Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Výlety na kole patří k oblíbeným letním aktivitám. Na co dát nejvíce pozor?

Jízda na kole patří k nejoblíbenějším a zároveň k nejčastěji provozovaným sportům v ČR vůbec. Často se jedná o rekreační jízdy a výlety, s nimi však přibývá také množství úrazů, protože mnoho cyklistů všech věkových kategorií nerespektuje pravidla jízdy a nemá osvojeny základy bezpečnosti. Ročně u nás zemře průměrně 50-60 cyklistů, nejčastějším důvodem je podcenění prevence a nenošení přilby. Na co si dát pozor, než vyrazíte na cyklistický výlet?

Přibývá úrazů dospělých
V posledním roce nebylo příliš sportovních možností, zvedla se tak popularita cyklistiky, s tím také souvisí nárůst počtu úrazů. Těch přibývá především mezi dospělými. K lehčím zraněním patří tržné rány, oděrky, poranění obličeje, k těm závažnějším patří zlomeniny – zejména klíční kosti, úrazy hlavy, otřesy mozku a úmrtí. V loňském roce zemřelo dle údajů Státního zdravotního ústavu na silnicích 57 cyklistů – naprostá většina z nich v důsledku poranění hlavy. U cyklistů je až 75 % smrtelných úrazů způsobeno právě zraněním hlavy.

Povinná cyklistická výbava
Ať už vyrážíte na kole po silnici nebo cyklostezce, nezapomeňte u jízdního kola zkontrolovat, zda má všechny prvky z povinné výbavy. Do té patří odrazky (přední, zadní, na obou kolech i na šlapkách), přední a zadní brzdy, světla (přední bílé a zadní červené za snížené viditelnosti) a zaslepené ostré hrany řídítek či dalších částí kol. Mezi doporučené vybavení, které se může na cestách hodit, je pak v první řadě zvonek. Ten je často podceňován, přestože dnes vzniká řada sdružených stezek pro chodce a cyklisty, kde se stává výrazem slušného chování, zvonkem totiž může cyklista upozornit chodce, že se blíží. Dále je to kryt na řetěz, blatníky, nářadí, pumpička, náhradní duše a další reflexní prvky, které především v případě jízdy ve večerních a nočních hodinách snižují riziko střetu s autem. Reflexní prvky umožňují vidět řidičům cyklistu až na 200 metrů.

(Ne)povinná přilba. Cyklisté bez přilby podstupují téměř 20x vyšší riziko smrti v případě úrazu
V ČR je povinnost při jízdě na kole nosit helmu pouze pro děti mladší 18 let. Cyklistická přilba však dokáže snížit riziko úrazu hlavy až u 85 % případů poranění, a téměř u 90 % poranění mozku. Cyklisté bez přilby tak podstupují téměř 20x vyšší riziko smrti v případě úrazu. Pamatujte proto na její nošení i v dospělém věku. Helma by měla chránit hlavu po celém jejím obvodu, často chrání i oblast uší a brady. Někteří výrobci také vyrábí speciálně tvarované helmy, které více chrání hlavu v její zadní části. Důležité také je, aby helma na hlavě dobře a pevně seděla. Jenom tak totiž může účinně hlavu ochránit.

KPZ, aneb co vezměte radši s sebou
Nejčastějšími úrazy na kole, které zastihnou velkou část cyklistů, především u delších cyklo výletů, jsou zejména lehčí zranění, jako jsou tržné rány nebo oděrky. Proto v případě, kdy vyrážíte na delší cestu, je dobré do batohu přibalit i základní výbavu pro ošetření. „Nemusíte vozit celou lékárničku. Bohatě postačí například základní spreje pro ošetření drobných poranění, které dokáží nahradit i náplast nebo obvaz. Doporučuji Akutol Duopack, který obsahuje lehké cestovní balení plastického obvazu ve spreji a sprej zastavující krvácení. Kombinace těchto dvou přípravků pomůže s rychlým ošetřením oděrek, škrábanců, odřenin i menších krvácivých ran a zabrání jejich dalšímu znečištění,“ radí Dušan Sedláček ze společnosti Aveflor.

Nepodceňujte edukaci dětí
Dětským úrazům na kole je možné do určité míry předejít, jelikož se ve většině případů jedná o takové, kterým lze zabránit správnou výbavou a zejména edukací. Nezapomínejme na to, že dětem je nutné pravidla silničního provozu neustále opakovat a zejména se ujišťovat, zda vaše rady padly na úrodnou půdu. Funkčním řešením mohou být také různé příklady a příběhy, včetně méně pozitivních příkladů i odstrašujících případů. A na závěr je určitě vhodné připomenout, že jako rodiče byste měli jít svým dětem příkladem také vy.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *