Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Pokojové rostliny: pro zdraví i relaxaci

Chvilka klidu, nádech a pak už jen odpočinek s čistou hlavou. Výborně to lze i mezi vlastními čtyřmi stěnami! Jak? Přineste si domů kousek přírody v podobě pokojových rostlin. Zelení spolubydlící prokazatelně dobře působí na naše tělo, mysl i duši. Jejich další plus navíc je, že byt zvýrazní a poslouží jako dekorativní prvek.

Vítejte v džungli aneb Zdravé bydlení
Určité květiny jakožto zelení čističi vzduchu představují nejen atraktivní zpestření každého interiéru, ale prokazatelně zajišťují zdravé klima v místnosti. Tyto rostliny nejen, že čistí ovzduší a regulují jeho vlhkost, ale zároveň pohlcují škodliviny a pomáhají tlumit hluk. Zlaté pravidlo, které zde platí: čím vhodnější je jejich umístění, tím vyšší mají detoxikační účinek.

Interiéru dodají šmrnc a zároveň jsou velmi užitečné pro naše zdraví. Chytré rostliny umí místnosti zbavit prachu, jedovatých látek nebo alkoholu a zároveň dovedou zajistit správnou vlhkost ovzduší nebo tlumit hluk.

Poklady z Madagaskaru
Dypsis, nebo také bambusová či „zlatá“ palma, je jednou z nejčastěji pěstovaných palem v českých interiérech. Její vysoký zlatavý stonek připomínající bambus zakončují vějířovitě rostoucí zelenožluté listy. Pochází z Madagaskaru a v bytových podmínkách dorůstá zhruba do 150 centimetrů. Je to nenáročná palma, která má ráda hodně světla, ne však přímé slunce. Dobře prospívá v pokojových teplotách od 15°C do 25°C. Ocení vysokou vlhkost vzduchu a efektivně odbourává formaldehydy.

Zamiokulkas, také původem z Madagaskaru, je nenáročná voskově lesklá zelená rostlina, která dorůstá až do výše jednoho metru. „Nemá rád přímé slunce, a proto se skvěle hodí do chodeb, předsíní nebo rohů kanceláří. Dobře snáší jak mírné sucho, tak menší přelití, nedostatek světla i suchý vzduch,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. Zamiokulkas není náročný na složení a kvalitu půdy. Výborně zvlhčuje vzduch a pohlcuje benzen.

Kvetoucí fešák a šikovné kapradí
Lopatkovec je okouzlující a zároveň nenáročnou rostlinou pocházející z Kolumbie. Dorůstá do výšky 30 až 60 centimetrů a kvete krásnými bílými voskovými květy. Prospívá mu polostín a dostatek vláhy i vlhkosti ve vzduchu. Nesnáší přímé slunce a průvan. Teplota v místnosti, kde se nachází, by neměla klesnout pod 15°C. Vzduch dokáže zbavit alkoholu, znečišťujících látek, formaldehydu, benzenu a trichloretylenu.

Ledviník je kapradina, která se hojně pěstuje po celé Evropě. Může být umístěn v lehkém polostínu s vlhkým vzduchem a teplotou v místnosti nad 15°C. „Je to ideální rostlina do prostor s vysokou vlhkostí jako koupelny nebo kuchyně,“ uvádí David Benda. Ledviník je velmi užitečný díky své skvělé schopnosti zbavit ovzduší cigaretového kouře, xylenu a formaldehydu.

Dračí síla v palmě
Dracéna či dračinec je nenáročná, a přitom atraktivní rostlina, která vydrží jak ve stínu, tak i na přímém slunci. Optimální je světlé místo bez přímého slunce. Dorůstá až do výšky dvou metrů. „Celoročně ji vyhovuje běžná pokojová teplota. Přes zimu je dobré zálivku trochu omezit,“ upozorňuje David Benda z Hornbachu. Dracéna patří mezi rostliny schopné snižovat obsah trichloretylenu, formaldehydu a benzenu ve vzduchu.

Účinek zvýšíte správnou péčí
Pokojové rostliny přihnojujte jen během období růstu. V období klidu zůstane hnojení bez účinku, protože rostlina hnojivo zpravidla nepřijme. Nové nebo čerstvě přesazené rostliny nepotřebují určitý čas žádné hnojivo. Speciální substráty pro hnojení pokojových rostlin s vyváženým poměrem minerálů jsou k dostání v e-shopu Hornbach.cz.

V hlavní roli design
Rádi experimentujete a obklopujete se designovými kousky? Pak se vám bude líbit netradiční pěstování pokojových rostlin v podobě zelené stěny neboli vertikální zahrady. Jsou ideálním zpestřením interiéru. Pokud nejste domácí kutil a zahradník v jednom, nechte si raději stěnu nainstalovat od odborníků. Jak to bude probíhat? Na perforovanou nosnou desku z voděodolného materiálu se rozmístí závěsné kontejnery. Do každého patří jedna speciálně hydroponicky pěstovaná rostlina. Pokud bude v budoucnu potřeba některou rostlinu vyměnit, jednoduše se vyjme, aniž by se jakkoliv narušila struktura zelené stěny a kořenového systému.

Produktové tipy:
Substrát pro pokojové rostliny FloraSelf
Substrát FloraSelf je určený pro sázení a přesazování všech zelených a kvetoucích pokojových rostlin. Vysoce kvalitní směs je připravena k přímému použití, kombinace hnojiva se stopovými prvky poskytuje rostlinám všechny potřebné živiny a vytváří ideální podmínky pro jejich silný růst a bohaté kvetení. Vybrané druhy rašeliny přispívají k tomu, že substrát výborně zadržuje vodu, jíl zlepšuje rovnováhu pH, uchovává potřebné živiny a přiměřeně jimi rostliny zásobuje. Porézní perlit z vulkanických hornin substrát provzdušňuje a kypří, a tím podporuje dobré zakořenění rostlin.

Podpěry, opory a sítě pro popínavé rostliny
Některé pokojové květiny vyžadují dle svého druhu a potřeb pro správný vývoj a růst nových bohatých listů oporu či pomoc s tvarováním. Rozmanité druhy podpěr vybízejí k tomu, aby se vaše zelená přítelkyně stala chloubou vašeho domova. Ať už využijete mřížku, opěrnou tyč či dopřejete květině prostor pro nové šlahouny na stěně s pomocí sítě, odvděčí se vám zdravým růstem a krásou.

Hnojivo na zelené rostliny FloraSelf
Krása a vitálnost rostlin závisí do značné míry na přísunu živin. Hnojiva FloraSelf poskytují každé rostlině vyváženou kombinaci životně důležitých živin, obsahují řadu nenahraditelných stopových prvků a enzymů, a tím zajišťují jejich silný a zdravý růst. Zároveň zvyšují odolnost rostlin vůči chorobám. Tekuté hnojivo na zelené rostliny je vhodné jak pro pokojové rostliny, tak ty pěstované v zimní zahradě či na balkoně.

Zdroj a foto: www.hornbach.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *