Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Hudební Kroměříž představuje program letošního ročníku

Od 12. do 20. srpna ožije Kroměříž klasickou hudbou. Mezinárodní letní hudební akademie Kroměříž přinese program pro širokou veřejnost pod názvem Hudební Kroměříž. Tento festival klasické hudby nabídne orchestrální i komorní koncerty, besedy či kulturní fórum. Na koncertech či besedách se představí řada hudebních osobností a lektorů akademie, jako Kateřina Kněžíková, Jiří Vodička, Barbara Maria Willi nebo Tomáš Netopil. 

Setkání s hudbou i se špičkovými českými interprety. To je Hudební Kroměříž, jeden ze tří pilířů, na kterých stojí Letní hudební akademie Kroměříž (LHAK). „Naším cílem je do města přivést vzdělávání v podobě akademie, sloučení teorie a praxe ve formě festivalu pro veřejnost a odborné fórum, nabízející pohled na kulturu v ČR a její budoucnost“ představuje zmíněné pilíře výkonná ředitelka Jana Kubáčová

V rámci festivalu Hudební Kroměříž je připraveno sedm koncertů a čtyři besedy. Na slavnostním zahajovacím koncertu ve skleníku Květné zahrady 13. srpna vystoupí sólově houslista Jiří Vodička, loňský laureát LHAK Roman Červinka a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou Tomáše Netopila. Zazní skladby Johannese Brahmse, Niccolò Paganiniho, Pabla de Sarataseho a Modesta Petroviče Musorgského.

O dva dny později, 15. srpna, se v rotundě Květné zahrady uskuteční komorní barokní koncert „Moravský polibek Sasku“, který dramaturgicky připravila Barbara Maria Willi. Představí se na něm nejenom tato špičková cembalistka, ale také její studentka další laureátka LHAK, držitelka ceny Zlínského kraje. Naše špičková česká sopranistka Kateřina Kněžíková zde představí svou úspěšnou studentku a držitelku zvláštní ceny LHAK, mezzosopranistku Bellu Adamovou. V orchestru vystoupí také violista Pavel Nil, či houslista či houslista Václav Křivánek. Na programu je Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Johann Heinrich Schmelzer a Heinrich Ignaz Franz von Biber.

Novinkou je uvedení tohoto barokního komorního koncertu i ve Zlíně, na nádvoří zámku ve Zlíně, a to v úterý 17. srpna.

Na dalších koncertech v Kroměříži vystoupí studenti LHAK, lektorů Michaely Fukačové, Ivo Kahánka, Jana Mráčka, Jiřího Vodičky, Pavla Nikla, Petra Riese, Zdeňka Klaudy a pěvecké akademie Kateřiny Kněžíkové. Celý program uzavře 19. srpna Závěrečný koncert LHAK, opět ve skleníku Květné zahrady, kde zahraje studentský komorní orchestr pod vedením dirigenta Tomáše Netopila. Tento koncert se uskuteční ve spolupráci s Akademií klasické hudby. Představí se na něm laureát LHAK Adam Klánský a ve světové premiéře posluchači uslyší skladbu Lukáše Sommera.

Besedy bude hostit aula Střední pedagogické školy Kroměříž. První se bude věnovat tématu Jaký byl skutečný Janáček (16. 8.), druhá se zaměří na budoucnost kultury (17. 8.). Tématem této odborné debaty bude význam kultury pro rozvoj člověka, směřování kultury v současné době, její propojení se sociální oblastí a školstvím i srovnání v mezinárodním měřítku. Účastnit se budou hosté z Česka i ze zahraničí, například bývalý ministr kultury, muzikolog a pedagog Ilja Šmíd, generální ředitel České filharmonie David Mareček, známý psychiatr Cyril Höschl, pianista Ivo Kahánek, dirigent Tomáš Netopil či ředitel ostravské filharmonie Jan Žemla, lektoři LHAK a další.

Třetí besedu povede Tomáš Netopil a jeho hostem bude pěvecká hvězda Kateřina Kněžíková (18. 8.).

Detailní program a možnost nákupu i rezervace vstupenek je k dispozici na hudebnikromeriz.cz.

Zdroj a foto: www.academykromeriz.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *