Děti a televize: 7 tipů, jak z ní udělat chytrého pomocníka

Mít v pokoji vlastní televizi je snem snad každého dítěte. A podle odborníků to rozhodně není špatně. Je však důležité ohlídat, kolik času u ní děti tráví a jaké pořady sledují. Aby televize zůstala pouze dobrý sluha a nikoliv zlý pán, musíte svým ratolestem nastavit jasná pravidla a podmínky.

Nastavte si jasná pravidla
Pokud dítě sleduje televizi kdykoliv se mu zachce, snadno se na ní stane závislé a upřednostní ji před učením, sportem nebo jinými koníčky. Proto je dobré se u ní sejít společně, jako rodina. Může tak docházet ke kontaktu nejen fyzickému, ale i emočnímu ve formě sdílení emocí, prožívání společného zážitku, ke vzájemné komunikaci,” uvádí dětská psycholožka Eva Šimotová.

Zákazy? Ani nápad!
Aby si prcek na televizi příliš nezvykl, nastavte si společně denní limit, po který ji může sledovat. Hodina nebo dvě jsou ideální. Dítě si stihne odpočinout a zůstane mu spousta času na ostatní činnosti. Zakazovat mu televizi úplně, to by byl taky krok špatným směrem.

Netrestejte ani neodměňujte
Nikdy nepoužívejte televizi za trest nebo za odměnu. Není ji dobré spojovat s něčím, na co se „hodné děti“ mohou dívat a ty „zlobivé“ ne. Přisuzujete tak televizi výsadní místo, což bystré dítě rychle postřehne a samo si k ní postupem času vytvoří silné pouto.

Vsaďte na internetové televize
Ohlídejte, jaké programy děti sledují. „Velký přínos nesou třeba pohádky. Plní nejen relaxační funkci, přináší zábavu, ale i poučení. Nabízí řešení různých situací, zobrazují žádoucí i nežádoucí charakterové vlastnosti, dobro vítězí a zlo je po zásluze potrestáno,“ vysvětluje Šimotová. Programy jako takové podle odborníků neškodí, daleko horší jsou prý reklamy, které děti učí špatným návykům. Ty je proto nejlepší přeskakovat, což je dnes poměrně snadné – především díky satelitním či internetovým televizím. Novinkou na trhu je třeba Telly, která má v nabídce více než 120 programů, je stabilní, nevypadává a neseká se.

Ohlídejte si parametry
Většina dětí sice v útlém věku vidí velmi dobře, přesto není důvod jim zrak zbytečně kazit. Při výběru televize se proto zaměřte na to, zda má přístroj technologii zvyšující šetrnost vůči očím, například zda potlačuje nepříjemné modré světlo.

Dvakrát měř, jednou řež
Důležitá je i velikost televize. Mějte na paměti, že v dětském pokoji není rozhodně tolik místa jako v tom obývacím a sáhněte proto raději po menším modelu. Bohatě si vystačíte s 24palcovým (64 cm) modelem.

Nezapomeňte na rodičovský zámek
Pohlídejte si, že vaše ratolest nebude přepínat na násilné nebo erotické kanály a aktivujte si takzvaný rodičovský zámek. Díky němu můžete vybrané kanály opatřit heslem a jednoduše je zamknout.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.