Mladí Češi o prázdninách nezahálí. Místo brigád pracují na svých projektech

Za obvyklých podmínek studenti o prázdninách pracují nebo cestují. Letos je to jiné. Vinou koronakrize ubylo brigád i plánů na výlety do zahraničí. Ti aktivnější se přesto nenudí. V tuzemsku se studentům opět otevřely možnosti neformálního vzdělávání na letních kempech, workshopech a seminářích.

„Dva prázdninové intenzivní kempy jsou v téměř ročním rozvojovém projektu pro studenty z Česka a Slovenska pomyslným vrcholem. Dlouho jsme vzhledem k vývoji koronakrize váhali, zda je podle plánu uskutečnit, ale vyplatilo se. Červencový třídenní kemp v Praze proběhl navzdory přísnějším hygienickým opatřením ve výborné atmosféře, studenti absolvovali několik workshopů a odstartovali vlastní týmové projekty s pozitivním sociálním dopadem. S devíti mladými účastníky projektu jsme se osobně viděli po víc než čtyřech měsících a všem setkání ohromně prospělo, hlavně v motivaci na sobě stále pracovat,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická, manažerka CSR programů společnosti Samsung, která stojí za projektem Tvoje šance #futureskills.

Během desetiměsíčního projektu studenti absolvují obvykle šest víkendových workshopů na zdokonalení dovedností budoucnosti, od finanční gramotnosti přes kritické myšlení, aktivní učení až po proniknutí do oblastí marketingu, managementu a nových technologií. K dispozici mají individuální rozpočet až 50 tisíc korun na různé formy sebevzdělávání a 15 tisíc korun na realizaci vlastního projektu se sociálně-společenským přesahem.

Tentokrát však muselo devět účastníků své vybrané cesty na zahraniční veletrhy, konference i domácí semináře a kurzy zrušit anebo přesunout na podzimní neurčité termíny. O to víc se ponořili do vymýšlení svých akcí, služeb či produktů, které s podporou profesionálů uvedou v následujících měsících do praxe. „Cílem vlastních projektů je navrhnout inovativní řešení problému ve společnosti za pomocí technologií. Hlavní myšlenku, realizaci i analýzu úspěšnosti by měli zvládnout sami studenti v tříčlenných týmech, kde si rozdělí pravomoci, zodpovědnost a plně využijí svých talentů a naučených dovedností. Rozpočet 15 000 korun může sloužit k nákupu domény, hostingu, reklamy na sociálních sítích, pro tisk letáků, příruček a podobně,“ vysvětlila realizátorka projektu Lucie Mairychová.

Letní prázdniny jsou nyní víc než kdy dřív ideální příležitostí investovat do své budoucnosti a zdokonalit se v dovednostech, které moderní trh práce žádá. „Studenty v projektu připravujeme na budoucnost, ale je nám jasné, že praktické znalosti a zkušenosti jsou nejvíc, co mohou získat. Práce na vlastních projektech studentům odstartovala právě na letním kempu v Praze – celodenním workshopem s Jurajem Kováčem z Rozbehnisa.sk na téma ‚Od nápadu k prototypu’. Jeden tým měl o zaměření svého projektu jasno téměř hned – vytvoří korespondenční kurz pro seniory, ve kterém je pomocí e-mailů bude vzdělávat v bezpečnosti na internetu, používání smartphonů nebo využívání některých užitečných aplikací,“ popsala Lucie Mairychová.

Projekt Samsung Tvoje šance #futureskills, který je zaměřen na dovednosti budoucnosti a opírá se o blízkou spolupráci, fungoval poslední měsíce kompletně online. „Úzký kontakt se studenty nám během koronakrize pomáhaly udržet online workshopy a webináře, ale také pravidelné týmové video hovory, během nichž jsme se vzájemně motivovali, sdíleli zkušenosti a povídali si o běžných věcech. Sociální aspekt projektu jsme velmi postrádali. Ač jsme se s účastníky projektu viděli jen jednou při jeho zahájení začátkem března, další setkání na letním kempu v červenci ukázalo, že se nám podařilo vybudovat vzájemnou důvěru i online, a to je pro týmovou spolupráci zásadní,“ shrnula Zuzana Mravík Zelenická.

Zdroj a foto: Samsung #FUTURESKILLS, tvojesancefutureskills

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.