Maminky, postarejte se o svou imunitu v období chřipek a nachlazení

Silná imunita je na podzim pro nastávající maminky velmi důležitá. Když nepodlehnou nachlazení, mohou těhotenství prožít s větším klidem a radostí. Imunita se během podzimních a zimních měsíců automaticky zhoršuje – slábne sluneční svit, ubývá přirozeného pohybu a z jídelníčku mizí vitamíny v podobě čerstvé zeleniny. I proto je čas se o imunitu začít více starat.

V těhotenství platí pro vytvoření a udržení silné imunity základní pravidla jako dostatek spánku, pohybu, dobrá psychická pohoda, eliminování stresu a vyvážený jídelníček. Jenže to není vždy tak snadné dodržet. S přibývajícími týdny těhotenství se ženy už tak kvalitně nevyspí a pohyb se přirozeně omezuje. Navíc k tomu přichází období, které pohybu na čerstvém vzduchu už ani tolik nepřeje.

Proto lékaři v tuto chvíli doporučují přistoupit k obohacení jídelníčku o potravinové doplňky v podobě multivitaminů. Při jejich výběru je dobré dbát na složení a nastudovat si, zda produkt obsahuje všechny důležité látky, které jsou zároveň vhodné i pro těhotné.

Co by mělo být součástí doplňku pro imunitu těhotných?
Ideální doplněk pro těhotné by měl především obsahovat vitamín D3, laktobacily a nesmí chybět základ – kyselina listová nejlíp v biologický dostupné formě Quatrefolic.

Vitamínu D3 má velká část české populace nedostatek. Přitom je důležitý pro tvorbu estrogenů a správné fungování imunitního systému. Je-li imunitní systém ženy narušen, může bránit uhnízdění embrya nebo proti němu vytvářet škodlivé protilátky,“ říká gynekoložka MUDr. Radka Gregorová z Lékařského Domu na Praze 7.

Nedostatek vitamínu D je aktuálně hojně diskutovaný ve spojení s onemocněním covid-19. Ze studie provedené pracovníky Lékařské univerzity v Innsbrucku vyplývá, že mezi nemocnými je právě nedostatek vitamínu D častým jevem. Podobného výsledku se dopátral italský tým, který u covid-19 pozitivních pacientů pozoroval nižší hladiny tohoto vitamínu.

Laktobacily se začínají čím dál častěji zmiňovat v souvislosti se správnou funkcí imunitního systému. Správné kmeny dokážu podpořit střevní mikroflóru i předcházet vaginálním infekcím, kterých během těhotenství většinou přibývá. Laktobacilů ale existuje mnoho, při hledání toho správného pro vás se zaměřte na označení Lactobacillus rhamnosus HN001. Ten má mimo výše zmíněného, také prokázaný preventivní vliv na rozvoj atopického ekzému dětí při užívání maminkou v době těhotenství.

Multivitaminový doplněk by měl obsahovat také komplex dalších vitamínů a minerálů, které napomáhají k udržení dobré kondice a imunity. Patří mezi ně například betakaroten, vitamín C i E, jód, selen. Vitamíny Ci E působí jako potřebné antioxidanty – podporují tvorbu kolagenu i vstřebávání železa. Selen nejenže příznivě působí na imunitní systém, ale také pomůže k zdravým vlasům a nehtům, co každá těhotná žena jistě ocení.

Nejlepší, co pro svou imunitu mohou těhotné ženy udělat, je udržovat si dobrou náladu i přes nepřízeň počasí nebo situace, snažit se odpočívat a dobře se stravovat. Vitamínový doplněk stravy lze ale považovat za velmi vhodný krok vpřed, pokud si chtějí být jisté, že pro své zdraví dělají maximum a přijmou tak dostatek důležitých látek, které se nachází ve stravě jen ve stopovém množství.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.