Oslavy 17. listopadu v koronavirové době: Tisíce hořících svíček, koncert do obýváku a virtuální program

Navzdory epidemické situaci proběhnou i letos po celé republice oslavy výročí sametové revoluce, které pořádá platforma Festivalu svobody. Uskuteční se také tradiční Koncert pro budoucnost, který pořadatelé v rámci bezpečnosti budou přenášet 17. listopadu od 16:30 do 21:30 bez přítomnosti diváků ze dvou lokací včetně Václavského náměstí. Pořadatelé se letos s maximální obezřetností řídí základními kritérii, jako jsou bezpečnost účastníků i organizátorů a prevence setkávání velkého počtu lidí. Festival svobody proto odstartoval kampaň #samialespolu. Nejen virtuální programy představí spřízněné iniciativy Post Bellum, Svobodný listopad na Albertově, Iniciativa Fór_Um a Brněnský sedmnáctý. Oslavy plánují i další občanské iniciativy po celé republice. 

#samialespolu
Pořadatelé plánují letošní oslavy z pochopitelných důvodů v Praze i regionech přizpůsobit. Na situaci spojenou s šířením COVID-19 se platforma adaptovala spuštěním kampaně #samialespolu. Kampaň si klade za cíl do sociálního světa přinést solidaritu, sounáležitost a soudržnost. Pořadatelé proto vyzývají občany, aby se v době, kdy nelze společně vyjít hromadně do ulic, soustředili na konání dobrých skutků, motivovali k tomu ostatní a přímo 17. listopadu symbolicky zapálili svíčku tam, kde to bude možné, klidně u sebe doma.

Koncert a zapálení tisíce svíček
Koncert pro budoucnost 2020, který pod záštitou Festivalu svobody uspořádá Nerudný fest, proběhne od 16:30 do 21:30 ve formě natáčení kombinovaného přímého přenosu pásma koncertů a řečnických vystoupení bez přítomnosti diváků či jiné veřejnosti. Celý koncert se bude přenášet ze dvou lokací včetně Václavského náměstí, kde v oploceném areálu v pásu vystoupí řečníci a moderátoři. Na místě nebude slyšet žádný zvuk a nebude přítomna velká konstrukce, to aby pořadatelé předem zamezili lidem ve shromažďování. Pod řečníky bude zároveň vytvořena instalace tisíce svíček, které organizátoři rozsvítí společně s veřejností prostřednictvím živého vysílání. Tím budou mít účastníci možnost být, byť virtuálně, součástí 17. listopadu. Občané také budou moci online posílat vzkazy republice, které budou pořadatelé vysílat napříč celým programem. Ve vnitřních prostorách se, rovněž bez návštěvníků, vystřídají ve vysílání vystupující hudebníci. Mezi nimi budou například The Plastic People of the Universe, Ondřej Gregor Brzobohatý, Jiří Schmitzer, Tomáš Klus, Ewa Farna, Iva Bittová, Ivan Hlas Trio, Klára Vytisková & Albert Černý, Michal Horák, Megaphone a Sofian Medjmedj. Mezi letos pozvanými řečníky jsou ekonomové Danuše Nerudová a Lukáš Tóth, novinář Jiří Pehe, epidemiolog IKEM Petr Smejkal, sociolog Daniel Prokop, aktivistka Jarmila Balážová a CEO projektu Nevypusť duši Marie Salomonová. Celou akci budou uvádět Linda Bartošová z České televize a Jindřich Šídlo ze Seznamu. Přenos umístí Festival svobody na své sociální sítě (link na stream ZDE), stream odvysílají také další media včetně České televize, která je hlavním mediálním partnerem.

