Na co si dát pozor při prodeji bez realitní kanceláře?

Mezi Čechy je populární být kutil a zařídit si všechno sám. To se týká i prodeje nemovitostí. Prodat bez realitky je pro mnoho lidi lákavé. Jak zjistíte, jestli je to správná cesta? A na co si dát pozor, když se do toho pustíte?

Nejdřív si položte otázku, zda jste opravdu schopni zařídit všechny nezbytné kroky sami. Pokud ano, jste za vodou. Ale pokud zvažujete, že si najmete fotografa, advokáta, možná finančního poradce a bytového designera? Spočítejte si, kolik jim dohromady zaplatíte. Zjistěte si i cenu za inzerci na realitních serverech. Počítejte i čas, který budete muset prodeji věnovat. Ať už jde o přípravu inzerátu, který může zabrat hodiny, výběr správného realitního serveru a nakonec všechny prohlídky se zájemci. Není výsledná částka vyšší než běžná provize realitní kanceláře? Pokud přece jen chcete prodávat bez pomoci, existují určité nástrahy, na které byste se měli připravit. Pokud prodáváte byt úplně sami, hlavní rizika jsou tři:

Zaprvé, špatně nastavená cena
Z průzkumu Maxima Reality, který Když si děláte odhad sami, nemáte přístup k databázím a cenovým mapám, musíte se spolehnout na realitní servery. Tam vidíte ceny, za které se byty nabízejí. Naopak nevidíte, za kolik se skutečně prodaly. Lepší je objednat si online odhad, který je přesnější, nestojí vás čas a je zdarma.

Zadruhé, dlouhý proces prodeje
Druhým rizikem prodeje bez realitky je příliš pomalý, až nekonečný prodej. Podle 32 % Čechů trvá prodej nemovitosti v průměru 61 – 90 dní, vyplývá to z průzkumu Maxima Reality o prodeji nemovitosti v současné době. Prodej se ovšem může protáhnout na mnohem delší časový úsek. První zájemci o koupi by se měli ozvat do dvou dnů, jinak je někde problém. Možná je cena příliš vysoká, nebo se inzerát propadl na realitních serverech na místa, kam se už nikdo nedívá. Pokud se zájemci neozývají do dvou týdnů, je potřeba zamyslet se nad výší prodejní ceny. Pokud máte pocit, že cena je adekvátní, chyba může být v prezentaci nemovitosti. Špatné fotky nebo nepřitažlivý interiér. V takovém případě se nebojte přizvat na pomoc bytového designéra, který provede tzv. home staging a připraví interiér nemovitosti na fotografování. V novém kabátě pak zveřejníte nový inzerát.

Zatřetí, neznalost právních náležitostí
Třetí riziková oblast jsou veškeré právní kroky. Z průzkumu Maxima Reality vyplývá, že strach ze složitých byrokratických náležitostí má 30,5 % Čechů. Vzory kupní i rezervační smlouvy si stáhnete z internetu. Problém je, že kupní smlouva není úřední formulář. Je to právní zakotvení dohody mezi prodávajícím a kupujícím. A takové jednání může probíhat různě. Rozepře mohou trvat týdny a zdát se neřešitelné. Jindy se shodnete hned, ale zapomenete ve smlouvě na garáž, sklep nebo kus pozemku.

Ale je tu ještě jedno šalamounské řešení. S realitkou, ale bez provize. Funguje to jednoduše – služby jsou pro prodávajícího zdarma, protože provizi zaplatí kupující. Každá strana hned od začátku ví, na čem je.

Autor: Vladimír Zuzák, foto: archiv shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.