Medicína životního stylu jako dlouhodobé řešení zdravotních problémů

Už více než rok se potýkáme se světovou pandemií koronaviru, která ochromila chod většiny států. Kromě onemocnění COVID-19 však společnost musí řešit i jiné zdravotní problémy. Patří mezi ně epidemický výskyt nadváhy a obezity, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, nemocí trávicího traktu a řady dalších chronických onemocnění. U příležitosti Světového dne zdraví, který připadá na 7. dubna, je dobré si připomenout, jak se svým zdravím nakládat a jak se snažit o to, abychom žili co nejdéle, co nejlépe a v co nejlepší kondici. Odpovědí totiž nemusí být vždy jenom léky či operační zákroky, velmi účinně může pomoci tzv. medicína životního stylu, která cílí nikoliv na příznaky, ale na příčiny chorob.

Zdravotním problémům se dá předcházet
U většiny z důvodů, kvůli kterým navštěvujeme lékaře, stojí v pozadí problémy, jimž je možné předcházet. A to především změnou jídelníčku a životního stylu. Právě těmito možnostmi se zabývá medicína životního stylu, která spočívá na šesti základních pilířích: zdravá strava, optimální režim spánku a odpočinku, pravidelná fyzická aktivita, neužívání návykových látek, management stresu a zdravé vztahy. Medicína životního stylu tak místo pouhého potírání příznaků onemocnění či snižování rizikových faktorů efektivně cílí na základní příčiny jednotlivých onemocnění.

Zaměření se na příčinu problému
Příkladem může být třeba situace, kdy do ordinace přijde pacient, u nějž se zjistí vysoký krevní tlak. „Běžný lékař mu předepíše lék na snížení tlaku. Nepátrá po tom, proč má pacient tento problém, anebo jak by se mu dalo předejít. Nezabývá se tím, že hypertenze je pouhým příznakem nemocných a dysfunkčních tepen. Léky tak sice pacientovi tlak sníží, vlastní onemocnění se tím ale neléčí,“ říká Ing. Robert Žižka, MHSc, ředitel organizace Prameny zdraví a jeden z průkopníků medicíny životního stylu v Evropě.

Jednoduché návyky jako základ zdraví
Řešením problému u řady chronických onemocnění může být úprava jídelníčku a životosprávy intervencí po linii medicíny životního stylu. „Opomíjet základní příčinu a zabývat se pouze rizikovými faktory či projevy chorob je jako věčně vytírat podlahu kolem přetékajícího dřezu, místo toho, aby se prostě a jednoduše zavřel kohoutek. A to je i důvod, proč léky musí být obvykle užívány po celý zbytek života. Nezavře-li se kapající kohoutek, stálé vytírání zaplavené a zaplavované podlahy situaci nevyřeší. Můžeme říct, že zatímco voda z kohoutku představuje příčinu onemocnění, zaplavená podlaha koresponduje s množstvím distribuovaných léků a zaplněním nemocničních lůžek,“ komentuje situaci Robert Žižka.

Vyvážená strava i dostatek pohybu
Cestou k pevnému zdraví tedy nejsou časté návštěvy lékařů s žádostmi o další a další předpisy na lék, který sice možná přinese úlevu, problém ale stejně nevyřeší. Mají-li naše těla fungovat optimálně a po co nejdelší dobu, potřebují to nejlepší. Základem je samozřejmě vyvážený jídelníček obsahující řadu nerafinovaných rostlinných potravin. Ty by měly být plné vlákniny a bohaté na živiny, u nichž byly zjištěny pozoruhodné účinky poskytující ochranu před chronickými onemocněními a podporující dobrou imunitu a zdraví. Důležitých je 7 až 8 hodin spánku denně, pravidelný pohyb, a to alespoň hodinu denně, někdy se uvádí alespoň 10 000 kroků, častý a pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu a v přírodě, vystavení tváře i těla slunečnímu záření, velmi prospěšná může být i vodoléčba. V některých případech nebo obdobích, jako třeba právě teď při epidemii COVID-19, může být potřebná a důležitá i suplementace některých vitamínů nebo minerálů, např. vitamínu D, vitamínu C, zinku či selenu.

Roli hrají i finance
Tato jednoduchá a nízkonákladová řešení, která nabízejí výrazné nasměrování k lepšímu a udržitelnějšímu zdraví tělesnému, duševnímu i sociálnímu, se vzhledem ke stávajícímu nastavení celého zdravotnického systému jen obtížně prosazují. Z velkého množství receptů uplatňovaných v lékárnách více než pacienti profitují farmaceutické firmy, které se pochopitelně brání jakýmkoliv změnám v nastavení chodu společnosti; přišly by o své zisky. A to je další rozdíl mezi konvenčním přístupem a medicínou životního stylu. Medicína životního stylu je mnohem levnější záležitostí; nepřináší tedy tak hojné, ani tak velké komerční příležitosti jako současný systém. „Konvenční přístup tak nadále převažuje nad jednoduchými a snadnými návyky, jež intervenují u samotné příčiny zdravotního problému a které si může osvojit každý, kdo touží po tom, aby byl zdravý a spokojený,“ uzavírá Robert Žižka.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.