Co je domácí prach?

Prach v domácnosti má mnohem složitější podobu, než jen částice různých velikostí, o kterých se mluví při standardních testech vysavačů. Skutečný prach je komplikovaná matice různých složek, včetně roztočů, jejich výkalů, bakterií, plísní, drobného hmyzu a dalších nečistot.

Výkaly roztočů, jejich mrtvá těla a malý hmyz jsou označovány jako alergeny. Ačkoliv je pouhým okem nevidíte, jsou rozšířeny v různých koutech vašeho domova, včetně podlah, pohovek a postelí. Obyčejná činnost, jako je sezení na pohovce, způsobí, že se tyto částice vznášejí ve vzduchu a mohou vyvolat alergickou reakci.

Tyto nečistoty jsou mikroskopické, přesto způsobují nepříjemnosti. Velikost roztoče, spory plísní a dalších alergenů se často pohybují mezi 0,5 až 5 mikrony. Pro srovnání: průměr lidského vlasu má kolem 50 mikronů.

Proč Dyson studuje prach?
Mikrobiologická zařízení společnosti Dyson byla postavena před téměř 18 lety a jedná se o jediného výrobce podlahových technologií, který má vlastní laboratoře tohoto druhu na světě. Specialisté chtěli pochopit, co se opravdu ukrývá v domácím prachu, ale nikde nemohli najít skutečně relevantní odborné studie, a tak se rozhodli vybudovat vlastní laboratoř.

Standardní testy pro hodnocení vysavačů mají tendenci používat částice, tedy pouze různé velikosti podobných nečistot. Mikrobiologická laboratoř Dyson a laboratoř pro domácí prach umožňuje odborníkům z této společnosti zkoumat složky skutečného prachu a úlomků nalezených v reálných domácnostech. Díky porozumění problematice je možné zkonstruovat takové vysavače, které se dokážou vypořádat s podmínkami, jimž ve skutečnosti čelí.

Odkud v Dysonu bereme všechen ten prach?
Získáváme ho ze skutečných domovů, většinou jej shromažďují zaměstnanci. Máme také kolonii roztočů, o něž se staráme a studujeme je. Pomocí vzorků prachu z našich bytů a domů vytváří skenovací elektronový mikroskop (SEM) obrazy, které nám umožňují identifikovat složky domácího prachu a poté informovat o vývoji našeho produktu.

Jaký druh technologie lze použít k odstranění prachu a jeho pevných částic?
Technologii kolem pohybujícího se prachu a jeho částic zkoumáme již déle než 15 let. UVC světlo, tedy ultrafialové záření, je často uváděno jako metoda ničení roztočů za správných podmínek. To je sice pravda, v praxi však UVC musí být aplikováno přímo na danou věc, ve které se snažíte roztoče zabít a trvale se jich tak zbavit. Jelikož ale tímto způsobem lidé vysavač nepoužívají, jde v zásadě o nesprávné využití technologie. Dalším podobným příkladem jsou ionizátory; při použití dochází k příliš velkému pohybu vzduchu a nevyrábí se dostatek prospěšných iontů.

Jaký je nejlepší způsob odstranění prachu a jeho skrytých součástí?
Celý náš výzkum ukázal, že nejlepším způsobem, jak odstranit bakterie, pyly a alergeny roztočů, je jejich úplné odstranění z útrob domova. Proto zaměřujeme naše úsilí na vývoj vysavačů, které zachycují prach z povrchů, mají neuvěřitelně účinné cyklony a pokročilé filtry i těsnění, zabraňující odvádění špinavého vzduchu zpět do domácnosti.

Trávíme spoustu času vývojem našich filtrů a těsnění, abychom se ujistili, že zachycujeme nejen prach, který vidíte, ale i ten okem nepostřehnutelný. Chceme také zajistit, aby byl vzduch vytlačovaný z vakua čistý – ve skutečnosti mohou přístroje Dyson zachytit 99,97 % částic o velikosti pouhých 0,3 mikronu. Pro srovnání –průměr lidského vlasu je kolem 50 mikronů.

Fakta a čísla o prachu:
1. Prach v domácnostech je tvořen složitou matricí mikroskopických částic. Velikost výkalů z roztočů, spory plísní, části hmyzu a dalších alergenů se často pohybuje mezi 0,5 až 5 mikrony – jeden mikron je 1 % průměru jediného vlasu.
2. Prach obsahuje vysoké procento lidských kožních buněk. Průměrný člověk ztrácí přibližně 28 g kůže týdně, tedy zhruba váhu sáčku lupínků.
3. Roztoči se živí vločkami lidské a zvířecí kůže, každý roztoč vytváří přibližně 20 výkalů denně.
4. 1 m2 koberce může obsahovat až 1 000 roztočů.
5. Pohyb po domě víří roztoče a jejich trus, který může zůstat ve vzduchu po dobu 30 minut. Lze jej tedy snadno vdechnout a tím vyvolat alergickou reakci.
6. Roztočům se daří v temných a teplých podmínkách, jako jsou matrace. Lůžka mohou obsahovat 100 000 až více než 1 milion roztočů.
7. Alergie na domácí mazlíčky jsou běžné, ale srst zvířat často není prvotním problémem; bílkoviny nacházející se ve slinách zvířat, moči a lupinách (odumřelých kožních buňkách) se rozptýlí ve formě prachu.
8. Když nosíte boty uvnitř, vnášíte do každé místnosti domu zvířecí výkaly, pyl, hnojiva, motorový olej, stavební materiály, toxické sloučeniny a různé organismy.
9. Zdravotní rizika způsobená znečišťujícími látkami v domácím prachu mohou být pro děti stokrát větší než pro dospělé.
10. V domácím prachu je v průměru více než 2000 odlišných typů mikrobů.

Zdroj a foto: Dyson

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.