviru zasáhla celou řadu oborů po celém světě. Téměř z hodiny na hodinu tak přišly o zákazníky a zdroj příjmu například letecké společnosti, autobusoví dopravci, cestovní kanceláře, restaurace, bary, kluby, ubytovací zařízení, umělci i organizátoři kulturních, sportovních či společenských akcí. V lepších případě pracovníkům těchto odvětví „jen“ výrazně poklesly výdělky, v těch horších pak dostali výpověď nebo byli nuceni ukončit podnikání. Mezi nejvíce zasažené profese nyní dle údajů odborníků z Hyponamiru.cz patří například herci a zpěváci, piloti a letušky, číšnici, servírky, barmani a kuchaři, průvodci a delegáti v oblasti cestovního ruchu nebo řidiči dálkových autobusů.

Banky na tuto situaci zareagovaly velice rychle a v současné době přísněji posuzují žádosti o hypotéku a berou v potaz i rizikovost jednotlivých profesí. Mají k dispozici seznamy povolání, u kterých zájemce podrobí bedlivějšímu přezkoumání nebo hypotéku rovnou neschválí. U jednotlivých profesí sledují i to, zda budou perspektivní i v budoucnu. Žadatelé o hypotéku musí bankám předkládat čestné prohlášení, ve kterém uvádějí, jak se jich dotkla koronavirová situace. Pod pečlivým dohledem jsou i samotné firmy. Pokud se určité společnosti nedaří a prokazatelně plánuje velké propouštění, žadatel o hypoteční úvěr většinou nemá šanci na úspěch.

Kdo s žádostí o hypotéku nejspíše uspěje?
I před krizí měli při sjednáváni hypotéky velice dobrou vyjednávací pozici s bankou například lékaři, právníci, učitelé na vysokých školách, policisté nebo hasiči. V následujících měsících se o práci ani schválení hypotečního úvěru nemusí obávat ani vysoce kvalifikovaní zaměstnanci, jež pracují v některém z nepostradatelných oborů. Lépe na tom obecně jsou zaměstnanci ve státní správě, které oproti soukromému sektoru případná další vlna propouštění nezasáhne v tak velké míře.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *