Češi letos vyměnili hory za exotické destinace

Pandemie koronaviru výrazně proměnila podobu zimní dovolené. Zatímco v minulých letech byl pro mnohé Čechy naprostou samozřejmostí alespoň týdenní pobyt v některém z alpských lyžařských středisek, letos jim nezbylo nic jiného než zůstat doma. Našla se však řada lidí, kteří se rozhodli vycestovat do některé z exotických zemí.

„Vzhledem k výrazně omezeným možnostem cestování v letošní zimní sezóně registrujeme zvýšený zájem nejen o cestovní pojištění do afrických destinací, jako je Zanzibar či Tanzanie, ale také dalších exotických zemí, jako třeba Maledivy, Dominikánská republika či Spojené arabské emiráty. Najdou se ovšem i tradiční exotické země, u kterých se zájem kvůli restrikcím výrazně propadl. Jedná se například o dříve velmi oblíbené Thajsko, Vietnam, Bali nebo Srí Lanku,“ popisuje aktuální situaci Ladislav Gruber, analytik portálu Srovnejto.cz.

Na cestu do exotické země si Češi vyčlení více času
Zatímco v Alpách se většina Čechů nezdrží déle než týden, v případě zimní dovolené v exotice si dopřejí 11 i více dní. Kratší pobyt se vzhledem k dlouhé době letu a rovněž vyšší ceně letenky jednoduše nevyplatí. Například let z Prahy na Zanzibar může trvat v lepším případě i 12 hodin. Ladislav Gruber k tomu dodává: „V letošní zimní sezóně byla u 12 procent sjednaných smluv vybrána doba platnosti cestovního pojištění v rozmezí 11 až 15 dní. Na 31 nebo i více dní se pojistil přibližně každý desátý cestovatel.“

Češi uzavírají cestovní pojištění na poslední chvíli
Ze statistiky Srovnejto.cz také vyplývá, že Češi v dnešní koronavirové době pro jistotu odkládají sjednání cestovního pojištění až na posledních chvíli. Necelá polovina pojistek je uzavřena maximálně jeden den před odjezdem a další čtvrtina dokonce teprve v den odjezdu. „Lidé v dnešní složité době až do poslední chvíle nevědí, zda budou moci odcestovat za hranice, a proto odkládají okamžik sjednání cestovního pojištění na poslední možnou chvíli. Obávají se, aby v případě zrušení dovolené krátce před odjezdem nepřišli o zaplacené pojistné. Tyto obavy jsou ale zbytečné. Pokud totiž oznámí storno pojištění do data odjezdu, vracíme jim plnou částku za pojištění,“ uvádí Ladislav Gruber.

Zájem o pojištění storna je stále velmi malý
Pobyt v exotické zemi vyjde na desetitisíce. V případě zrušení dovolené na posledních chvíli si cestovní kanceláře, letecké společnosti, ubytovatelé a další poskytovatelé služeb v cestovním ruchu běžně účtují storno poplatek ve výši 100 procent ceny objednaných služeb. Pro tyto případy si mohou turisté sjednat pojištění storna. „Toto pojištění nepatří vzhledem k jeho poměrně vysoké ceně mezi příliš vyhledávané. V průměru za něj zaplatíte tři procenta ze zadané ceny zájezdu. Průměrná cena zájezdu, kde si Češi připojištění storna sjednají, je okolo 45 tisíc korun,“ dodává Ladislav Gruber.

Pojišťovny myslí i na rizika spojená s nemocí covid-19
V současné době víceméně všechny tuzemské pojišťovny kryjí v rámci standardních léčebných výloh i rizika spojená s nemocí covid-19. Pojištění se ale nevztahuje na cesty do zemí, do nichž Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo zdravotnictví nebo jiná obdobná instituce nedoporučila cestovat právě kvůli vysokému riziku nákazy koronavirem. Ladislav Gruber k tomu doplňuje: „Nově nabízíme balíčky pojištění od pojišťovny AXA Assistance, které kryjí i výdaje spojené s koronavirem při pobytu v těchto rizikových destinacích.“

Zdroj: Srovnejto.cz, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.