Vyzkoušejte zdraví ze zahrádky!

Podzim přináší spoustu krás, třeba v podobě barev přírody. Je však zároveň obdobím, které pro náš organismus představuje větší zátěž. Ta spočívá jak v klesajících teplotách a častějším dešti, kterým ne vždy správně přizpůsobíme své oblečení, tak i v úbytku denního světla, který může neblaze působit na naši fyzickou i duševní kondici. Proto je nyní důležité věnovat o něco více pozornosti podpoře imunity i doplnění energie pro boj s „podzimní“ únavou. Pro užitečné pomocníky přitom nemusíte chodit daleko. Někdy stačí vyběhnout na zahradu.

Bylinná inspirace Hany Jánské
Trnitý pomocník
Podzim je časem, kdy v přírodě dozrává spousta zdraví prospěšných plodů. Patří k nim i oranžovo-žluté bobulky rakytníku řešetlákového, které jsou bohaté na vitamíny a minerály. Rakytník si základním popisem trnitého keře s nakyslými plody zrovna dobrou reklamu nedělá, nenechte se však odradit. Je mu totiž připisován blahodárný vliv nejen na přirozenou obranyschopnost organismu, ale také na zdravé trávení, správnou činnost kardiovaskulárního systému nebo stav pokožky. Rakytník si můžete snadno vypěstovat na zahrádce. „Jde však o dvoudomý keř, takže si nezapomeňte pořídit samce
a samici,“
radí Hana Jánská zabývající se pěstováním bylin a přírodní medicínou. Přidává i tip, jak z jeho sušených plodů připravit skvělý čaj: „Dvě lžičky sušených plodů rakytníku zalijte ¼ litrem vroucí vody, nechte 10-15 minut odstát a poté sceďte přes plátno, které dobře vymačkejte, abyste o žádnou z cenných přírodních látek nepřišli.“ Byť jsou plody rakytníku nakyslé, snadno z nich připravíte i výborný domácí džem nebo sirup.

Krásná léčivka
Nádherné purpurové plody dělají z třapatky nachové okrasu zahrádek i váz. Jde ale zároveň o cennou léčivku, kterou budete znát spíše pod názvem echinacea. V přírodním léčitelství se přitom používá hlavně kořen, v němž je obsaženo nejvíce účinných látek. Vykopává se právě na podzim a je samozřejmě zapotřebí ho důkladně umýt, očistit a odstranit uhnilé části. Teprve pak ho můžete dobře usušit, nalámat na malé části a uskladnit v papírových sáčcích nebo ve sklenicích. I z třapatky připravíte dobrý, a hlavně tělu prospěšný nápoj. „Na echinaceový čaj potřebujete 1-2 čajové lžičky sušeného kořene třapatky a ¼ litru vody. Krátce povařte, poté nechte pod pokličkou 10 minut odstát a sceďte. Takto připravený čaj si mohou dospělí dopřát dvakrát denně zhruba po dobu 3 týdnů. Množství pro děti je třeba adekvátně upravit,“ upřesňuje zkušená bylinkářka Hana Jánská. Třapatka blahodárně působí jak na imunitu, tak na správnou funkci dýchacího systému.

Aromatická klasika
Na silnou česnekovou polévku sázely už naše babičky, a to nejen jako na první pomoc po prohýřené noci. Česnek je zkrátka poklad, který snadno uchováte a můžete ho přidávat do různých pokrmů. Dá se sehnat i ve formě tinktury nebo tabletek. Doplňme ještě, že česnek blahodárně působí na imunitu, správnou funkci dýchacího systému, ale také na udržení zdravé hladiny cukru v krvi a metabolismus sacharidů.

Podzim na talíři
Sázka na čerstvé lokální suroviny je skvělou volbou i na podzim. Vychutnávejte si tedy dary přírody
a zvolte recepty, při nichž využijete mrkev, petržel, pórek, cibuli, ale i červenou řepu, dýni nebo květák. Jako čerstvá svačinka se hodí na podzim dozrávající jablka a hrušky, ze kterých připravíte skvělé
a zdravé dezerty. Nezapomínejte ani na ořechy, které jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin
a dalších tělu prospěšných látek.

Podzimní tipy Salus
Sílu přírodních látek využívá i německá značka Salus. Její zakladatel, lékař Dr. Otto Greither, už před více než 100 lety přistupoval ke zdraví z pohledu dnes populární celostní medicíny. Jeho odkaz je pro značku závazkem, a tak stále nabízí přípravky založené na kvalitních bylinách, jejichž účinnost se maximálně podporuje a doplňuje. K našim tipům na podzimní výbavu patří:

Salus Floradix Železo+
Tekutý doplněk stravy Salus Floradix Železo+ vyniká nejen obsahem dobře vstřebatelného železa, ale hlavně komplexním složením. Najdete v něm celou řadu látek přispívajících ke snížení míry únavy a vyčerpání. Kromě železa k nim patří například vitamíny B6, B12 a C, které mají zároveň příznivý vliv na správnou funkci imunitního systému. Ve výčtu obsažených bylin najdete oblíbené léčivky, jakými jsou třeba kopřiva, fenykl a ibišek. Nechybí ani ovocné šťávy, které přispívají nejen k dochucení přípravku, ale i ke správnému trávení.

Doplněk stravy Salus Floradix Železo+ je k dostání v lékárnách, obchodních sítích dm drogerie, Rossmann a Teta, stejně jako ve vybraných prodejnách se zdravou výživou. Doporučená maloobchodní cena je 339 Kč za balení 250 ml. Podrobnější informace najdete na www.floradix-zelezo.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou
a vyváženou stravu.

Salus Floradix Epresat
Potřebujete-li podpořit správnou funkci imunitního systému, sáhněte po kombinaci vitamínů A, B6, C a D. V chutné formě a v kombinaci s celou řadou dalších vitamínů, doslova od A až po E, je obsahuje tekutý doplněk stravy Salus Floradix Epresat. V jeho složení najdete i bylinky, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu, patří k nim třeba rakytník řešetlákový nebo méně známý bobulák.

Doplněk stravy Salus Floradix Epresat je k dostání ve vybraných prodejnách se zdravou výživou a na www.liftea.cz. Doporučená maloobchodní cena je 449 Kč za balení 250 ml. Podrobnější informace najdete na www.floradix-zelezo.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Zdroj a foto: www.floradix-zelezo.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.