Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Balet Národního divadla se vrací na jeviště. Nabídne klenot klasického baletu – Labutí jezero

Po dlouhé době pandemického útlumu se mohou tanečníci baletního souboru Národního divadla konečně vrátit na jeviště. Poprvé se tak stane v úterý 8. června na prknech Státní opery v jedné ze čtyř repríz ikonického klasického baletu v choreografii Johna Cranka Labutí jezero. Labutí jezero patří k nejslavnějším klasickým baletním titulům, spolu s Čajkovského hudbou tvoří milník na cestě k dokonalému uměleckému tvaru.

Červnová představení jsou zároveň na dlouhou dobu jedinečnou příležitostí shlédnout tento klasický baletní titul, který bývá zpravidla absolutně vyprodán.

Balet Národního divadla kromě Labutího jezera uvede v průběhu června ještě světovou premiéru inscenace Phoenix.

Termíny představení Labutího jezera: úterý 8. června, středa 9. června, pátek 11. června a sobota 12. června – začátek vždy v 19.00 ve Státní opeře.

Vstupenky na Labutí jezero jsou k dispozici na webu Národního divadla.

O inscenaci
Zvolí Princ Siegfried lásku, dodrží přísahu své milované bílé labutí princezně? Nebo na svou Odettu zapomene a zvolí povinnost vůči svému postavení, vždyť cizí princezny jsou tak krásné! A co teprve uhrančivá černá labuť Odilie, která spolu s čarodějem Rotbartem okouzlí jeho mysl.

Ačkoliv se zdá, že vyprávíme příběh o lásce, jde tu především o duši.  Verze Johna Cranka je vytvořena v úctě k tradičnímu pojetí, nicméně s puncem jeho dramatického talentu a ojedinělým smyslem pro vystižení podstaty baletu. Navíc je to právě Národní divadlo, které v historii tohoto díla zaujímá důležité postavení. Prvním choreografem Labutího jezera roku 1877 v Moskvě byl Čech Václav Reisinger (byl to také historicky první šéf Baletu ND) a taktéž českému choreografovi Augustinu Bergrovi se dostalo mimořádné cti, když Čajkovskij při zhlédnutí 2. jednání Labutího jezera v Praze v roce 1888 poznamenal, že prožil „minutu absolutního štěstí“. Navíc je velkou ctí mít na repertoáru Crankovu verzi Labutího jezera – Národní divadlo je první zahraniční scénou mimo německé prostředí, která získala licenci na jeho uvedení. Verze baletu je navíc uváděna s originální scénickou a kostýmní výpravou, kterou vytvořili místní umělci: Josef jelínek a Martin Černý.

Účinkující
Odetta/Odilie: Alina Nanu, Ayaka Fujii, Nikola Márová, Evgeniya Victory Gonzales
Princ Siegfried: Patrik Holeček, Adam Zvonař, Giovanni Rotolo
Rotbart: Marek Svobodník,  Benjamin Husson, Danilo Lo Monaco

Zdroj a foto: Balet Národního divadla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *