Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

SportZábava

100 let českého volejbalu: plánují se společenské akce a výstavy v galériích

Významné jubileum letos oslaví český volejbal. Právě v roce 1921 byla pod YMCA založena volejbalová sekce, o dva roky později pak československý svaz. Slávu tohoto sportu budou připomínat různé společenské akce, ale také výstava v Národním Muzeum. „Je to pocta a závazek reprezentovat organizaci s takto dlouhou historií. Chceme se ohlédnout zpět a podívat se, jak se volejbal vyvíjel. Vždyť v minulosti se hrál snad v každé chatové oblasti a přinesli jsme také tituly mistrů světa,“ prohlásil Marek Pakosta, předseda Českého volejbalového svazu. První slavnostní a sportovní akce proběhnou v květnu, vše vyvrcholí evropským šampionátem v Ostravě.

Program je hodně nabitý! Oslavy budou totiž rozděleny do třech lokalit se čtyřmi vrcholy, kde se budou prolínat sportovní události. V Praze je to třeba mezinárodní beachvolejbalový turnaj Prague beach oepn 2* a Golden European League žen. V červnu je zase na programu prestižní J&T Ostrava beach open 4*, který bude také kvalifikačním turnajem na olympijské hry v Tokiu. V srpnu se pak odehraje Brno beach open 2* a vrcholem bude v září Mistrovství Evropy mužů v Ostravě, kde se uskuteční jedna skupina a další dvě kola play-off. A to samozřejmě s českým týmem.

Atraktivní sportovní události a zároveň připomínání naší bohaté a úspěšné historie. Tenhle rok bude pro nás naprosto výjimečný,“ prohlásil Marek Pakosta o 100 let Českého volejbalu. Oficiální start obstará společenská událost, tedy výstava v Národním Muzeu. Vernisáž proběhne 6. května. „Zde budou moci návštěvníci vidět vývoj našeho sportu, specifické artefakty jako jsou medaile, dresy, míče, boty, sítě používané v minulosti. Výstava bude otevřena šest měsíců a v menším měřítku je naplánovaná také v Ostravě.“  „A vedle klasických výstav jsou připraveny i filmové záznamy, které budou vysílány v televizních pořadech,“ upřesnil předseda volejbalového svazu.

To ale není vše! Připravuje se také mobilní výstava, ve které bude zachycená každá dekáda – na 14 panelech se zachytí úspěchy a důležité volejbalové milníky. „Tato výstava bude putovat v několika vydáních po krajích České republiky a po významných sportovních akcích letošního roku.  Máme ambici představit výstavu v Poslanecké sněmovně, na magistrátech, krajských úřadech a podobně,“ uvedl Marek Pakosta, který doufá, že koronavirová pandemie oslavy ovlivní co nejméně. „Jakékoliv plánování je logicky složitější a s větším rizikem. To, kde očekáváme nějaká omezení je především případná divácká účast. Může se dokonce stát, že sportovní akce proběhnou úplně bez diváků.  To je něco, co nejsme schopni plně ovlivnit, ale pracujeme s různými scénáři.“

Reprezentační volejbalové týmy dosahovaly skvělých výsledků, muži byli dvojnásobnými mistry světa, dvojnásobnými olympijskými medailisty, ženy mistryněmi Evropy. Od devadesátých let se velice dynamicky rozvíjí nová forma – beachvolejbal. V tomto sportu má Česká republika od roku 1996 pravidelnou účast na OH.

100 let Českého volejbalu – Program
Oficiální začátek: Vernisáž výstavy 100 let Českého volejbalu v Národním Muzeum (6. května)
Praha 27. – 30. 5. 2021
Prague beach open 2*, mezinárodní turnaj kategorie 2*
Golden European League – turnaj evropské ligy žen
Minivolejbal celostátní festival pro děti od 6 do 12 let
Paravolejbal představení volejbalu sedících
Veteráni – Mistrovství České republiky pro kategorie veteránů mužů a žen

Ostrava 2. – 6. 2021
J&T Ostrava beach open 4*, mezinárodní turnaj 4*, kvalifikace na OH Tokyo 2021
Minivolejbal celostátní festival pro děti od 6 12 let
Para volejbal – představení volejbalu sedících

Brno 26. – 29. 8. 2021
Brno beach open 2* mezinárodní turnaj kategorie 2*
Minivolejbal celostátní festival minivolejbalu pro děti od 6 do 12 let
Para volejbal – představení volejbalu sedících

Ostrava 3. – 15. 9. 2021
Mistrovství Evropy mužů ve volejbale 2021
15 utkání ve skupině, 6 utkání playoff – čtyři zápasy osmifinále a dva zápasy čtvrtfinále
Minivolejbal celostátní festival pro děti od 6 12 let
Para volejbal představení volejbalu sedících

Foto: archiv Českého volejbalu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *