Zásady První pomoci: Víte, co dělat v případě nehody?

Nečekaný úraz nebo zdravotní komplikace může v životě potkat každého z nás. Proto je důležité vědět, jak se v takové situaci zachovat. Včas a správně podaná první pomoc může výrazně zmírnit důsledky vážných úrazů, nebo dokonce zachránit lidský život. Jak reagovat v případě nehody a co všechno by nemělo chybět v lékárničce, radí odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová.

Co je to vlastně první pomoc?
První pomoc je soubor postupů a opatření, které můžete osobě při úrazu či nemoci poskytnout. Jde vlastně o stabilizaci zdravotního stavu raněného do doby, než je mu poskytnuto lékařské ošetření. Je poskytnutí první pomoci povinnost? Pokud nejste v přímém ohrožení života vy nebo někdo jiný, tak ano. Tuto povinnost mají i osoby, které absolvovaly školení první pomoci – mezi tyto osoby patří vlastníci řidičského oprávnění, zdravotníci či sportovní instruktoři. Pokud jste absolutní laik, za poskytnutí první pomoci se považuje i bezodkladné přivolání zdravotní pomoci. Při neposkytnutí první pomoci v případech, kdy je to možné, se dopouštíte trestného činu. Typickým příkladem neposkytnutí pomoci je ujetí z místa dopravní nehody, a to i bez ohledu na to, jak jsou zranění závažná.

 Hlavní zásady první pomoci
Pro některé je poskytnutí první pomoci samozřejmostí, pro jiné ne. To ale nemění nic na tom, že se v takové situaci může ocitnout každý z nás. Ve stresu a pod tlakem se stává, že člověk ztratí hlavu a neví, co dělat. Nikdy tak není od věci si základní postup poskytnutí první pomoci zopakovat.

  1. Zhodnoťte situaci. I v případě vážné situace je důležité se v první řadě zorientovat v tom, co se stalo a zjistit, kolik je na místě zraněných. Pokud je na místě více zraněných, je nutné se nejdříve věnovat těm s nejvážnějším poraněním.
  2. Zachovejte bezpečnost sobě i svému okolí. Ujistěte se, že v okolí nehody nehrozí další rizika pro zraněného ani pro vás. Buďte obezřetní a v případě autonehody označte prostor výstražným trojúhelníkem. Bezpečnost zachránce je prioritou, pokud je ohroženo naše zdraví, nejsme povinni se riziku vystavovat.
  3. Zjistěte rozsah vážnosti zranění. Vždy je nutné zjistit stav životních funkcí raněného, tedy jestli dýchá a je při vědomí. Stav vědomí zjišťujte nejprve oslovením, poté případně zatřesením ramena. Jestliže raněný na podněty nereaguje, zkontrolujte dýchání. „Dýchací cesty uvolníte zakloněním hlavy zraněného, případně odstraněním překážek z úst. Přiložte ucho k nosu a ústům zraněného a sledujte pohyby hrudníku,“ radí Ivana Lánová.
  4. Zahajte první pomoc. Postup při poskytování první pomoci se liší v závislosti na stavu raněného. Pokud je v bezvědomí nebo lapá po dechu, pak je na místě resuscitace. Ta se provádí nepřetržitě. Pokud se rozhodnete pro umělé dýchání, pak platí 30 stlačení hrudníku a 2 vdechnutí. Krvácení zastavíte pevným stlačením rány, u šokového stavu se dodržuje pravidlo 5T (tišení bolesti, teplo, tekutiny, ticho a transport).
  5. Přivolejte pomoc. Zkontaktujte záchrannou službu na čísle 155 nebo 112. Zachovejte klid a sdělte všechny potřebné informace: co se stalo, kde se to stalo, kolik je zraněných a jaká jsou jejich zranění.
  6. Zůstaňte u zraněného. Na místě nehody vyčkejte do příjezdu záchranné služby. Průběžně kontrolujte stav raněného, v případě potřeby poskytněte další pomoc. Pokud raněný nezačne dýchat, je potřeba resuscitaci provádět až do příjezdu záchranného sboru.

Štěstí přeje připraveným
K většině poranění dochází doma nebo v jeho okolí, proto by měla být lékárnička základním vybavením každé domácnosti. Jaké pomůcky a prostředky by měla obsahovat? „V první řadě zajisté přípravky k ošetření úrazů, tedy náplasti, dezinfekci a obvazový materiál,“ radí odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová a pokračuje: „Dále samozřejmě přípravky na tišení bolesti, ať už ve formě tablet, mastí nebo hřejivých náplastí a obinadla.“ Nezapomeňte ani přípravky na nachlazení, horečku či zažívací potíže. „V žádné lékárničce by určitě nemělo chybět aktivní uhlí, které univerzálně pomůže při běžných zažívacích potížích i při otravě,“ radí Ivana Lánová. Další obsah uzpůsobte potřebám domácnosti – při častých alergiích se vybavte antihistaminiky, případně dalšími léky na specifické problémy, které vás trápí.

Ivana Lánová na závěr radí: „Pravidelně užívané léky na lékařský předpis skladujte odděleně, aby si je omylem nevzal někdo jiný. Stejně tak byste celou lékárničku měli uchovávat v chladu, mimo dosah malých dětí a domácích mazlíčků.“

Tipy redakce na produkty od značky LIVSANE:
LIVSANE je vlastní značkou BENU lékáren původem z Německa, v jejímž portfoliu je více než 160 vysoce kvalitních produktů, které splňují ty nejvyšší standardy a zaručují nejlepší ceny. Značka zahrnuje vše od vitaminů až po zdravotnické a diagnostické pomůcky. Produkty LIVSANE jsou určeny pro všechny věkové kategorie, a to včetně dětí. Vice informací o značce LIVSANE najdete na https://www.benu.cz/livsane.

LIVSANE Náplast univerzální 10 x 6 cm, 20 ks
Tato univerzální náplast je odolná vůči vodě a nečistotám. Lepidlo v ní neobsahuje latex, je hypoalergenní, prodyšná a snadno se odděluje. V BENU lékárnách je v prodeji za cenu 69 Kč.

LIVSANE Náplast na citlivou pokožku 10 x 6 cm, 20 ks
LIVSANE náplast na citlivou pokožku je prodyšná a hypoalergenní Lepidlo v ní neobsahuje latex, je hypoalergenní, prodyšná a snadno se odděluje.  Odstraňuje se bez bolesti, a tak je vhodná i pro citlivou pokožku. V BENU lékárnách je v prodeji za cenu 69 Kč.

LIVSANE Čisticí sprej na rány 50 ml
Tento čisticí sprej na rány je ideální pro čištění bez bolesti, pro zvlhčování a hojení akutních ran nebo na popáleniny prvního a druhého stupně. Zabraňuje infekci a urychluje přirozené hojení ran. V BENU lékárnách ho seženete za 119Kč.

LIVSANE Náplast dětská Princezna/Pirát, 20 ks
Dětská náplast Princezna a Pirát v plechové krabičce je odolná vůči vodě a nečistotám. Lepidlo v ní neobsahuje latex, a odstraňuje se bez bolesti. Je hypoalergenní a spolehlivě lepí tak, aby vydržela veškeré dětské radovánky. V nabídce BENU lékáren ji seženete za 89 Kč.

LIVSANE Kapsle s aktivním uhlím, 30 ks
LIVSANE kapsle s aktivním uhlím je prostředek určený pro léčbu průjmu a otrav jídlem, těžkými kovy a léky. Bakterie a jedovaté látky, které způsobují průjmy, jsou vázány čistě fyzikálním způsobem, takže jsou neškodné a jsou vylučovány společně s aktivním uhlím. Tato osvědčená přírodní účinná látka je vhodná také pro těhotné ženy, kojící a děti od 12 let. Neobsahuje gluten ani laktózu. V BENU lékárnách je v prodeji za 79 Kč.

Pokud potřebujete poradit, obraťte se na odborníky z BENU lékáren buď osobně v lékárně, nebo on-line na https://www.benu.cz/poradna.

Zdroj: Benu, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.