Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Hluk – nenápadný nepřítel vašeho zdraví

Nemluví se o tom příliš často, ale i obyčejný hluk může být opravdovým nebezpečím pro lidské zdraví. Dokáže rozhodit vaši psychickou pohodu, a zároveň vážně poškodit tělo. Poradíme, jak se hlasitému nebezpečí vyvarovat a co dělat, když jste hlukem obklopeni.

Nebezpečí číhá všude…
Každý to zná. Nepříjemný zvuk, který vám vadí, obtěžuje vás, občas na něj zapomenete, ale stále tu je. Jeho rizika a škodlivost však můžete zaregistrovat až po nějaké době, klidně i za pár měsíců či let. Na hluk se nelze adaptovat a čím déle mu budete vystaveni, tím víc jeho nebezpečí vzrůstá. To se může projevit především na lidské psychice – hrozí únava, roztěkanost, deprese, u někoho nervozita či nadměrná agresivita. Pokud hluk přetrvává i v noci, nedochází k dostatečné regeneraci organismu a díky tomu je ohrožen oběhový systém a srdeční činnost. Nadměrný hluk dokáže rovněž poškodit sluchový aparát a v nejhorším případě zapříčinit částečnou nebo úplnou hluchotu.

Snadno a efektivně
V první řadě je dobrá prevence. Pravidelně navštěvujte otorhinolaryngologii (ORL), kde si nechte uši odborně vyčistit a poraďte se o domácí ušní hygieně. Rovněž se vyhýbejte lokalitám s nadměrným hlukem, jako jsou koncerty, letiště, výrobní haly nebo střelnice. Pokud se přece jen musíte na podobné místo vydat, pořiďte si specializované ochranné špunty do uší. Každá kategorie špuntů má specifické vlastnosti, které vás ochrání; některé například umí eliminovat hluk, a přitom zachovat jeho kvalitu. Další ochranou mohou být mušlová sluchátka nebo protihlukové kukly a helmy.

Myslete na správné vybavení
Ticho rozhodně nepodceňujte, dopřejte svým uším odpočinek a čas na regeneraci. Ideálním místem pro klidnou relaxaci by měl být váš domov. Pokud ho teprve budujete nebo rekonstruujete, zaměřte se na protihluková opatření, jako je akustická izolace obydlí; ložnici pak situujte pokaždé do nejtišší části domu. Také si nezapomeňte pořídit kvalitní okna a dveře, jelikož ty vás budou chránit z první linie. „Zvlášť v případech, kdy stojí dům na hlukově exponovaném místě, jako třeba blízko silnice nebo rušné ulice, se u dveří zaměřte na dveřní výplň. Ta je hlavní částí vchodových dveří a k dispozici jsou varianty v certifikovaném provedení  se zvýšeným zvukovým útlumem,“  vysvětluje Stanislav Obyt, obchodní ředitel společnosti VP trend – tradičního českého výrobce dveřních výplní, a dodává: „Sice se to může zdát jako maličkost, ale tato úprava znatelně zvýší komfortní pocit ve vašem obydlí.“  Protihlukové opatření se na vzhledu dveří nijak nepodepíše. I v tomto případě je můžete doplnit o skleněné dekorace ve stejném provedení. Dveře ani okna raději nikdy nepořizujte v hobbymarketech, zde jsou dostupné jen základní a často také nedostatečné modely. Raději se obraťte na specialisty a ptejte se po kvalitních výrobcích oken, dveří a dveřních výplní.

Zdroj a foto: VP trend 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *