Nenávratná ztráta vlasů? Pomoci vám může robot!

O služby trichologů, specialistů na péči o vlasy, je v populaci stále větší zájem. Za radou k nim přichází například lidé s problémem mastící se pokožky hlavy či tvorby lupů. Nejčastější pohnutkou k návštěvě tohoto odborníka je ale podle vlasového centra a kliniky zdraví CLINICAL Hair&Health nadměrné vypadávání vlasů. Stojí za ním většinou onemocnění s názvem alopecie, vlasy ale mohou padat také v důsledku stresu nebo špatného stravování. V mnoha případech lze tyto potíže řešit úpravou jídelníčku či nasazením adekvátní léčby. V případě, že se na základě vyšetření zjistí, že vlasy již samy nedorostou, lze na pomoc „přivolat robota“.   

Kdy začít vypadávání řešit?
Zbystřit byste měli, pokud na sobě pozorujete nadměrné vypadávání vlasů, tedy více než 100 denně, svědění pokožky hlavy nebo vznik lysin. Pakliže se s některou z těchto potíží potýkáte, prvním krokem na cestě k úspěšnému řešení by měla být návštěva trichologa či dermatologa. Odborník na základě vyšetření odhalí příčinu vašich obtíží a poradí, jak se s nimi vypořádat.

Není vyloučené, že právě ve vašem případě pomůže jednoduchá úprava stravy nebo případné medikace – vypadávání vlasů totiž může být také vedlejším účinkem některých léků. Nejčastější příčinou plešatění u mužů je však dědičná androgenní alopecie, na kterou je třeba nasadit speciální léčbu, a to ideálně již na začátku obtíží,“ popisuje Lenka Kašpaříková, tricholožka a majitelka vlasového centra CLINICAL Hair&Health.

Kde již léčba nestačí
Pokud se na základě trichologického vyšetření zjistí, že je úbytek vašich vlasů nenávratný, nezoufejte. Na českém trhu se v posledních letech objevuje stále více pokročilých řešení, která s problematikou vypadávání vlasů pomáhají trvaleji. Pacienti mohou využít 3D pulzní magnetoterapie, která by měla pomoci zastavit vypadávání a obnovit růst kadeří, tetování vlasů nebo aplikace speciální polymerové kůže vyrobené na míru, do níž jsou vetkány přírodní lidské prameny. Ta na hlavě vydrží až tři roky, poté je třeba ji obnovit.

Nejtrvalejším řešením s přirozeným výsledkem však zůstávají transplantace, většinou prováděné ručně. Od roku 2018 je ale také možné svěřit se do péče ARTASu, jediného robota specializovaného na vlasové transplantace u nás. Jde o nejpřesnější metodu transplantace s garancí doživotní záruky.

Zatímco robot pracuje, pacient se může dívat na film
 „Při provádění robotické transplantace vlasů s robotem vždy spolupracuje lékař. Toto spojení s sebou nese velké výhody jak pro klienta, tak pro operujícího. Robot usnadňuje lékaři odběr štěpů bez toho, aby došlo k jejich poškození. Práce je také mnohem rychlejší než při tradiční ruční transplantaci,“ popisuje Lenka Kašpaříková. Zákrok se provádí v lokální anestezii, takže je zcela bezbolestný. Klient sedí s obličejem opřeným o polštář, přičemž může dokonce sledovat film nebo poslouchat hudbu. Další výhodou je, že robot provádí na pokožce hlavy tak miniaturní řezy, že se nevytváří jizvy, a ani rekonvalescence tak netrvá dlouho.

Ještě před zákrokem uvidíte, jak budete vypadat
„Pacient, který má zájem o robotickou transplantaci vlasů, nejprve absolvuje vstupní konzultaci s odborníkem, který určí, zda je vlasová pokožka zdravá – v opačném případě je totiž nutné ji nejprve přeléčit,“ upozorňuje tricholožka Kašpaříková. Na klinice je pak vypracována předběžná 3D vizualizace výsledku, který se odvíjí především od množství transplantovaných štěpů. Čím větší je dárcovská oblast zdravých vlasů, tím více štěpů je možné odebrat, a tím je lepší i celkový výsledek. To je také důvod, proč odborníci doporučují řešit nadměrné vypadávání vlasů co nejdříve. Vstupní konzultaci je možné absolvovat na klinice CLINICAL Hair&Health v Praze, Brně či Plzni, samotná operace se pak odehrává v pražských Kobylisích.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.