Vánoční atmosféru podtrhne vůně masivu

Štědrovečerní večeře ve většině domácností představuje jeden z nejočekávanějších okamžiků v roce. A to nejen proto, že se bezprostředně po ní pod stromečkem objevují dárky. Kouzlo spočívá především v tom, že se při ní sejde celá rodina u krásně nazdobeného stolu. Právě stůl tak vedle chutného vánočního menu hraje v tento slavnostní večer hlavní roli. Pokud je krásný sám o sobě, máte o starost méně a nemusíte to přehánět ani s dekoracemi.

Tou nejzásadnější otázkou při výběru jídelního stolu je jeho velikost. Ta by měla být podmíněna počtem členů rodiny. Důležité je pamatovat i na to, že by každý z nich měl mít dostatek místa na pohodlné hodování. Stůl musí být stabilní, deska příjemná na dotek a snadno udržovatelná. Nejčastěji se stoly vyrábějí z kovu, skla nebo dřeva. Tyto materiály se dají i kombinovat. „Nejpoužívanějším materiálem pro výrobu jídelních stolů je dřevo. Má příjemnou vůni a je krásné na pohled i na dotek. Aby byl masivní nábytek kvalitní, vyžaduje to nejlepší dřevo a precizní zpracování s důrazem na detaily,“ vysvětluje Slavomír Alžbetkin, obchodní ředitel výrobního družstva Javorina.

Levnější náhradou masivního dřeva, s podobným vizuálním efektem, je dýha či laminát. Zatímco u kvalitního masivu můžete předpokládat, že nábytek bude sloužit i několika generacím, u levných alternativ je pravděpodobné, že budete stůl měnit už po několika letech. Obecně lze říci, že hodnotná umělecká díla se jen zřídka vyrábějí z „odpadního“ materiálu, který nedokáže poskytnout trvalou krásu. U dřeva to platí dvojnásob. Nábytek z dřevotřísky či nekvalitního masivu ztrácí poměrně rychle svou estetiku. Další výhodou stolů z masivu je skutečnost, že jsou krásné samy o sobě. Pokud vlastníte atraktivní kousek, nemusíte to s dekoracemi přehánět ani na Štědrý den.

Stěžejní je, aby štědrovečerní stůl svým stylem korespondoval se zbytkem vánoční výzdoby. Vánoční atmosféru pak ještě umocní zapálené svíčky. Ať už ty vysoké, usazené v nějakém pěkném svícnu nebo třeba čajovky, rozmístěné po celé délce stolu. Tabuli lze také ozdobit adventním věncem, smrkovými větvičkami, šiškami, jmelím, třpytivými řetězy či dalšími tematickými dekoracemi. Úžasně vypadají i živé květy. Nezapomeňte však, že méně někdy znamená více. Nejdůležitější ale je, abyste se u hotového stolu cítili dobře a spokojeně.

Jídelní stůl KA
Subtilně působící jídelní stůl KA značky Javorina z masivu svým vzhledem nadchne všechny milovníky nábytku s lehkým retro nádechem. Příjemná vůně dubového dřeva podtrhne atmosféru (nejen) štědrovečerní večeře. Dostatek místa pro všechny členy rodiny zaručí praktické zpracování, díky kterému lze stůl v případě potřeby jednoduše roztáhnout na větší velikost.

Jídelní stůl PURE
Rafinovaný vzhled stolu Pure značky Javorina vychází ze zešikmených hran a nakloněných linií. Mezera mezi stolovými deskami stůl opticky rozděluje a zároveň odlehčuje plochu. Tento stylově působící kousek ze dřeva dubu se tak ihned stane ozdobou každého interiéru a hravě vykouzlí i tu správnou vánoční atmosféru, aniž by bylo potřeba ho ozdobit velkým množstvím dekorací.

Foto: archiv Javorina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.