Zapojení regionů
Festival svobody opět sdružuje iniciativy po celé České republice, přičemž loni se ho zúčastnilo 53 měst. Festival v rámci své výzvy rozesílá všem, kteří o organizování projeví zájem, svíčky. Města se přitom do oslav plánují zapojit i dalšími aktivitami: „V Městci Králové plánují sestavit velké srdce, v Chebu zase rozmístí cedule a plakáty s nápisem “Svoboda není samozřejmost”. Ve Strakonicích umístí do výloh výstavu o lidských právech a sametové revoluci a umělecky ztvární hodnoty sametu na tamní art wall. V Děčíně, Boskovicích a Sokolově budou organizátoři tradičně pokládat věnce a zapalovat svíčky,“ upřesňuje některé z menších vzpomínkových projektů mluvčí Festivalu svobody Ondřej Koutský. Oficiální výzvu pro všechny regiony a informace o způsobu zapojení jednotlivých akcí naleznou pořadatelé ZDE.

Jednotlivé iniciativy nabídnou oslavy virtuálně
Post Bellum nabízí možnost oslavit Den boje za svobodu a demokracii z domova a ve sváteční atmosféře. Už tradičně zve ke sledování slavnostního předávání Cen Paměti národa, které z Národního divadla odvysílá 17. listopadu od 20 hodin ČT 2 a ČRo Plus. Cenu udělí pěti statečným lidem, kteří vyprávěli svůj příběh pro archiv Paměť národa a kteří ve svých životech prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova. I přesto, že se ocenění uskuteční bez diváků a v omezených podmínkách, nebude chybět to hlavní: Inspirativní příběhy plné odhodlání a ochoty pomáhat a poděkování lidem, kteří se zasloužili o naši svobodu. Vedle toho Post Bellum připravuje dvě online výstavy o studentech, kteří tvořili dějiny, a o událostech roku 1989. Žákům a studentům navíc nabízí programy v rámci Sametu na školách. Obyvatelé Českých Budějovic se od 17. do 30. listopadu mohou projít na Zátkovo nábřeží, kde bude k vidění výstava Nezapomeňme. 17. listopadu zahájí Post Bellum online aukci uměleckých děl ve prospěch Paměti národa, kde bude možné si pořídit díla významných českých autorů napříč generacemi, např. Tomáše Císařovského, Jiřího Suzanského, Krištofa Kintery a dalších.

Organizátoři v Brně dokončují přípravy vysílacího studia Brněnský sedmnáctý, které nabídne divákům přenos debat z Divadla na Orlí, kde bude studio umístěno. Kromě diskuze o brněnských listopadových událostech studenti připravili rozhovory o ekologických demonstracích v roce 1989 na Teplicku, socialistické architektuře v Brně či se zástupci různých neziskových iniciativ. Na pomezí virtuálního a reálného světa bude interaktivní mapa města s vyznačenými místy, kde se revoluce v Brně odehrávala. 17. listopadu bude také za dodržení bezpečnostních hygienických podmínek možné zapálit svíčku na náměstí Svobody. Pietního aktu položení věnců se zúčastní zástupci Studentských komor akademických senátů brněnských univerzit i Studentské komory Rady vysokých škol.

Účastníci průvodu Sametové posvícení letos použili motto „Vstříc novým mutacím!“. “Náš průvod či spíš happening bude tvořen maskami, které téma mutací pojímají různými způsoby. Některé se soustředí na organické mutace a prozkoumávání budoucnosti, jiné na pochmurné mutace našich současných životů – matky samoživitelky na svých tělech pěstují rostliny, aby se zvládly samy uživit, z drobných podnikatelů se stávají kosmonauti a vyrážejí hledat obživu na oběžnou dráhu. Samotný virus zmnutoval do podoby diskovidkoule, která přitahuje naše pohledy jako lampa můry,” doplňuje mluvčí Sametového posvícení Jakub Otčenášek.  I tento pochod se však uskuteční v komorní podobě a s patřičnými rozestupy.

V přípravách je také již tradiční setkání Svobodný listopad na Albertově, které každoročně připravují studenti Univerzity Karlovy. Ti uskuteční pietní akt kolem poledne ve skromnějším provedení, než tomu bylo v letech minulých. Unikátností letošního 17. listopadu na Albertově však bude odhalení busty MUDr. Eduarda Alberta, po kterém je celé místo pojmenováno.

Další podrobnosti a veškeré doplňující informace naleznete na webu www.festivalsvobody.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.