Trpíte častými záněty močových cest? Nechte si změřit hladinu cukru v krvi!

 Se zánětem močových cest se během života setkala až jedna polovina žen a zhruba každý pátý muž. Některým se navíc nepříjemné obtíže vracejí opakovaně.[1] Každý z nás si jistě vzpomene, jak nám babičky v dětství vtloukaly do hlavy, ať pod oblečením nosíme dlouhou košilku, abychom nenachladli. Tenkrát jsme si o tom mysleli své, ale ve skutečnosti jde o tu nejjednodušší prevenci. Na internetu najdeme řadu babských rad, které nás „zaručeně“ zbaví potíží. Jak tomu je doopravdy, prozradí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Co je zánět močových cest, a jak ho zaručeně poznat?

Jde o infekční onemocnění močového měchýře, močové trubice, anebo močových cest. Častěji se projevuje u žen než u mužů. Způsobují ho bakterie, které se dostávají z vnějšího okolí až do močového měchýře, kde se usazují a množí. „S přemnožením bakteriím pomáhá i nedostatečné dodržování pitného režimu. Dostatek tekutin totiž zajistí častější močení a následné vyplavování bakterií,” vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová a dodává: „Zánět močových cest doprovází nepříjemné pálení, řezání a bolest. Mnohdy je vůbec problém dojít si na toaletu, ale přesto máte neustálý pocit, že jste nedostatečně vyprázdněni. Moč je zakalená a mohou se v ní objevit i stopy krve.“ V případě, že máte podezření na zánět močových cest, vyhledejte lékaře, aby určil diagnózu a nastavil správnou léčbu.

Hygiena je základ

Předejít zánětu močového měchýře můžete správnou hygienou, dostatečným pitným režimem, doplňky stravy pro zdravé močové cesty a nošením kvalitního bavlněného prádla. „Mnoho lidí zapomíná na správné hygienické návyky. Mezi ty patří vymočení se po každém pohlavním styku, otírání se po stolici správným směrem nebo nepoužívání obyčejného sprchového gelu, který narušuje správné pH intimních míst. Důkladná hygiena je alfa a omega v prevenci proti jakýmkoli zánětům a bakteriálním onemocněním,” doplňuje Ivana Lánová. Dále je vhodné zařadit doplňky stravy obsahující extrakt z brusinek nebo manózu, které znemožňují uchycení bakterií na sliznici.

Hladinu cukru vám změří v lékárně

Na záněty močového měchýře nejčastěji trpí lidé s diabetem. Kvůli dlouhodobě zvýšené hladině cukru nejen v krvi, ale i v moči, se dobře daří bakteriím a kvasinkám, které se následně přemnožují. V případě, že trpíte na pravidelné infekce, je vhodné nechat si změřit hladinu cukru v krvi. Třeba přímo v lékárně. Jde o snadný a bezbolestný způsob, výsledek se navíc dozvíte během pár minut: „Podle instrukcí lékárníka si klient sám provede vpich do bříška prstu sterilní jednorázovou jehličkou. Mezitím lékárník připraví glukometr a zasune do něho proužek. Ten pak přiloží ke kapce krve na prstu klienta. Glukometr během pěti sekund změří hladinu glykémie. V případě, že má klient glykémii zvýšenou, informuje ho lékárník o tom, jak dále postupovat,“ popisuje testování Ivana Lánová. Měření je pouze orientační, případnou diagnózu musí potvrdit lékař.

Zdroj: [1] https://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/zanety-mocovych-cest/, Benu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.