Nepodceňte sílu slunečních paprsků během dovolené na horách

Vysoké převýšení a bělostný sníh, které jsou pro ideální lyžařskou dovolenou samozřejmostí, stojí také vysvětlením, proč má horské slunce takovou sílu a vy se často vracíte ze sjezdovky nejen příjemně unavení, ale také spálení. Dermatologové proto doporučují, abyste se i na horách chránili přípravkem s dostatečným SPF faktorem.

Pokud už vyrazíte na hory a vystavíte tak svou pleť slunečním paprskům, krém je prostě nezbytností. Na sjezdovku dopřejte svému obličeji, který se jako jediný se slunečními paprsky setkává, klidně ochranný faktor 50. Slunce totiž v zimě svítí stejně jako v létě a k naší pokožce pronikají obě známá záření UVA i UVB. Zatímco UVA je pro pokožku méně nebezpečné, a naopak příznivě ovlivňuje tvorbu vitamínu A a D, UVB je považováno za nebezpečné, protože způsobuje předčasné stárnutí kůže a také její karcinom.

Proč to slunce tolik svítí zrovna na horách?
Čerstvě napadaný sníh na horách dokáže zesílit sluneční záření až o 80 %. Stínu na sjezdovkách také není příliš mnoho, a pokud vůbec nějaký je, od sněhu se do něj slunce stejně odráží. Obecně platí, že na každých 1000 výškových metrů převýšení je záření intenzivnější a škodlivější až o 15 %,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Lucie Rajská, Ph.D. z Kliniky preventivní dermatologie v Praze.

Svou roli v posílení slunečních paprsků, které vám při nedostatečné ochraně pokožky mohou způsobit nepříjemné spálení, hraje také řidší vzduch. Přes něj paprsky snadno pronikají, a pokud svou pokožku nechráníte dostatečným SPF faktorem, zaděláváte si na její spálení.

Nejen slunce v zimě může škodit
Zatímco na hory doporučují odborníci faktor SPF 50, na běžné dny ve městě postačí SPF 30. Pokud chcete své pleti věnovat dostatečnou pozornost, vhodně zvoleným SPF faktorem to ale nekončí. Pleť byste také měli vždy dostatečně hydratovat.

Pleti nesvědčí ani běžná zima ve městě, kdy je ve vzduchu méně vlhkosti než v jarních a letních měsících, a my několikrát denně přecházíme z mrazivého prostředí do přetopených kanceláří a pleť tím značně trpí. Taková chronická zátěž pleti může vést k různým dermatózám, jako například k rozvoji rosacey,“ upozorňuje dermatoložka Rajská.

TIP – Nechte si se správnou péčí o pleť poradit od odborníků
Jak správně pečovat o svou pleť během zimních měsíců na horách i ve městě a eliminovat tak její opotřebovávání a předčasné stárnutí vám poradí odborníci z Kliniky preventivní dermatologie. Kde: Bubenečská 284/12, 160 00 Praha 6

Zdroj: www.klinikadermatologie.cz, foto: archiv ishootpeople.at

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.