Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Proseccofest na Pražském vinohradě: Dolce Vita Prosecco by Serena

Babí léto je konečně tu a s ním i tradiční Proseccofest na Pražském vinohradě. Každý tak po náročném roce může prožít typické italské prázdniny za doprovodu teplého vánku a chladivého Prosecca ve skleničce. Villa Richter na Starých zámeckých schodech bude tím pravým místem, kde nechat zaznít dechberoucí tóny třeba i takových chvil, kterými jsou pohledy na západ slunce skrz bublinky delikátního Prosecca z produkce rodinného vinařství italského tenisty Lucy Sereny.

První zářijový víkend se v areálu Pražského vinohradu u Villy Richter ponese v duchu výtečných šumivých vín, kde se ve velkém stylu představí významné vinařství Serena Wines 1881. Své 140 výročí od svého založení oslaví právě 4. a 5. září od 12:00 – 18:00 hodin a každý bude moci degustovat jejich výtečná šumivá vína, přesně tak, jak se hodí na jednoho z nejvýznamnějších producentů Prosecca na světě.

Letošní Proseccofest bude bohatý na ta nejvybranější svěží šumivá vína, které v sobě nesou italský esprit a současně se snoubí s elegancí italského léta. Odlehčená atmosféra s tematickými ochutnávkami celé chuťové palety Prosecca doplní výtečné gastronomické speciality. Ty své hosty zanesou až do italské krajiny, kde stejně tak jako na Proseccofestu nikdy nechybí ani podmanivá hudba a celkově dobrá zábava. Vydejte se vstříc nezapomenutelnému zážitku, který si podmaní všechny smysly v duchu pravého dolce vita!

Kde se vzalo Prosecco…
Prosecco se začalo vyrábět již před dvěma tisíci lety z odrůdy Glera. Po vesnici, která toto osvěžující víno začala vyrábět, nese své jméno – Prosecco – dodnes. Ze severní Itálie se tak postupem času díky své podmanivé chuti rozšířilo do celého světa, i když přesný otisk, tak jak ho známe dnes, získal až ve 20. století. Prosecco je známé pro svou slámově žlutou barvu a dlouhotrvající perlení. Šumivé víno potěší i svou vůní, ve které jsou cítit bílé květy, jablka nebo hrušky. Mírný obsah alkoholu mu dodává lehkost, která osvěží každou chvíli s ním strávenou. A právě Prosecco se stalo velmi oblíbeným nápojem nejen v České republice, ale po celém světě.

Vinařství, pro které Prosecco hraje prim 
Ne každé vinařství dokáže ze svých vinic vykouzlit šarmantní Prosecco. Jak tedy poznat to pravé a mít tak jistotu, že na stole máte pravé italské Prosecco? O všem vypovídá označení DOC, což znamená Denominazione di Origine Controllata a je to záruka toho, že vína jsou s kontrolovaným původem v Itálii.

Zářijový Proseccofest je místem, kde se snoubí ta nejlepší šumivá vína, která má na svědomí vinařství SERENA WINES 1881. Ti se mohou pyšnit širokou škálou šumivých bílých i červených vín, které uspokojí chutě všech milovníků vína. Všechny značky tohoto vinařství jsou vyráběny v domě Serena, kde se rodí ta nejvybroušenější italská šumivá vína.

Historie tohoto rodinného vinařství se datuje od roku 1881, kdy se pan Noble Pietro Serena rozhodl založit vinařskou společnost, jejíž vína se pomalu dostávala do celého světa. Pro vinařství Serena Wines 1881 je nedílnou součástí úcta k přírodě a půdě, se kterou jde ruku v ruce i ohleduplnost a citlivost vůči životnímu prostředí. Vinařství se tak i zavázalo ke správné recyklaci odpadu a dalším udržitelným projektům. Serena Wines 1881 vždy ctila tradici, lásku k území a respekt k práci a řemeslu. Stala se tak významným vinařstvím po celém světě, kde zastupuje mnohé značky, jako jsou například Serena 1881, Costaross, Serenello, Ville Arfanta a další.

Pražský vinohrad – Svatováclavská vinice a Richterova vila
Svatováclavská vinice a Richterova vila stojící v její dolní části je součástí Pražského hradu. Podobně jako nejvýznamnější vinohrady ve Franci je celá vinice obehnána zdí, aby byla chráněna před okolním nebezpečím. „Péče o tento překrásný vinohrad je pro nás srdeční záležitostí a věříme, že si toto místo musí zamilovat každý, kdo ho navštívil. Vína stvořená z hroznů zde sklizených jsou pro nás odměnou za naši práci“ říká Jaroslav Hykl, který stojí za celým projektem. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady. Svatováclavská vinice, vinice s tisíciletou historii, je nejstarším vinohradem v Čechách a je tak dokladem dlouhé vinařské tradice na zdejším území. Mimořádně dobře exponovaný jižní svah v těsném sousedství Pražského hradu si vybral pro pěstování révy již kníže Václav na počátku 10. století. Po svém zakladateli také nese vinice jméno – Svatováclavská. V roce 2008 byla obnovena výsadba révy a po generální rekonstrukci celého areálu bylo celé území poprvé ve své více než tisícileté historii zpřístupněno veřejnosti. Jsou zde vysazeny dvě základní odrůdy révy vinné: Ryzlink rýnský a Rulandské modré (Pinot noir) – dvě nejušlechtilejší odrůdy severních vinařských oblastí. Kromě toho je podél vyhlídkové cesty vysazeno 35 odrůd révy vinné zapsaných v Odrůdové knize ČR.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *