Maximum meteorického roje Geminidy v noci z neděle na pondělí

Závěr roku bude bohatý na astronomické události
Tou nejbližší je maximum meteorického roje Geminidy v noci z 13. na 14. prosince, a to za ideálních podmínek. 16. a 17. prosince na večerní obloze nad jihozápadem spatříme hezké seskupení planet Jupiter a Saturn s Měsícem a 21. prosince nás čeká konjunkce Saturna s Jupiterem jako úkaz staletí – Betlémská hvězda. V tu samou noc, tedy z 21. na 22. prosince, především v druhé polovině noci a také následující noc do půlnoci to pak bude maximum dalšího meteorického roje Ursid. Ursidy jsou nepravidelným meteorickým rojem, pro letošek ale předpověď aktivity udává možnou meteorickou spršku. Prostě pořád bude na co koukat, navíc zimní obloha je díky velkému množství jasných hvězd a Mléčnou dráhou vysoko nad obzorem zajímavá i bez těchto mimořádných úkazů.

Maximum meteorického roje Geminidy 13. /14. prosince
Noc z neděle 13. na pondělí 14. prosince bude stát za to. Země kolem druhé hodiny ranní proletí (maximum v 1:50 SEČ) nejhustší částí meteorického roje Geminidy. Během pouhé hodiny tak můžete zahlédnout až několik desítek různě jasných “padajících hvězd” – meteorů. K pozorování v tomto roce nastávají ideální podmínky – maximum vychází na noc a svým svitem nebude rušit Měsíc, který je v ten den novu.

Velká četnost meteorů
Geminidy, pojmenované podle latinského jména souhvězdí Blíženci, jsou jedním z nejvydatnějších a nejjasnějších meteorických rojů. Jsou četnější než oblíbené letní Perseidy, ale díky prosincovému počasí nejsou tak známé. Tento roj je kromě své četnosti zajímavý také tím, že obsahuje mnoho větších meteoroidů, které při hoření v naší atmosféře vytvářejí krásné a pomalé, mnohdy nazelenalé meteory.

Jak a kde pozorovat
Souhvězdí Blíženců bude na obloze prakticky celou noc. K pozorování nepotřebujete dalekohled, naopak dívejte se očima po celé obloze. Díky perspektivě budou jakoby vylétat právě ze souhvězdí Blíženců, kde leží radiant tohoto meteorického roje. Je třeba se samozřejmě teple obléknout a především vyhledat tmavé místo bez rušivých světel. Dívat se můžete po celou noc, nejvíce meteorů ale spatříte mezi půlnocí a třetí hodinou ranní, ale  dokonce nad ránem před východem slunce to je také vhodné, takže si můžete “jen” přivstat. Za ideálních podmínek lze v průběhu maxima roje zachytit i přes 1000 meteorů za noc! Tedy pokud bude jasno. Meteory pod zamračenou oblohou neuvidíme. Předpověď počasí je pro většinu České republiky díky inverzní oblačnosti špatná, největší pravděpodobnost jasné oblohy připadá na horské polohy Šumavy a okolních hor.

O co se jedná
Mateřské těleso Geminid odhalila v říjnu 1983 infračervená observatoř IRAS. Víme, že se jedná o zhruba pětikilometrové těleso, pravděpodobně bývalou a dnes již vyhaslou kometu, které se na své cestě Sluneční soustavou dostává až za dráhu Marsu, může se přiblížit k planetě Zemi (v roce 2017 na pouhých 10 milionů kilometrů) a také se přiblížit ke Slunci na pouhých 21 milionů kilometrů (tedy třetinu vzdálenosti, ve které se pohybuje kolem Slunce Merkur). V té době se tak zahřívá na teplotu až sedm set stupňů Celsia. Tento objekt dostal jméno (3200) Phaeton.

Na rozdíl od jiných meteorických rojů, které jsou pozorovány po celá staletí nebo dokonce tisíciletí, byly Geminidy zřejmě poprvé sledovány v roce 1862. Podle řady odborníků přitom každým rokem prolétá planeta Země hustší a hustší částí roje, takže divadlo, které nám vypařující se částečky Phaetonu na nebi ukazují, může v budoucnu ještě zesílit.

Zdroj a foto: Astronomický ústav AV ČR, Hvězdárna a planetárium Brno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.