Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Ve víně je… láska!

Světlo svíček. Romantická hudba. Jídlo připravené s láskou. Romantický letní večer může začít! Co nalijete do skleniček, kterými si zamilovaně přiťuknete? Pokud je vaše odpověď „vychlazená dvanáctka“ nebo „jablečný mošt“, máte určitě smysl pro humor. Věřte ale, že opravdovou milostnou atmosféru dokreslíte mnohem lépe skvělým vínem. Ne nadarmo je po staletí považováno za nápoj lásky. Vztah mezi vínem a smyslným potěšením sahá od starověkých civilizací až k postavám z disneyovek.

Ve slavné knize Víno a filozofie od F. Allhoffa se třeba dočtete, že nápoj boha Dionýsa doprovázel mnohá antická setkání, i ta milostná. Potěšení patřilo mezi nejdůležitější řecká témata a slovem používaným pro sladkost – hēdýs, se často označovala také atraktivní vína. „K příjemnému životu pro řecké muže patřila setkání plná dobrého jídla, vína a milostných rozkoší,“ píše se v knize. Fráze in vino veritas – ve víně je pravda, má také spojitost s láskou a intimitou. Zdůrazňuje jeho schopnost způsobit, že odhalíme i své skryté touhy!

S tématem vášně a lásky spojuje víno také popkultura. Píseň Summer Wine od Nancy Sinatra slibuje mnoho divů. Iggy Pop zase zpívá ve svém šlágru Fall in Love with Me: „Bílé víno a ty… jak bych si přál, aby ses do mě zamilovala“. Něco z českého repertoáru? Třeba Batalión v podání Věry Martinové: „Víno máš a markytánku, dlouhá noc se prohýří… víno máš a chvilku spánku…“

Snoubení vína a romantiky najdete také ve spoustě filmů. Už jste viděli Dobrý ročník s mužným Rusellem Crowem a sladkou Marion Cotillard? Také legendárnímu špiónovi Jamesi Bondovi dodává drahé víno na šmrncu v mnoha scénách. Dokonce existuje speciální edice „007“ značky šampaňského Bollinger, která se stala bublinkovým symbolem bondovek. Samozřejmě se lásce a vínu daří i na slunné Moravě, kam vás přenese romantická komedie Bobule.

Víno je ve filmové lásce prostě všudypřítomné. Když budete pozorní, všimnete si dokonce láhve Chianti na stole, u kterého Lady a Tramp sdílejí ikonické spaghetti speciale. I když láhev zastává funkci svícnu, protože jak známo, psům víno nechutná.

Umění tedy ví o víně své, ale co na to věda? Ta už dávno prokázala, že po každém doušku vína produkuje náš mozek “hormon lásky” oxytocin. Jde o látku, která nám umožňuje hlouběji vnímat svůj protějšek a přijímat projevy lásky a náklonnosti. Díky tomu máme náladu si vzájemně naslouchat, dotýkat se, prostě být jeden druhému nablízku.

Jakou láhev tedy pro letní rande vybrat? Francouzské víno z archivu může být trefou do černého, pokud i váš vztah zraje a rozvíjí své kvality už léta. Jste spolu nedlouho? Pak vaši lásku skvěle ilustruje jiskřivost svěžího Champagne. Pak už stačí jen dlouhý pohled do očí, mon chéri! Ať už sáhnete po jakékoliv lahvince, nezapomeňte pít s mírou. Dámy proto, že jejich organismus odbourává alkohol hůř. Pánové sice zvládnou víc, ale ruku na srdce – milostné výkony by se měly měřit jinak, než počtem vypitých sklenek 😉

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *