Odborníci analyzovali 6 veganských zmrzlin

Jídelníček založený na potravinách čistě rostlinného původu patří k výrazným trendům poslední doby. I když jsou názory ze strany odborníků na výživu smíšené, veganů ve společnosti každým rokem přibývá. Iniciativa Vím, co jím a piju o.p.s. proto analyzovala 6 veganských nanuků. Zvlášť ovocné zmrzliny se sorbety a ostatní s vyšším obsahem tuku. Hodnotila chuť, výživové hodnoty, složení, cenu a legislativní náležitosti. Senzorické testy probíhaly v akreditované laboratoři Eurofins. A závěr? Zdá se, že výrobci často bojují se správným označením. Některé neoslovily ani chutí.

Na trhu můžete najít i mražené krémy, které na obalu přímo uvádějí, že jsou určené pro vegany. Není jich zatím mnoho. Veganské zmrzliny jsou poměrně novým segmentem na trhu a poptávka po čistě rostlinných výrobcích se zvyšuje každým rokem. Výrobky pro vegany (včetně sladkých dezertů) byly mimo jiné prezentovány jako jeden z hlavních spotřebitelských trendů na výstavě Biofach 2020 v Norimberku na počátku tohoto roku.

Některé zmrzliny bojují s legislativou
Podle vyhlášky musí být „mražený krém s rostlinným tukem“ připravený z mléka nebo jiné mléčné suroviny. Výrobky pro vegany přirozeně neobsahují mléko. Výrobci musí použít jinou alternativní surovinu, a tudíž v rámci legislativy není produkt kam zařadit. „Je vidět, že veganský trend může způsobovat některé komplikace v zákonných normách. Legislativa se doposud snažila striktně rozlišovat mléčné výrobky a k nim různé alternativy, Na některé trendy ve výrobě potravin se trochu pozapomnělo a jejich vymezení v rámci skupin potravin chybí,“ upozorňuje doc. Ing. Jiří Brát, CSc., odborný garant Vím, co jím a piju o.p.s.

CO SE V TESTU HODNOTILO?
vzhled a barva:
barva odpovídající názvu a složení výrobku, stejnorodá v celé hmotěkonzistence:
jemná, hladká, krémovitá, bez hrudek, větších krystalů a velkých vzduchových bublin, může obsahovat viditelné částice přidaných ochucujících složek v nerozmělněné formě

vůně a chuť:
příjemně aromatická, výrazná, vyrovnaná, typická pro použité suroviny, sladká

Označení neexistujících skupin
Jak se s tím sledované výrobky snažily vyrovnat? Například Valsoia Sójový nanuk (Valsoia S.p.A.) měla na obalu označení „zmrzlina s rostlinným tukem“, i když neobsahuje mléko, což vyhláška pro tuto skupinu přímo vyžaduje. Magnum Vegan Almond (Unilever) je zmrzlina „na bázi rostlinných surovin“, i když žádná taková skupina neexistuje. Rawito Raw Ice cream (Meruzalka s.r.o.) použilo v názvu jen „čokoládový“ a skupinu neuvedlo.

Mezi ovocnými vítězí Solero Mango
Pro běžného zákazníka nejlepší volba Solero Mango (Unilever). Odborníky si získala za částečně kandované kousky manga, přiměřené množství cukrů a příznivou cenu 28, 90 Kč za balení (70 ml). O pár korun levnější je sice mangová zmrzlina Fresca Paleta Mango (Fresca Paleta s.r.o.). Ta ovšem neoslnila svou chutí a výtku dostala i za deklarovanou nepřítomnost konzervačních látek, což je u mražených krémů zcela obecná vlastnost.

BabaSucco je dražší, ale má 23 % vitaminu C
Kdo má rád osvěžující chuť citrusových plodů a je ochotný zaplatit za nanuk (65 ml) cenu 69,90 Kč, může sáhnout po BabaSucco Sicily Lemon (Unilever). Při senzorickém testu se zdála až příliš kyselá, své fanoušky si jistě najde. Navíc je i vhodným zdrojem vitaminu C (23 % denní doporučené dávky.)

Krémová chuť Magnum Almond Vegan
U zmrzlin, které nemají podíl ovocné složky, oslovila odborníky Magnum Vegan Almond (Unilever) díky své krémové chuti s příjemně křupajícími mandlemi. Jde ale o mražený krém s 26 g cukru na 100 g, což z ní činí nejkaloričtější výrobek v testu. Za jednu porci (90 ml) zaplatíte 44,90 Kč. Kdo raději ušetří peněženku, může sáhnout po Valsoia Sójovém nanuku (Valsoia S.p.A.), která je o polovinu lacinější.

Rawito Raw neoslovilo
Při senzorickém testu naopak zcela propadlo Rawito Raw Ice cream (Meruzalka s.r.o.). Podle odborníků se na jazyku vůbec nepodobá zmrzlině, vykazuje zvláštní pachuť a vůni. Vyčnívá tu zejména až příliš hořká chuť kakaa. Zmrzlina má ovšem absolutně nejnižší množství cukru na 100 g (15 g). Příznivci hořkých čokolád by v ní ale mohli najít zalíbení. Jen se připravte na to, že za tento nanuk zaplatíte o 59, 90 Kč, což je na 100 g o třetinu více.

Zdroj:  www.vimcojim.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *