Neutrácíme za kadeřnici ani hospodu – Co dělat s penězi navíc?

Máte více peněz na výplatní pásce díky nižším daním? Ušetřili jste kvůli zavřeným obchodům, restauracím a službám? Přemýšlíte co udělat s penězi navíc? Rozhlížíte se po nové elektronice, nábytku nebo dokonce po dovolené u moře, kde COVID neřádí? Zvažte to a myslete na budoucnost. Poradíme vám, co by mělo mít před utrácením přednost.

Poslední rok nebyl úplně veselý, ale přinesl jedinečnou příležitost – méně utrácet. Zavřené restaurace, divadla nebo posilovny se mohly pozitivně promítnout do stavu našich peněženek. Za kulturou, dobrým jídlem nebo jen tak poklábosit s přáteli jsme v době před pandemií chodili snad všichni.

Za co a kolik ušetříme každý měsíc (orientační příklad):
 Zrušení superhrubé mzdy (např. plat 25 000 hrubého): 1 525 Kč
 Nechodíme do restaurace/ hospody na obědy, posedět s přáteli: 2 000 Kč
 Nechodíme do kina, divadla ani na koncerty: 200 Kč
 Kadeřnictví jsou zavřená 250 Kč
 Nechodíme do posilovny, plavat, děti nemají kroužky 200 Kč

Měsíčně můžete ušetřit např. 4 175 Kč. Což je za rok 50 100 Kč.

Tyto peníze vám zůstanou v peněžence minimálně ještě několik dalších měsíců, než se situace rozvolní. Zkuste si dát pozor, aby se nerozkutálely a využijte je chytře.

Jak na to, radí odborník na osobní finance Marek Reichl z Providentu:
Na horší časy si schovejte 3 měsíční platy
Tuhle železnou rezervu by měl mít každý. Pomůže v případě, že přijdete o práci nebo budete dlouhodobě nemocní. Není to rezerva na koupi nové pračky nebo zaplacení dovolené. Bude vám platit jídlo, nájem nebo oblečení v případě, že nedostanete výplatu nebo budete delší dobu čekat na pomoc od státu. Pravidelně ušetřené peníze pošlete hned po výplatě na spořicí účet, nebo je schovejte do zavařovačky.

Na velké věci se šetří dlouho
Pokud už základní rezervu máte, neznamená to, že byste měli přestat šetřit. Odkládejte stranou peníze na větší výdaje, jako je koupě auta nebo třeba rekonstrukce bydlení. Nemusíte si potom brát žádný úvěr, nebo bude stačit jen malá půjčka.

Vzdělání a osobní rozvoj
Mnoho oborů už nemá takovou budoucnost jako před rokem. Možná také pracujete v utlumeném oboru, třeba jako servírka nebo průvodce. Je vhodná doba zamyslet se nad změnou, rekvalifikací, doplněním vzdělání, nebo osobním rozvojem. Možná je konečně čas, naučit se anglicky, doplnit si účetnický kurz nebo pedagogické minimum. Můžete poslouchat podcasty, webináře, tutorialy. Mnoho kurzů je zdarma či za malý poplatek. Hledat můžete např. na www.naucmese.cz nebo zahraničních webech www.coursera.org/, https://www.ted.com/ a mnoha dalších.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.